Az ukrán felsőoktatási intézmények hallgatóinak túlnyomó része jelentős vagy közepes mértékű stresszben él – derül ki a Hogy vagy? nevű kezdeményezés és az oktatási minisztérium által támogatott felmérésből, amit az Osvita szemléz.
A pszichoemocionális állapotról szóló felmérésben 2295 diák vett részt.
Az eredmények szerint minden tizedik hallgató (11,9%) súlyos stressznek van kitéve, míg több mint kétharmaduk (67,1%) közepes szintű stresszt tapasztal. Ugyanakkor a válaszadók 21 százaléka azt nyilatkozta, hogy alacsony stresszszinttel él, vagyis többnyire sikeresen megbirkózik az élet kihívásaival.
A szorongás tekintetében is hasonló a helyzet: körülbelül 13 százalék magas szintű szorongásról számolt be,
vagyis számukra különösen nehéz leküzdeni a belső feszültséget. A válaszadók 63 százalékának szorongásszintje közepes, míg 24 százalékuk alacsonynak értékelte.
A kutatás alapján pszichoemocionális profilt is készítettek a hallgatókról, amely feltérképezi érzelmi állapotukat, teherbírásukat és belső erőforrásaik meglétét.
Eszerint a hallgatók közel fele (47,2%) az ún. „erőforrással rendelkező” kategóriába tartozik – ők stabilan pozitív hangulatúak, alacsony szintű szorongást tapasztalnak, és elegendő belső erőforrással rendelkeznek a stressz leküzdésére.
További 27% a „veszélyeztetett csoportba” sorolható: ők fáradtságot éreznek, de továbbra is pozitívan viszonyulnak a tanulmányaikhoz és általánosságban jó hangulatban vannak.
A megkérdezettek egynegyede (25,8%) a „kimerültek” kategóriájába került. Ők magas szintű szorongással, levertséggel és érzelmi kimerültséggel küzdenek.
„Mindkét utóbbi csoportnak már most pszichoszociális támogatásra és pszichológiai segítségre van szüksége. Az oktatási intézménynek pedig olyan térnek kell lennie, ahol ezt időben meg is kaphatják” – hangsúlyozzák a kutatás szerzői.
Ez is érdekelheti:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.