A BBC News Ukrajna annak járt utána, honnan és hányan indulnak útnak Ukrajnán át az áhított EU-ba, és mi történik azokkal, akik csak az unió keleti külső határáig jutnak el.
Andrij Demcsenko, az Ukrán Állami Határőr Szolgálat sajtósának tájékoztatója szerint az ország nyugati határai mentén 3286 személyt füleltek le, akik közül 1130-an törvénytelen határátlépést kíséreltek meg, a többiek pedig illegálisan tartózkodtak Ukrajna területén. Utóbbiak között 1480 moldáv, 150 orosz, 100 bolgár állampolgár volt.
A tiltott határátlépést megkísérlők azonban döntő többségükben ázsiai országokból indultak el. Míg korábban elsősorban afgánok ostromolták a nyugati határvonalat, közülük csak félszázan próbálkoztak Kárpátalja érintésével nyugatra jutni.
Megjelentek viszont a vietnamiak, múlt évben 332-en Ukrajna felől kísérelték meg az unióba való illegális bevándorlást.
Ők voltak a legtöbben, míg Bangladesből 150, Moldovából 103, Törökországból 70, Indiából 46 személy választotta ezt az útirányt.
Az idén kilenc hónap alatt 830 személyt tartóztattak le a nyugati határ mentén. Nagy többségük vidékünkön akarta törvénytelenül átlépni a határt. 2019-ben ismét az afgánok vették át a vezető szerepet: 110-en kerültek menekültszállásra. Moldovából 106, Bangladesből 100, Törökországból 92, Vietnamból 62, Oroszországból 40 migránsnak nem sikerült az EU-ba jutni. Ez évben is a törvénytelenül itt – tartózkodók voltak többen.
Demcsenko szerint ezek az emberek valójában nem Ukrajnában akarnak letelepedni, azt csak tranzitországnak tekintik. Valamennyien arra vártak, hogy a kedvező pillanatban átjussanak az államhatáron. A múlt esztendőben a legtöbben Kárpátaljáról Szlovákiába, Lengyelországba és Magyarországra kísérelték meg az átkelést. A fő útirány idén is Szlovákia, de sokan próbálkoztak a lengyel és a román határszakaszokon. Ukrajnába is zömmel törvénytelen úton, embercsempészek segítségével kerülnek. Előfordul az is, hogy hamis útlevéllel érkeznek, turistáknak adják ki magukat, vagy valamilyen civil szervezet meghívására hivatkoznak.
Embercsempészek szervezésében nagyobb csoportokban jönnek vonattal, taxisok segítségével utaznak a határig. Innen aztán erdőkön, hegyeken át ostromolják a zöldhatárt.
A szóvivő elmondta, sok itt tanuló ázsiai diákot is elcsábít az EU közelsége.
Nem könnyű dologra vállalkoznak, akik Ukrajnán át veszik célba Európa nyugati felét. Az országon keresztül vezető sok száz kilométeres út során számos veszély vár rájuk, főleg a migránsok kiszolgáltatott helyzetét kihasználni igyekvő ukrajnai bűnözők fenik rájuk a fogukat. Az illegális migránsok jövedelmező pénzforrásnak számítanak, akiket akár rabszolgaként lehet kihasználni, vagy továbbjutásuk segítését ígérve megfosztják őket minden pénzüktől.
Tipikus volt a Kijev megyében felderített eset, ahol 28 vietnami állampolgárt három hónapon át rabszolgasorban tartottak a helyi maffia tagjai, illegális üzemükben dolgoztatták őket.
A banditák megfosztották a szerencsétleneket az irataiktól, pénzüktől, ruháiktól és egy családi ház pincéjében zsúfolták össze a csoportot, melynek tagjai között egy gyermek és hét fiatal nő is volt. A csapatnak egy nap sikerült megszökni a pincebörtönből. Éhesen, dideregve az őszi hidegben a falu utcáin az emberektől kértek segítséget. Valamelyik jóakarójuk értesítette a rendőrséget. A banda tagjai már rács mögött ülnek.
A BBC kárpátaljai adatközlőktől megtudta, az embercsempészet veszélyes, ám jövedelmező foglalatosság. Néhány ezertől több tízezer dollárig terjed egy-egy személy utaztatása az áhított Nyugatra. A legdrágábban a kínaiakat fuvarozzák: fejenként 40 ezer dollárért hajlandóak Németországba kalauzolni őket. A vidékünkre turista minőségben érkezett pakisztániak tarifája 10 és 15 ezer dollár között ingadozik. S ha korábban Magyarország felé vezetett a fő irány, néhány éve inkább Szlovákiát választják. A magyar határőrizet ugyanis szigorúbb.
Ráadásul az ott elfogottakat rövid úton visszaküldik Kárpátaljára. A szlovák hatóságnál állítólag nincs akkora szigor.
Nem hivatalos forrásra hivatkozva a cikkíró közli, hogy az ukrán határőrök olykor hajlamosak szemet hunyni vagy más irányba tekinteni, amikor egy-egy csoport átkel a műszaki záron nyílt résen. Ennek tudható be, hogy a felét sem fogják el a nyugati irányba igyekvő illegális áradatnak – számolt be a bbc.com
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.