Felavatták Bohán Béla atya emléktábláját

Halálának második évfordulójához közeledve emlékeztek meg a beregszászi római katolikus közösség egykori plébánosáról, Bohán Béla atyáról (1936-2023), aki tíz évig szolgálta a közösségben az Urat, hirdette Isten igéjét. Emléktáblája a Pásztor Ferenc Közösségi- és Zarándokház falán kapott helyet.

Hegedűs Csilla (Beregszász)

– Bohán Béla a jezsuita rend tagja volt. Kárpátaljára költözve évtizedeken keresztül teljesített szolgálatot, számos helyen, többek között itt, a mi plébániánkon. Mi, hálás hívek megköszönjük Istennek az ő hivatását, az ő szolgálatát, őrizzük az emlékét imádságainkban. Ez az emléktábla pedig, amit leleplezünk, az utókornak is azt hirdeti, hogy Bohán Béla atya azon papok sorában volt, akik ezen a plébánián teljesítették szolgálatukat – hangsúlyozta Molnár János római katolikus esperes-plébános.

Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője kifejtette, a fegyelem, a kitartás, a bátorság és a hit volt az, ami megtartotta Bohán Bélát a papi pálya mellett.

– Azt gondolom, hogy az ő élete példaértékű lehet a ma Kárpátalján élő emberek számára. Arra tanít bennünket, hogy a nehézségek vállalása, céljaink, törekvéseink megvalósítása érdekében kifejtett kitartó munkánk az, ami átsegíthet minket azokon a megpróbáltatásokon, amelyeket a háborús időszak és annak következményei jelentenek – fogalmazott a diplomata.

Bárdos István hitoktató nagyon jó kapcsolatot ápolt Bohán Bélával.

– Egykori plébánosunk tízgyermekes családból származott, negyedikként született, így megtapasztalta, hogy milyen érzés gondoskodni és gondoskodva lenni. Aki Béla atyára emlékszik, más-más jut az eszébe róla. A törékeny termete az, amire emlékszünk, de ez a törékeny test nagyon szilaj, erős lelket hordott. Mindenki csodálta a kitartását, ő álmodta meg, hogy az épület, amelyen az emléktáblája helyet kapott, közösségi házzá váljék. Rómában tanult egyházjogot, s jogászként is nagyon sokat tett azért, hogy az egyházi ingatlanok visszakerüljenek. Emellett fontos volt számára a hitoktatás, az idősek gondozása, a fiatalok és az idősek közötti hídépítés. Nagyon közvetlen ember volt, bárki bármikor megszólíthatta, mindenkihez volt egy kedves szava. Az egész életvitele az egyszerűségen alapult, és mindig az egyház tanítását és Krisztus követését tartva szem előtt élt – emlékezett vissza Béla atyára Bárdos István.

Az emléktábla a Beregszászért Alapítvány jóvoltából készült el. Dalmay Árpád, az alapítvány elnökének köszöntő gondolatait Fehér Rita programszervező tolmácsolta. Ezt követően Molnár János megszentelte Bohán Béla emléktábláját, melynél a jelenlévők mécseseket és koszorúkat helyeztek el.

xxx

Béla atya utolsó éveit a szegedi rendházban töltötte, és a helyi Szent József Jezsuita Templom kisegítő lelkészeként tevékenykedett. Rendtársai szerény, jóságos, imádságos emberként ismerték és tisztelték. Élettörténetéből kitűnik, hogy nem egyszer kellett hűséget vallania hite, hivatása mellett. 1960 nyarán titokban szentelték pappá, 1971-ben kapta meg az első hivatalos kinevezését. 1975-ben turistacsoporttal járt először Kárpátalján. A ’80-as években folyamatosan tartotta a kapcsolatot két kárpátaljai pappal: Károlyi Lajos és Csáti József atyával. Nagyobb ünnepekkor kisegített Huszton, Visken és Técsőn. 1989-ben elkísérte Paskai László bíborost kárpátaljai körútjára, ekkor született a megállapodás, hogy Magyarországról öt papot engednek ki Kárpátaljára, közöttük Bohán Bélát. Először Rahóra helyezték, majd tíz évig Ungváron szolgált, aztán a beregszászi közösség plébánosa lett, közel tíz évig töltötte be e tisztséget. 2012-ben Pro Urbe-díjjal jutalmazták, Beregszász díszpolgárává avatták. 2023. május 20-án szenderült örök nyugalomra.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó