Számadás: harminc éve a színpadon a Ritmus

Nyolc ország, 245 táncos, öt profi táncos, egy világhírű előadóművész, 576 önálló fellépés, ebből 249 külföldön, több ezer kilométer, több liter izzadtság és könny – így foglalta össze az eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes elmúlt harminc évét Szabó Tibor, a népi együttes alapítója, művészeti vezetője és koreográfusa a tiszasalamoni Európa étteremben rendezett gálaesten. És ez csak a felszín, az együttes hagyatéka messze túlmutat az itt megfordult táncosok és a fellépések számán, valamint a befektetett verejtékes munkán. A Ritmus elévülhetetlen szerepet játszott, játszik a hagyományok ápolásában, utat tört és utat mutatott.

Szabó Tibor ünnepi beszédét stílusosan Márai Sándor Az ünnepekről című írásának idézetével indította: „Ha az ünnep elérkezik, akkor ünnepelj egészen. Ölts fekete ruhát. Keféld meg hajad vizes kefével. Tisztálkodjál belülről és kívülről. Felejts el mindent, ami a köznapok szertartása és feladata. Az ünnepet nemcsak a naptárban írják piros betűkkel. Nézd a régieket, milyen áhítatosan, milyen feltétlenül, milyen körülményesen, mennyi vad örömmel ünnepeltek! Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázsos rendhagyás. Az ünnep legyen ünnepies. Legyen benne tánc, virág, fiatal nők, válogatott étkek, vérpezsdítő és feledkezést nyújtó italok. S mindenekfölött legyen benne valami a régi rendtartásból, a hetedik napból, a megszakításból, a teljes kikapcsolásból, legyen benne áhítat és föltétlenség. Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Készülj föl reá, testben és lélekben. S nemcsak a naptárnak van piros betűs napja. Az élet elhoz másféle, láthatatlan ünnepeket is. Ilyenkor felejts el mindent, figyelj az ünnepre.”

Márai sorai gyakorlatilag megelevenedtek a teremben, az egykori, a mai táncosok és a meghívott vendégek egytől egyig a Ritmust és az eltelt harminc esztendőt ünnepelték. Sokan több év, több évtized után találkoztak újra, természetesen előkerültek a rég elfeledett történetek, emlékek és közösen megélt pillanatok. A művészeti vezető a folytatásban kiemelte, a néptánctanárok pótszülők is egyben. Nemcsak táncot tanítanak, hanem szemléletet formálnak, szellemiséget közvetítenek.

– Hisszük, amit csinálunk, az jó, az fontos, mi több nélkülözhetetlen a testi, lelki és szellemi egészség megőrzése érdekében

– fogalmazott. – Csak hittel, elhivatottsággal lehetett ezt a harminc évet végigcsinálni. Köszönettel tartozunk az alapító tagoknak és minden generációnak, élmény és megtiszteltetés volt számomra a veletek eltöltött harminc év – húzta alá Szabó Tibor. Kiemelte, a jubileumi háromnapos esemény Buhajla József ungvári magyar főkonzul támogatása, hathatós segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg. Köszönetet mondott továbbá az eseménysorozat fővédnökének, Bacskai József gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkárnak, aki egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott itt lenni, valamint Zubánics Lászlónak, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) elnökének, akik hosszú ideje támogatják az együttest.

A hagyományoknak megfelelően Szabó Tibor most is megtartotta a névsorolvasást, azoknak az egykori és mai táncosoknak a neve hangzott el, akik a harminc esztendő alatt megfordultak az együttesben. Természetesen az alapítókkal kezdte, majd haladt időben előre, ugyanis ez egyben a generációk találkozója is volt. Akik eljöttek, vastaps közepette vonultak ki, majd egy közös fotóval is megörökítették a újbóli találkozást. A tagok közül hárman már nincsenek az élők sorában, rájuk egyperces főhajtással emlékeztek.

Néhány veterán táncos és az együttes fiatal tagjai közös produkcióval készültek, amelybe a közönség is becsatlakozott. Akik ülve maradtak, azoknak is ritmusra járt a lábuk. Nem maradhatott el a torta és a tűzijáték sem. A jelenlegi táncosok is köszönetet mondtak, ahogy ők fogalmaztak, Tibi bácsinak, az alapítóknak és a korábbi tagoknak. Ráti Éva, az Ungvári Járási Állami Közigazgatás helyettes vezetője, valamint Kotljár Mária, a járási művelődési osztály vezetője oklevéllel ismerte el a Ritmus és Szabó Tibor több évtizedes munkáját. Több meghívott vendég is köszöntötte az együttest a jubileum alkalmából. Az étterem bejáratánál elhelyezett emlékkönyvbe minden jelenlevő beírhatta gondolatait, üzenetét és jókívánságát.

Néhány órával később az Eszenyi Művelődési Házban folytatódott a jubileumi programsorozat. Az egyidejűleg megszervezett VI. Eszenyi Micz-bán Napok keretében változatos műsor keretében mutatták be a három évtizede töretlenül tevékenykedő csapat munkásságát. A Számadás nevet viselő, színes és gazdag előadáson Szabó Tibor elmesélte a kezdeteket, amikor három szomszédos település nyolc fiatalja elhatározta, hogy szabadidejét a magyar kultúra ápolására, néphagyományainak megőrzésére fordítja.

− 1989. október 15-én az Eszenyi Magyar Folklórközpont színháztermében megkezdődött a néptáncpróba. Az akkor megalakult csapat a Ritmus nevet kapta. Harminc év jóban és rosszban is harminc év

– mondta köszöntőjében a Ritmus Néptáncegyüttes alapítója és vezetője. − Az együttes célja színpadra vinni a helyi szokásokat, a feledésbe merülő hagyományokat.

− Fantasztikus volt látni azt a csapatot, mely az elmúlt harminc év alatt tevékenyen részt vett az együttes életében, legyen az szervezés, lebonyolítás és nem utolsósorban tánc. Nagyon sokan külföldről jöttek haza, hogy együtt ünnepeljenek egykori csapatukkal. Kívánom, hogy ugyanilyen lendülettel és lelkesedéssel ápolják szülőföldjük tradícióit − gratulált az elért sikerekhez Buhajla József.

Az együttes tehetségét Kárpát-medence-szerte elismerik. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a Nádas Anna Kárpátaljai Magyar Közművelődési Nívódíj és a Külhoni Magyarságért Díj birtokosai is.

A számos fellépés testvértelepülési kapcsolatokat és barátságokat szült. Ennek szemléltetéseként a Ritmus mellett – akiket a BorzsaVári népi zenekar kísért – fellépett a dögei férfi dalárda, a litéri Zöldág és a kolozsvári Szarkaláb néptáncegyüttes, a palágykomoróci Nefelejcs leány-asszony kórus, a Mikulics Ádám által felkészített Bocskai táncegyüttes és a Kisritmus is.

− Ha visszagondolunk, a három évtized hamar elrepült. Jó volt látni, hogy az alapító tagoktól a jelenlegi táncosokig mindenki tisztelettel és szeretettel fordul vezetője felé, hiszen egy közösségért dolgoztak, dolgoznak. Ennél nagyobb összetartó erő nem is kell – köszöntötte az ünnepelteket Pintér Katalin, a litéri Zöldág néptáncegyüttes vezetője.

Illár Viktória, a palágykomoróci kultúrház vezetője a kitartó munka eredményét méltatta. Üdvözölte a Ritmust és vezetőjét Szabó Sándor, a litéri Zöldág néptáncegyüttes táncpedagógusa is, aki a litériek saját kezűleg összeállított meglepetéskosarát nyújtotta át.

1997-ben – nyolc évvel a megalakulás után – a Ritmus megkapta a népi címet Ukrajna Kulturális Minisztériumától. Ezt háromévente kötelesek megvédeni. A sors fintora, hogy idén egybeesett ez az időpont az ünneppel.

− Szeretném megköszönni a magyar kultúra megőrzését, a békés együttélést Kárpátalján. Természetesen a népi cím továbbra is a Ritmus Néptáncegyüttesé – mondta Vaszil Baranovszkij, az atesztációs bizottság vezetője.

A műsor végén elismerő pillantások, büszke tekintetek vettek körül. Özv. Balla Erzsébet szerint fontos, hogy legyen a faluban olyan elfoglaltság, ami összetartja a fiatalokat.

− Nagyszerű teljesítmény ez a harminc év, remélem az utánpótlás is folyamatosan biztosított lesz – jegyezte meg az eszenyi asszony.

Papp Enikő hatéves korában kezdett táncolni. Tíz évig volt a Ritmus tagja. A felkérésre, miszerint egy tánc erejéig összeálljanak a régi tagokkal, nem tudott nemet mondani.

− Mindig szerettem a néptáncot, most is a véremben van. Fontos lenne a mai kor gyermekeivel is megszerettetni ezt a tevékenységet, mert összekovácsolja a közösséget – vélte Papp Enikő.

Meghatotta a közönséget a színpadon felsorakozó volt és jelenlegi tagok látványa, akik közös tánccal búcsúztak a nagyérdeműtől. Az estet a Zsikó zenekar fellépése zárta.

A rendezvénysorozat harmadik napján bemutatták a Ritmus Néptáncegyüttesről készült jubileumi emlékkönyvet. A kiadvány a Számadás címet kapta, szerkesztésében Kovács Sándor eszenyi születésű helytörténész, útikönyvszerző segédkezett. Több oldalnyi visszaemlékezést, régi újságcikkeket és temérdek fotót tartalmaz a kiadvány az elmúlt 30 évből, aminek megjelenését Magyarország Ungvári Főkonzulátusa is támogatta.

Csuha Ivett, Szabó Sándor

Forrás:
KISZó/Fotók:Zunko Barnabás

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó