Az előrehozott parlamenti választások Volodimir Zelenszkij pártjának győzelmén túl számos leget is produkált. Az alábbiakban ezeket soroljuk fel a pravda.com.ua összeállítása alapján.
„Egypárti” parlamenti többség
Az első magához a győzelemhez kötődik. Ukrajna történelmében először sikerült egy pártnak megszereznie a mandátumok többségét. A nem hivatalos végeredmény szerint a Nép Szolgája 253 képviselőt küldhet a parlamentbe.
Legközelebb a többséget jelentő 226 mandátumhoz a Régiók Pártja állt.
A Viktor Janukovics vezette formáció 2012-ben 185 parlamenti mandátumot szerzett. Akkor a régiósok pártlistájáról 72, egyéni választókerületben 113 jelöltje jutott a törvényhozásba. A Nép Szolgája most 124, illetve 129 helyet szerzett.
A Nép Szolgája a támogatottság terén is abszolút rekordot állított fel. Eddig ezt a Régiók Pártja tartotta 34,37 százalékkal (2007). A Nép Szolgájára a nem hivatalos végeredmény szerint a választók 43,17 százaléka voksolt.
A párt listájára 5,4 millióan szavaztak (csaknem annyian, mint Zelenszkijre az elnökválasztás során, aki akkor 5,7 millió voksot kapott).
A tiszta 323
A nem hivatalos végeredmény szerint
a kilencedik összehívású Legfelső Tanácsba bejutott képviselők kétharmada még sohasem volt a parlament tagja.
A 323 újonc közül 167 listán, 156 egyéni választókerületben szerzett mandátumot.
A legtöbb „kezdőt” a Nép Szolgája delegálja, hisz a párt sem egyéniben, sem pedig listán nem indított olyat, aki korábban tagja volt a radának, a Holosz soraiban is csak egy (Szvjatoszlav Vakarcsuk) akad.
87 honanya
A nyolcadik összehívású Legfelső Tanácsba 47 hölgy jutott, később számuk 53-ra nőtt. Most 87 honanya került a parlamentbe, ami azt eredményezi, hogy minden ötödik képviselő nő. 2012-ben a gyengébb nemhez tartozók aránya 12,5 százalék volt, most 20,52 százalék lesz.
Legtöbb nőt, szám szerint 53-at a Nép Szolgája küld a törvényhozásba.
E tekintetben a Holosz mutat példát 47,6 százalékkal, az ellenpólus az Ellenzéki Platform – Az Életért 11,4 százalékkal.
A fiataloké a jelen
Az előzetes latolgatáskor a Nép Szolgája 80-90 győzelmet remélt az egyéni választókerületekben. Ezzel szemben – számos esetben tekintélyes, több parlamenti ciklust megélt jelöltet maguk mögé utasítva – 127 helyen nyertek.
Így például Vjacseszlav Bohuszlajevet, a Motor Szics tulajdonosát saját pályáján, Zaporizzsjában, megelőzte a Zelenszkij-párt színeiben induló fotós, Szerhij Step. Kosztyantin Zsevaho oligarcha egy 25 éves menedzsertől, Olekszij Movcsantól szenvedett vereséget. Nem lesz ott a parlamentben a 65 éves Volodimir Litvin sem. A parlament korábbi elnökét Dmitro Kosztyuk, a Nép Szolgájának jelöltje győzte le.
A korkülönbség 55 év
A parlament legidősebb tagja Julij Joffe, aki az Ellenzéki Platform – Az Életért színeiben jutott mandátumhoz. Az „örök képviselő” 1990-ben tagja volt az USZSZK Legfelsőbb Tanácsának, a függetlenség ideje alatt csak a 6. és a 7. összehívású radából hiányzott.
A parlament Benjáminja, Szvjatoszlav Juras, a Nép Szolgája listáján 27. fiatalember mindössze 23 éves és munkanélküli.
Néhány negatív rekord
A legkevesebb szavazatot a Fáklya és a Függetlenség kapott. A két pártra leadott voksok száma nem éri el a 0,1 százalékot.
Negatív rekordnak tekinthető, hogy a Népi Front, Arszenyij Jacenyuk volt miniszterelnök pártja el sem indult a választásokon.
Nagyot bukott a Szamopomics (a korábbi 10,97 százalékos támogatottságából 0,7 százalék maradt.) A Petro Porosenko vezette párt (korábban Petro Porosenko Blokk, most Európai Szolidaritás) támogatottsága 21,87-ről 8,5 százalékra esett, a Radikális Párté 7,44-ről 3,8 százalékra.
Ukrajna hőse: 8 szavazat
Az, hogy Nagyija Szavcsenko pilóta, Ukrajna hőse mindössze nyolc szavazatot kapott, abszolút rekord lenne, de az ugyanabban a választókerületben induló Natalija Veszelova elorozta ezt a kétes dicsőséget. Rá mindössze négyen voksoltak.
Egyébként a frontvonalban, az ún. szürke zónában lévő, Zajcevo központú választókerületben, ahol a 3218 választásra jogosultból 676-an járultak az urnákhoz, s 666 érvényes szavazatot adtak le, 220 vokssal Olekszandr Kovaljov nyert, ami szintén példanélküli. Az új parlamenti képviselő a Senki Rajtunk Kívül elnevezésű, afganisztáni veteránokat tömörítő társadalmi szervezet vezetője, 2014-ben segített a Majdanra kivezényelt berkutosoknak a szökésben, korábban Ukrajna Főügyészsége több eljárást is indított ellene.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.