Közösségben a jövőért – Értékmentő műhelymunka Beregszászon│KISZó-beszámoló

Május második hétvégéjén műhelymunkát szervezett a Kárpát-medencei Értékmentő Alapítvány (KÉRA) Beregszászon. Az Alapítvány szerte a Kárpát-medencében szervez ilyen találkozókat, amelyek célja egy olyan cselekvő közösség létrehozása és összetartása, amelynek tagjai számára fontos a magyar identitás megőrzése, és hisznek abban, hogy hagyományaink megélése és továbbadása valódi értéket teremt.

Az eseményen a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Hallgatói Önkormányzata (II. RF KMF HÖK), a Kölcsey Ferenc Szakkollégium Hallgatói Önkormányzata és a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége képviseltette magát. A program egy vidám, kötetlen esttel indult, ahol a résztvevők nemcsak egymással ismerkedhettek meg, hanem a különböző szervezetek tevékenységébe is bepillantást nyerhettek.

A rendezvény második napján, délelőtt Varga Brigitta tartott műhelymunkát Kihívások, nehézségek a helyi fiatalok életében címmel, melynek alkalmával a résztvevők megvitatták a helyi magyar közösség kihívásait, erényeit, gyengeségeit. A beszélgetések során olyan problémák kerültek előtérbe, mint a magyar nyelv tudatos korlátozása, a népességfogyás, a családok szétesése, az oktatási rendszer hiányosságai, pontatlanságai, elhelyezkedési és megélhetési nehézségek, valamint a kulturális programok hiánya.

A délután folyamán Tarnai Tamás, a KÉRA elnöke tartott előadást, amelyben elárulta: az Alapítvány 2012-ben alakult, amikor egy baráti társaság úgy döntött, tenni szeretne a magyarság megmaradásáért és gyarapodásáért. Elmondta, az Alapítvány elsődleges célja, hogy közösségteremtő munkáján keresztül összefogja a magyarokat a Kárpát-medencében. Alaptevékenységük a Kárpát-medencei értékek feltárása, megőrzése és továbbadása a jövő generációinak, valamint egy erős együttműködési háló kiépítése a térség magyar szervezetei között.

– Mottónk: Pozitív gondolkodású magyar közösség a gyarapodásért! És hogy miért a gyarapodásért? Mert ha elfogynak a magyar emberek, minden érték értelmét veszti – eltűnik, legjobb esetben múzeumba kerül, emlékeztetve arra, hogy valaha volt egy magyar világ, nép és ország. Ezért olyan közösségépítésbe kezdtünk, amelynek célja, hogy a magyarság fogyását gyarapodássá fordítsuk. Ezáltal erősíthetjük nemzetünket Magyarországon, a Kárpát-medencében és világszerte – mégpedig úgy, hogy újra a többgenerációs nagycsalád és a gyermekvállalás kerül gondolkodásunk középpontjába – hangsúlyozta az alapítvány elnöke.

Ezt követőn Sipos József tiszakeresztúri református lelkipásztor mutatta be a Kárpátaljai „Elfelejtett” Gyermekek Segítése (KEGYES) Jótékonysági Alapítvány tevékenységét. Az Alapítvány elnöke elmondta, hogy a szervezet elindulása néhány lelkes ember összefogásával, kis lépésekkel kezdődött. Kitartásuknak és támogatóiknak köszönhetően azonban az elmúlt nyolc év során már mintegy 300 gyermeknek tudtak segítséget nyújtani. Munkatársaik azóta is fáradhatatlanul dolgoznak: nap mint nap látogatják, fürdetik és pelenkázzák azokat a kórházban hagyott apróságokat, akik mástól nem számíthatnak sem gondoskodásra, sem szeretetre. A lelkipásztor előadásának egyik legfontosabb üzenete a fiatalok felé az volt, hogy bár az elmúlt évek során számos nehézséggel kellett megküzdeniük, ha valaki elhivatottan és kitartóan dolgozik egy célért, annak munkája előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét.

A program tartalmas, jó hangulatú vacsorával zárult, amely tovább erősítette a személyes és szakmai kapcsolatok kialakulását és elmélyülését.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó