A jövőre 100 éves Kárpáti Igaz Szó újabb kárpátaljai médiatörténeti vállalkozásba fogott. Ukrán nyelvű online változatunk, az egyedi KISZó-fotók és grafikák, a heti rendszerességgel frissülő aktuális KISZó-kérdés, a Facebook-storyk és Instagram oldalunk után most fogadják nagy szeretettel a legelső KISZó-podcastot! A különböző online felületeken egyre népszerűbb, leginkább rádióbeszélgetéshez hasonlító műfaj debütáló kiadásában Kosztur András történésszel folytattunk eszmecserét.
A legnagyobb videómegosztó oldalon közzétett podcastban arról beszélgettünk a Momentum Doctorandus elnökével, milyen lehetséges forgatókönyvek állnak Ukrajna előtt a Steinmeier-formula által előidézett feszült helyzetben, vajon benne van-e a levegőben egy újabb Majdan?
A hanganyag második felének szerkesztett változatában pedig arról olvashatnak, miben nyilvánul meg Zelenszkij politikai járatlansága, illetve miért nem számíthatunk a jogszűkítő törvények módosítására.
– Ukrajna elnöki-parlamentáris köztársaság, mégis jobbára az elnök kezében összpontosul a hatalom. Hogy látja, Porosenkóhoz hasonlóan Zelenszkij is saját kezébe ragadta a hatalmat?
– A mostani elnök igyekszik erőskezű vezető lenni, ám nem mindig sikerül neki. Egyrészt járatlan, csekély a politikai tapasztalata, másrészről pedig kevés a megbízható embere. Nehéz helyzetben van, nem oligarcha, de igyekszik domináns játékos lenni. Mivel a párt és a kormányzat népszerűsége az ő személyén áll vagy bukik, óvatosnak kell lennie.
– Járatlan? Sajtómaratonokat rendez, elég magabiztosnak tűnik. Mennyire figyelhető meg, hogy egy háttércsapat irányít?
– Minden politikus mögött állnak elemzők, segítő emberek, akik felépítik a profilját, felkészítik. Egy ember nem lehet mindennel képben. Zelenszkij hamar felvette a ritmust, igyekszik naprakész lenni az országban zajló eseményekkel. A járatlanságát inkább a politikai háttérjátszmák és alkuk világára értem.
– Talán pont ezzel az (ál)naivitásával nyeri meg az állampolgárokat.
– Ez nyilvánvalóan segít abban, hogy a népszerűségét megőrizze, abban viszont nem feltétlenül, hogy a politikai ellenfeleit reálisan felmérje. Nem biztos, hogy tudja, mikor kellene erélyesen fellépni, és mikor kell engedni valakinek. A nacionalista szervezetekkel szemben tanúsított megfelelési kényszer esetében látom azt, hogy nem kellően határozott. Szerintem a béke kérdéséhez sem lehetett volna úgy hozzányúlni, hogy előzetesen nem rendezik a nacionalista ellenzék kérdését. Rendezetlenül hagyták ezt a terepet, aminek tapasztaljuk is a következményét, ami például az egyik csapatvisszavonási kísérlet meghiúsulásakor balul ütött ki. Ez vereség Zelenszkijnek, ami előrevetíti azt, hogy zsákutcába kerülhet.
– Nem volt világos programja az elnöknek, mielőtt hatalomra lépett, azt viszont sejtetni engedte, hogy a nyugati, európai eszmék mentén próbál majd irányítani. Nem várhattuk volna el, hogy a jogszűkítő, kisebbségellenes törvényeket megvizsgáltatja, visszavonja elnökként?
– Ez is nehéz terep. A kérdést a kelet-ukrajnai béke kontextusában kell vizsgálni. Ha a Steinmeier-formula kapcsán hazaárulásról beszélnek a nacionalisták, akkor ugyanezt fognák rá, ha változtatni kívánna a nyelvtörvény vagy oktatási törvény kapcsán. Az ország lakosságának jelentős része támogat bizonyos mértékű ukránosítás. Ez még az orosz ajkúak egy jelentős körében is megtapasztalható. Tehát a nyelvtörvény kérdéséhez nehéz hozzányúlni, mert a kisebbség – ez alatt elsősorban az oroszokat értik – számára elfogadható törvény ismét a hazaárulás vádjával fenyegetné Zelenszkijt. Úgy gondolom, csak akkor láthatunk előremozdulást e téren, ha eldől a donbászi béke kérdése. Viszont arra gondolni, hogy visszaállnak a törvény elfogadását megelőző állapotok, naivitás.
– Megjósolható-e, milyen lesz Ukrajna Zelenszkij első ciklusának a végén?
– Három forgatókönyv van. Az első, ha bekövetkezik a béke, egy relatíve stabil országot mutat. Elindulhat egy lassú fejlődés, amely a 2013-as szint újbóli elérését eredményezné. Ha stagnálás áll be, akkor fennáll a veszélye annak, hogy valami történik, ami miatt még az öt évet sem tudja kihúzni a mostani elnök. Ha pedig polgárháborús állapot alakul, a mai Ukrajna képe teljesen megváltozna, megjósolhatatlan események sora következhetne.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.