A legfontosabb üzenet a remény: diplomaátadó a Rákóczi-főiskolán | KISZó-tudósítás

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola immár hagyományosan a Beregszászi Református Templomban tartotta BA/BSc diplomaátadó és tanévzáró ünnepségét. Ez volt a harmadik olyan főiskolai évzáró, amelyre háborús időben került sor, mégis, a nem megszokott körülmények ellenére van mit, van kiket ünnepelni.

Hegedűs Csilla

A megjelenteket Margitics János főiskolai lelkész, beregszászi lelkipásztor köszöntötte. Üdvözlő szavai, majd nemzeti imádságunk eléneklése után dr. Csernicskó István tartott évértékelő beszámolót. A Rákóczi-főiskola rektora kifejtette, tanintézményük képzési kínálata egyre bővül. Míg 2020-ban 19 féle képzést hirdettek alap- és mesterképzés szintjén, a következő tanévre már 30 képzési programra várja a főiskola a jelentkezőket.

– Hogy ezek a képzések mennyire vonzóak a fiatalok számára, kiderül abból, hogy hallgatói létszámunk fokozatosan gyarapodik. Miközben 2020-ban 939 hallgatóval kezdtük a tanévet, a 2023-2024-es év már 1371 diákkal indult. Mára több tucat egyetemmel van együttműködési szerződésünk, közöttük számos ukrajnaival is, és csupán a mögöttünk hagyott tanévben nyolc képzési programunk akkreditációs értékelését végezte el Ukrajna Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynöksége, és mindegyik sikeresen zárult – hangsúlyozta a rektor.

Hozzátette, közvetítő szerepük jó példája, hogy a háború kitörése óta immár harmadik éve oktatóik biztosítják, hogy a Magyarországra menekült ukrán állampolgárok Budapesten írhassák meg az Ukrajnában központi érettségi és felvételi vizsgának számító Nemzeti Multitesztet.

Csernicskó István kitért arra is, hogy intézményük igyekszik lépést tartani a korral, és a digitalizáció területén is a felzárkózás útján haladnak.

– A világ több mint 31 ezer felsőoktatási intézményét számon tartó Webometrics rangsorban a 2022-es helyünkhöz képest több mint 1700 helyet léptünk előre 2023-ra. Ebben a listában nagyjából 7 ezer európai egyetem és főiskola található, mi a középmezőnyben vagyunk: a 2022-es pozíciónkhoz képest 385 helyezést javítottunk. A közösen elért eredmények, az objektív számok és mutatók alapján mára egyértelmű: a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2024 nyarára szakmailag megérett arra, hogy akár egyetemmé alakuljon. Csak rajtunk múlik, hogy megtesszük-e ezt a lépést – jegyezte meg a rektor.

Az ünnepség díszvendége volt Panyi Miklós miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára. A politikus azokat is köszöntötte, akik a háború miatt nem lehetnek jelen a diplomaátadó ünnepségen. De azokra a fiatalokra is gondolt, akiket szintén elsodort a két és fél éve tartó háború.

– A mai nap legfontosabb üzenete a remény. Remény a megmaradásba, a megújulásba, a közösség erejébe, egy gyarapodó jövőbe vetett makacs hit. Sőt, több mint hit, elköteleződés, társadalmi szerződés, nemzeti küldetés – hangsúlyozta Panyi Miklós. Hozzátette,

a kárpátaljai magyar közösség, ahogy a történelem során már annyiszor, küzd és kitart szülőföldje, a magyar nyelv, a magyar kultúra, a helyi közösség mellett, mindeközben dolgozik a saját és a térség jövőjének építésén is.

A mai esemény a kárpátaljai magyar közösség egyik legfontosabb éves rendezvénye, egy megerősítés és egyben örömünnep.

Az államtitkár gyakran megfordul Kárpátalján, éppen azért, hogy tájékozódjon a napi nehézségekről. Mint mondta, a helyi vezetőkkel való találkozások során a felelősséget és azt az erőt is érzi, amely a helyben való boldogulás, a maradás és a megmaradás energiái köré épül. De érezni ezt az energiát a hétköznapi emberekkel való találkozások során is.

– Ezek olyan energiák, amelyekre építeni lehet, olyan hozzáállás és elköteleződés, ami példamutató, s ami stabil szellemi, lelki alapokat jelent még a legnagyobb nehézségekben is. Köszönet jár ezért mindenkinek, aki kitart, aki munkájával és példájával is a kárpátaljai magyar közösség megóvásán és megerősítésén dolgozik. Ezekhez az erős helyi szellemi alapokhoz, a helyi közösség megerősítése érdekében a magyar kormány igyekszik megadni minden szükséges támogatást – hangsúlyozta a politikus.

A végzősökhöz szólva kiemelte, számukra egy időszak lezárult, és egy új korszak veszi kezdetét. Mint mondta, a jövő kérdése a legfontosabb, azoknak a döntéseknek a meghozatala, amelyek akár egy egész életet is meghatározhatnak.

– Ezeknek a döntéseknek ma különösen nagy jelentőségük van. Egy olyan időszakban, amikor a háború miatt a kárpátaljai magyarság megfogyatkozott, amikor a gyermekszám egyre jobban csökken. Most van a leginkább szükség a fiatal, kreatív, dinamikus energiákra, a helyi közösségek, intézmények megerősítésére. Önök közül kerülnek ki azok, akik a következő generációknak adják majd át a tudást, akik munkahelyeket teremtenek, akik a magyar kultúra megőrzésén és gyarapításán munkálkodnak – intézte szavait a 261 friss diplomáshoz Panyi Miklós.

A végzősök nevében Temető Ádám matematika szakos hallagató mondott köszönetet. A fogadalomtétel szövegét Orosz Melánia történelem szakos hallgató olvasta fel. Ezt követően a rendezvény legünnepélyesebb pillanatai következtek: Csernicskó István és Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke szakonként átnyújtották a diplomákat.

Orosz Ildikó a végzősök jelképes tarisznyájába a következő gondolatokat helyezte: mindig legyen bátorságuk a folytatáshoz.

– Küzdjék le a félelmeiket, ehhez viszont csak azt tudom tanácsolni, hogy tanuljanak meg túlélni. A túlélés szabályait pedig Placid atya, római katolikus pap fogalmazta meg igazán, aki tíz évet húzott le a Gulágon, amit túlélt, hazajött, és tapasztalataival, hitével segítette a közösséget. Az atya túlélési szabályát négy pontban foglalta össze: a szenvedést nem szabad dramatizálni, mert akkor még gyengébbé válik az ember; a szenvedést nem szabad keresni, jön az magától; keresni kell viszont és észre kell venni az élet apró örömeit; bármilyen körülmények közé kerülnek, meg kell mutatni, hogy különbek, értékesebbek, nemesebbek, mert ez az érzés mozgósíthatja az emberben az energiákat, és ez kell ahhoz, hogy elviseljük a szenvedést, ez kell a túléléshez. És végül, akinek van mibe, kibe kapaszkodnia, annak könnyebb elviselnie a szenvedést. Mi a Jó Istenbe kapaszkodunk – zárta szavait Orosz Ildikó.

Az ünnepség végén a történelmi egyházak képviselői, Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke, Molnár János római katolikus esperes és Marosi István görögkatolikus pap kérték Isten áldását a résztvevőkre, az ünnepségre, amely a Szózat eléneklésével ért véget.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó