Háború a Közel-Keleten (2023-2025)
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) beregszászi képzési központjába havonta legalább egy alkalommal neves magyarországi, vagy távolabbról érkező szakembert hívnak meg, hogy különböző témában előadást tartson. Legutóbb Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő érkezett Beregszászba, aki a közel-keleti háborúról tartott előadást.
Hegedűs Csilla
A szakember egy igen nagy térségről beszélt, nem csupán a Közel-Keletről, hanem a tágabb térségről, Marokkótól egészen az Indiáig tartó zónáról. Mint mondta, annak a térségnek alig van olyan országa, ahol külső vagy belső konfliktus ne lenne. Tehát nem egyszerűen csak az izraeli–palesztin konfliktusról szólt, mindezt jóval tágabb kontextusba helyezte.
– Abban a térségben minden mindennel összefügg: nincs olyan, hogy libanoni–izraeli konfliktus, vagy jemeni–izraeli, illetve iráni–izraeli konfliktus. Az egész egy nagy konfliktusgócot képez. S ezeken kívül még ott van a szudáni polgárháború, illetve a marokkói–algériai konfliktus, a Nyugat-Szahara. Egy évvel ezelőtt, amikor itt jártam, akkor is erre a témára, térségre koncentráltam, most viszont egy tágabb kitekintéssel készültem.
– Mit tart a legnagyobb problémának abban a térségben?
– A népességnövekedés és a gazdasági növekedés nem jár együtt, vagyis a népességnövekedés sok országban gyorsabb, mint a gazdasági növekedés, ami kiélezi a konfliktusokat, s ehhez járul még hozzá nagyon sok helyen a klímaváltozás, ami aszályhoz vezet. Ha megnézzük a mostani indiai–pakisztáni háború egyik problémáját, az nem más, mint az ivóvíz, hiszen Kasmír nem egyszerűen egy gyönyörű tartomány, hanem Indiának és Pakisztánnak is fontos vízlelőhelye.
Dobsa Németh Beáta köszöntőjében kiemelte, missziójuknak tartják, hogy idehozzák a nagyvilágot nemcsak a diákjaiknak, hanem a közösség egészének.
– Olyan előadásokkal próbálunk kedveskedni a hozzánk látogatóknak, amivel új tudásanyagot szerezhetnek, és egy kicsit jobban kinyílik számukra a világ. Amellett, hogy írókat, költőket, neves pszichológusokat hívunk meg,
igyekszünk a naprakész hírekkel is megismertetni a kárpátaljai közösséget.
Úgy hiszem, Demkó Attila tartalmas előadásával friss tudásanyaggal, helyzetjelentéssel gazdagította a jelenlévők ismereteit. A következő alkalommal Amerikából érkező angol nyelvű előadó várja a közönséget, ugyanis nemcsak a diákjainkat, hanem az egész kárpátaljai közösséget meg akarjuk szólítani ezekkel az előadásokkal – jegyezte meg a képviselet-vezető.
Amerika testközelből – Kiss Rajmund előadása az MCC beregszászi központjában
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.