Könyvbemutató: Mozaikkockák Kárpátalja múltjából │KISZó-tudósítás

Egy elfeledett kézirat és a visszanyert örökség.

A minap bemutatták a Mozaikkockák Kárpátalja múltjából. Egy tájkutató jegyzetei (in memoriam Váradi-Sternberg János) című kötetet az Ungvári Hungarológiai Központban, amely a kárpátaljai magyar történetkutatás legendás alakjának, Váradi-Sternberg Jánosnak állít emléket. A kiadvány méltó rekonstrukciója egykor elveszettnek hitt életművének, dr. Zubánics László összeállításában.

Simon Rita

A történet akár egy tudományos krimi is lehetne, ugyanis mint azt dr. Zubánics László, a kézirat gondozója elmondta, az 1980-as évek végén Váradi-Sternberg János professzor egy tanulmánykötetet állított össze, amelyet a Gondolat Kiadó szánt kiadásra, ám a kézirat a rendszerváltás zavaros éveiben elveszett. A kézirat holléte évtizedekre feledésbe merült. 1992-ben M. Takács Lajos irodalomtörténész Váradi-Sternberg János temetésén „megígérte”, hogy mindent megtesz, hogy megjelenhessen a professzor még 1987-88-ban összeállított, magyarországi kiadásra szánt harmadik tanulmánygyűjteménye, ám ez mégsem valósult meg. A kiadó megszűnt, a kézirat gondozásával megbízott szerkesztő elhunyt.

A hagyaték között egy 1627-ből származó okirat is fellelhető

A kézirat holléte évtizedekre feledésbe merült. Maradt egy tartalomjegyzék, amit a professzor családtagjai adtak át a történésznek egy nagy dobozban, amely több más értéket is tartalmazott: a professzor úr írógépét, kéziratait, festményét, egy Horváth Anna által készített kisplasztikát és sok-sok olyan írott örökséget, amelyek révén az „elveszett könyv” újra testet ölthetett.

– Amikor a Magyar Filológiai Tanszék létrejöttének 65., illetve a Hungarológiai Központ megnyitásának 35. évfordulójára készültünk, akkor derült ki, hogy Váradi-Sternberg János születésének 100. évfordulója 2024. január 10-re esik. A kerek évforduló kapcsán felvetettem, hogy egykori munkahelye – a Hungarológiai Központ – falán avassunk emléktáblát a tiszteletére – emlékezett vissza dr. Zubánics László. – A felvetést elég vegyes reakciók követték, ezért végül is nem a tervezett évfordulós ünnepségek keretében, hanem a magyar tudomány napja alkalmából, 2023. november 7-én került sor a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet által kivitelezett márványtábla felavatására. Az esemény megszervezésében elévülhetetlen érdemei vannak Meskó János történésznek (ő is Váradi-Sternberg János diákja volt), aki révén a professzor úr családtagjai is eljöttek.

Az avatáson részt vett Váradi-Sternberg János menye, Grican Anna, illetve unokája, Sternberg Alex, akik az eseményre nem érkeztek üres kézzel: egy nagyobb dobozban a történész dokumentumainak egy része volt, de a Hungarológiai Központban nyíló kiállításhoz megkaptuk az írógépét, a Szemán Ferenc (Öcsi) festőművész által készített portréját, illetve egy Horváth Anna szobrászművész által készített kisplasztikát. A dobozban található dokumentumok között volt egy kétoldalas gépelt szöveg – egy tartalomjegyzék.

A dossziékat közel három évtizede nem forgatta senki. Nem tudtuk, mit rejt a hagyaték – csak azt sejtettük, hogy Váradi-Sternberg János precizitásával a kulcsdarabok ott lapulhatnak valahol. A sejtés valóra vált. A gépelt, korrektúrázott, javításokkal, újságkivágásokkal és kézzel írt jegyzetekkel ellátott anyagokból sikerült rekonstruálni egy teljes tanulmánykötetet.

A könyv, amely végül az Intermix Kiadó és a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet gondozásában látott napvilágot, igazi időutazás. Az 1958–1990 között íródott tanulmányok többsége valamilyen kiadványban (főleg a Kárpáti Igaz Szóban) napvilágot is látott, ettől eltekintve a legtöbbjük új/ismeretlen az egyszerű olvasó számára, és Kárpátalja történetének olyan szeleteit tárják fel, amelyek eddig rejtve maradtak az olvasók előtt. A kötet különlegessége, hogy írásai mentesek a korabeli történetírás politikai sablonjaitól, helyettük tényszerűség, levéltári pontosság, és személyes szenvedély vezeti a kutatást.

Olyan témákról olvashatunk, mint:

  • Munkács várának ostroma Dobay Zsigmond naplója alapján,
  • az ungvári vár ostroma (1703–1704-ben)
  • a Rákóczi-szabadságharc első szépirodalmi műve és szerzője
  • 1848 és a Petőfi-emlékek
  • A Magyar Tudós Társaság ruszin tagja – Vaszil Dóhovics életútja és munkássága
  • Móra Ferenc ismeretlen bejegyzése

A könyvbemutatón Dupka György, a KMMI igazgatója arról beszélt, hogyan lett történetkutató a professzor bátorítására. Szerinte Váradi-Sternberg nemcsak oktató, hanem valódi szellemi mentor volt, aki tehetséggondozó közösséget teremtett. Olyan diákok nevelkedtek a keze alatt mint Soós Kálmán, Kész Barnabás, Csatáry György – és sokan mások, akik ma már maguk is meghatározó szereplői Kárpátalja tudományos életének.

Az eseményen bemutatásra került többek között Dupka Nándor: Pásztor Ferenc vértanú. Hitét nem tagadta meg, inkább a halált választotta című könyve is, illetve a 2002-től a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége kiadásában megjelenő Együtt folyóirat.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Cseh Áron vezető konzul és Baracsi Zsuzsanna konzul Magyarország Ungvári Főkonzulátusának képviseletében, valamint Ljáh Sándor, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás Nemzetiségi és Vallásügyi Főosztályának vezetője.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó