A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház ismét új előadással készült, ezúttal Oleh Melnicsuk rendezésében a Forráspont című tragikomédia bemutatójára került sor. A nézősorban ülve, belemélyülve a színészek játékába hamar rá lehetett jönni, hogy bizony-bizony a mindennapokban szereplő gondokról van szó, amikor a szülők gyermekeik civakodásán vesznek össze.
Az erősebb fiú megveri a nála gyengébb társát, ami sajnos nem ritka jelenség. Az azonban, hogy a kárvallott gyerek szülei beszélgetésre hívják lakásukra a támadó fiú szüleit, a helyzet tisztázása végett, már annál inkább ritkaságszámba megy. A bonyodalmat csak fokozza, hogy az egész estét felölelő, heves veszekedésbe torkolló találkozó során kiderül: a házaspárok homlokegyenest más színben látják a világot, teljesen más értékek szerint élik napjaikat, s a világon semmi közös sincs bennük. Vagy mégis…?
– Yasmina Reza Az öldöklés istene című művéből kiindulva rendezte az előadást. Sokat változtattak az eredetin? – kérdeztük az előadást követően Oleh Melnicsukot.
– Yasmina Resa írására két évvel ezelőtt figyeltem fel, több rendezést megnéztem, Roman Polanski filmet is készített belőle. A fekete humorú vígjáték Roman Polanski rendezésében spanyol, francia, lengyel és német közreműködéssel készült. A főszerepet Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz és Kate Winslet alakítja. Arra gondoltam, én is megrendezem ezt az alkotást, kicsit másképp. A próbafolyamatot tavasszal kezdtük el, és ma végre be is mutathattuk. Nálunk a szülőket Orosz Melinda, Orosz Ibolya, Ferenci Attila és Sőtér István alakítják, emellett mellékszereplőkként láthatjuk Vass Magdolnát és Fornosi D. Júliát.
– Mi a mondanivalója a darabnak?
– Az előadás fő témája a két szülő találkozása, s a találkozás rövidesen veszekedésig fajul, ez maga az európai krízis modell. Az európai értékek ma azt diktálják, hogy nem számít a nemzeti, vallási és nemek közötti probléma, ezekről elfogadóan kell beszélni, ezzel együtt kell élni, és ezeket el kell viselni. Az emberiség megosztottsága, kategóriákba sorolása örök téma. Férfiak és nők, szegények és gazdagok, fiatalok és idősek… Ezt a feloldhatatlannak látszó megosztottságot mutatja be az előadásunk.
– A szülők között az indulatok odáig fajultak, hogy egyre trágárabban beszéltek, magyarul, elég sok káromkodást hallhatunk. Az eredetiben is hallani ilyesmit?
– Többet. Mi sokat finomítottunk rajta, a hollywoodi filmben folyamatosan káromkodnak. Lehetett volna ennél maradni, de nem akartuk, hogy túl durva legyen a darab, az, ami elhangzott, azt hiszem, a mindennapokban is elhangzik.
– Láthatóan jól érezték magukat a nézők, ami arra enged következtetni, hogy tetszett a darab…
– Igen, és ennek mi nagyon örülünk, és azt hiszem, szükség is van az ilyen darabokra, hiszen maga az előadás is arról szól, hogy fontos kommunikálni egymással. 10-15 évnyi házastársi kapcsolatban is képesek vagyunk éveken keresztül hallgatni, nem megbeszélni a problémákat, ami nagy hiba, mert végül sok minden felgyűlik, és szó szerint kiborul a bili, ahogy a darabban is.
A látottak, hallottak alapján tehát elmondhatjuk, hogy a Forráspont egy igazi tragikomédia, amikor a néző a sokszor nem is olyan vicces jelenetekre is derűsen reagált, ami egyébként – valljuk be – a való világban is ugyanígy van. Reméljük, a beregszászi színház új darabja Kárpátalja más településein is hódítani fog, és mosolyt csal az arcokra.
Hegedűs Csilla