A napokban Kárpátalján járt és döbbenetes felvételeket készített a tiszai hulladékproblémáról egy természetfilmes, az anyai ágon magyar, apai ágon ukrán származású Ljasuk Dimitry. A folyó nagy szerelmese, több filmet is készített már a legmagyarabb folyóról, sőt szemétszedési akciót is szervezett már a Tisza mentén. A megszállott természetvédő most figyelemfelhívó kisfilmet készít, amivel szeretne hozzájárulni a pozitív változásokhoz.
A filmes közösségi oldalán számolt be arról, hogy nemrég egy hetet töltött Kárpátalján, hogy személyesen ismerje meg a Tiszát érintő hulladékproblémát.
„Láttam a gyönyörű hegyeket, a köztük kanyargó Tiszát, az ezernyi patakot, a sűrű fenyőerdőket és a hatalmas Hoverlát, Ukrajna legnagyobb csúcsát. Láttam azt a sok szörnyűséget, borzasztó szemétmennyiséget, ami ellepi a Tisza vízgyűjtő területét, mellékfolyókat, patakokat, falvak széleit, városok határát.
Láttam reményvesztett és láttam a tettrekész szemeket is.
Sok-sok jó emberrel találkoztam, akik az életüket szentelik Kárpátalja megtisztítására, akik tetteikkel, erejükkel és szerény eszközeikkel azon fáradoznak, hogy megmentsék ami még menthető és mutassák az utat a többieknek.” – írta Facebook-bejegyzésében a természetfilmes, kiemelte, hogy akikkel csak találkozott és beszélt, mind változást szeretnének, és ha lassan is, de vannak biztató jelek.
„Azt hiszem sikerült megértenem a probléma okát és talán a megoldási lehetőségeket is, amit szeretnék bemutatni, átadni.
Utazásomról és a tapasztalataimról rövid filmet készítek.
Egy objektív és motiváló film készítése a célom, amivel szeretnék hozzájárulni a pozitív változáshoz. Remélem sikerül. Nagy munka vár rám.” – zárta sorait Ljasuk Dimitry, a forrásvidéken készült felvételei szíven ütik az embert.
https://www.facebook.com/100893627996906/posts/188858185867116/
Március elején kisebb árhullám vonul le a Tisza magyarországi szakaszán, és az árral rengeteg kommunális hulladék érkezett Ukrajnából.
Ukrajnában a szervezett hulladékfeldolgozás gyerekcipőben jár, Kárpátalján pedig több helyen nem létezik. A lakosság tehetetlen, nincs hova tenni a ház körül halmozódó hulladékot. Így válik a festői szépségű kárpátaljai hegyi folyókból szeméttelep és ezért érkezik annyi hulladék a Tiszán Magyarországra. Kőrösmező magasan a Kárpátok csúcsai között, a Fekete-Tisza partján fekszik. Itt él
Francz Béla, aki egymagában vette fel a küzdelmet a hulladék áradattal.
A Tiszai PET Kupa önkéntesei filmet készítettek Béláról, és közösségi adománygyűjtő akciót indítanak neki.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.