Több mint 500 résztvevővel tartották meg a Szól a Fülemüle néptáncversenyt │ KISZó-beszámoló

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány XI. alkalommal valósította meg a Szól a Fülemüle! – Kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutatót. A program szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltsége, a rendezvény védnöke a Pál család. A rekordszámú jelentkezők miatt a tehetségkutatót idén két kategóriában és időpontban rendezték meg. A népzenei kategória versenyére április 26-án került sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, míg a néptánc kategória tehetségkutatót május 3-án tartották a Rákóczi-főiskola átriumában.

Hegedűs Csilla

– Több mint ötszáz néptáncos (szólótáncosok és együttesek) 57 produkcióval készült a mai napra, akiket 28 pedagógus készített fel a versenyre. Ők azok a szakemberek, akik fontosnak tartják a hagyományok ápolását, a népzene és néptánc csodálatos világának a tovább adását – hangsúlyozta köszöntőjében Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója. – A tizenegy év eredménye a színpadon látható. Még annak ellenére is alig férnek itt el a versenyzők, hogy két részre bontottuk a megmérettetést. Tizenegy évvel ezelőtt 350 fővel, 29 produkcióval indult a néptáncverseny, összességében 575 produkcióval 3704 gyermek lépett színpadra. Ma is több mint félezer néptáncos mutatkozik be három korcsoportban. Úgy vélem, mindent megtettünk annak érdekében, hogy a legnagyobb esélyegyenlőséggel induljanak a gyerekek.

Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok minél korábban kezdjék el a népzenével való foglalkozást, hogy minél hamarabb beivódjon a lelkükbe a népi hagyományaink, szokásaink. Mára számos műhely működik, amelyek sokat tesznek azért, hogy az a nagy létszám, amely megjelenik a zenei találkozón, ne csak létszámot produkáljon, hanem minőséget biztosítson, és azt az értéket közvetítse a világ felé, ami mi vagyunk itt, Kárpátalján

– fogalmazott Váradi Natália.

Balogh György, a beregszászi külképviselet konzulja azt kívánta a versenyzőknek, hogy tudják felvenni azt a ritmust, ami alaptól fogva az emberi természetünkben benne van. Hozzátette, tegyék nehézzé a zsűri dolgát azzal, hogy a maximumot hozzák ki magukból.

A program célja, hogy a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben megismerjék a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, valamint egy életre elkötelezzék magukat a magyarság értékei mellett.

– A mai nap azoké, akiknek a vérében van a magyar népzene és a magyar kultúra: mi ebben érezzük jól magunkat

– hangsúlyozta Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke. Ez az a fórum, ahol megmutathatják magukat a kárpátaljai gyerekek, akiknek népzenei anyanyelvük is van. Ezt az anyanyelvet kell átadni a jövő nemzedékének, ehhez járul hozzá ez a szemle, ami a zeneiskolákban az önképző köröket pörgeti, hiszen egész évben arra készülnek, hogy a gyerekek átadhassák mindazt a hiteles, autentikus tudást, amit az őseink is hordoztak. Ha ezt megtanulják, akkor még hosszú-hosszú évekig a Kárpát-medencében, azon belül is Kárpátalján virágozhat a magyar kultúra – összegzett a főiskola elnöke.

– A múlt héten azt mondtam, hogy a zene ünnepére érkeztünk Beregszászba, most hozzátehetem, hogy a mai napon a néptáncot ünnepeljük. Nemrég volt a tánc világnapja, ma a táncház napját méltatjuk, tehát itt ma méltóképpen ünnepeljük a táncot, a néptáncot. Ne verseny legyen ez a találkozó, inkább ünnep, ahol mindenki jól érzi magát

– fogalmazott Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének vezetője.

A zsűri tagjainak zöme ezúttal is Magyarországról érkezett, olyan szakemberek, akik a táncprodukciókat nemcsak értékelték, de jó tanácsokkal is ellátták az ifjú táncosokat. A táncelőadásokat a szintén magyarországi Flaska banda kísérte.

A rekordszámú jelentkezők miatt a tehetségkutatót idén két kategóriában és időpontban rendezték meg.

Kapcsolódó tartalom:

Huszonkét gyerekkel indult a néptáncoktatás Beregsomban ● Kárpáti Igaz Szó

Forrás:
KISZó/Fotók: Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó