Első alkalommal – hagyományteremtő szándékkal – rendezték meg vidékünkön a Kárpátalja Kupa elnevezésű U15-ös nemzetközi labdarúgó utánpótlás-tornát. A nyolccsapatos tornán a helyi utánpótlás iskolák mellett lembergi és kijevi focisulik, valamint a Várda Labdarúgó Akadémia korosztályos csapata vett részt. Március 24. és 28. között a szerednyei stadion műfüves pályáján a helyezések küzdelmes és színvonalas mérkőzéseken dőltek el.
Ifjúsági tornák terén nem állunk rosszul, hisz idén már ötödik alkalommal kerül megrendezésre a Havasi András Nemzetközi Utánpótlás Labdarúgó Torna. A nívós seregszemle két korosztályban – U-15 és U-17 – zajlik, szinte az összes nagy ukrán futballakadémia képviselteti magát, a szomszédos országok utánpótlás műhelyei is szívesen jönnek. Tavaly már Németországból is érkezett gárda, az idén azeri egyletet várnak a nyári tornára. A Havasi-torna sikerén felbuzdulva a Kárpátaljai Megyei Labdarúgó Szövetség úgy döntött, egy újabb tornával, a Kárpátalja Kupával bővíti a palettát. A szervezők a tavaszi eseményt műfűves pályára álmodták meg, és az U15-ös korosztályt célozták meg.
A nyolc csapat két négyes csoportban körmérkőzéses formában küzdött. A két csoportgyőztes szerezte meg a jogot arra, hogy a kupáért meccseljen, míg a csoportmásodikok a bronzéremért mérkőztek meg. A zárónapon először a helyosztókra került sor, a 7. helyért az ungvári járási Zinedine Sportiskola és a Megyei Sportiskola (Olimpiai Tartalékok Szakosított Labdarúgó Iskola) növendékei csaptak össze. A rendes játékidő 1–1-es döntetlent hozott, a büntetőpárbajból pedig 4–1-re az ungváriak került ki győztesként. Az 5. helyezésért a Lembergi Kárpáti és a Zmina-Obolony Kijevi Sportiskola lépett pályára, a találkozó egyértelmű lembergi fölényt hozott, a Kárpáti végül 2–0-ás győzelemmel szerezte meg az 5. helyet. A kisdöntőben fővárosi rangadót rendeztek, az Arsenal Kijev–Zirka Kijev összecsapásban az Arsenal lett jobb (3–1), ez a harmadik helyet jelentette számukra.
A fináléba a munkácsiak és a Várdai Akadémia került. Érdekesség, hogy a kisvárdai csapatban – a két akadémia között megkötött együttműködésből fakadóan – a Latorca-parti focisuli növendékei futballoznak, így házi döntőnek is beillett a találkozó. A színvonalas, fordulatokban és gólokban gazdag döntőt végül 0–2-ről fordítva 3–2 arányban a munkácsiak nyerték meg. A történethez hozzátartozik, hogy 0–2-es állásnál emberhátrányba kerültek a kisvárdaiak. Ezt az ellenfél ki tudta használni és megfordították a találkozót, ezzel a munkácsi akadémia hódították el az első Kárpátalja Kupát. A kisvárdai egylet az ezüstéremmel vigasztalódott.
Szilvási Zoltán, a Munkácsi Labdarúgó Akadémia sportigazgatója a finálé után kiemelte, hogy mindkét gárda kiemelkedő teljesítményt nyújtott, a jobb csapat nyert. A díjátadón az érmeket és kupákat Miroszlav Scserbej, a Kárpátaljai Megyei Labdarúgó Szövetség első alelnöke és Ivan Kacsur alelnök, valamint Sztepan Szelmenszkij, a szövetség végrehajtó bizottságának a tagja adta át. A torna legjobb kapusa Zden Perehanec (Várda Labdarúgó Akadémia), legjobb védője Artem Beljakov (Arszenal Kijev), a legjobb középpályás Olekszandr Dumanszkij (Zirka Kijev), a legjobb csatár Oleg Sokun (Munkácsi Labdarúgó Akadémia) lett.
Szabó Sándor