Amint arról a Kárpáti Igaz Szó a helyszínről tudósított, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága 2020-at az erős magyar nemzeti közösségek évének nyilvánította. Az ennek keretében sorra kerülő gazdag programkínálatról Potápi Árpád János államtitkár tartott tájékoztatót egy sajtóreggelivel egybekötött háttérbeszélgetésen Budapesten. A Várkert Bazárban sorra került sajtóeseményen Potápi Árpád János más témákat is érintett, elemezte a felvidéki magyar eredményeket, a rossz választási szereplés tanúságul szolgálhat más magyar pártok számára is, jegyezte meg.
Leszögezte: ma már sajnos nem egyértelmű, hogy magyar ember magyar pártra szavaz. Kifejtette, Magyarországon 13 bejegyzett nemzetiség képviselői élnek, mégsem beszélhetünk esetükben etnikai alapú szavazásról, s ez a tendencia kezd egyre inkább meghonosodni az elszakított nemzetrészeken is.
Mint fogalmazott: a külhoni magyar pártoknak is fel kell nőniük a megváltozott helyzethez, az új feladatokhoz és kihívásokhoz. Azt látni, hogy csak azért, mert magyar a jelölt, a választók egyre ritkábban fognak szavazni. Nem szabad elkényelmesedniük az érintett politikai erőknek, jelentette ki.
A Kárpáti Igaz Szó felvetésére válaszolva az államtitkár kitért az ukrán–magyar kapcsolatok várható alakulására. Azt is megkérdeztük tőle, Budapestről mit lehet tenni az ukrajnai területi-közigazgatási reform keretében tervezett beregszászi járás felszámolása ellen?
Válaszában Potápi Árpád János elmondta, amikor Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter társaságában februárban Kijevben tárgyalt az azóta menesztett ukrán miniszterelnökkel, az volt az érzése, hogy Olekszij Honcsaruk igazából nem is volt képben a kárpátaljai magyarság problémáival. Ugyanez nem volt elmondható Hanna Novoszad akkori oktatási miniszterről, viszont ő megmagyarázhatatlan módon kifejezetten negatívan és előítéletekkel viseltetett a jogfosztott helyi magyar közösséggel szemben. Leginkább Dmitro Kuleba miniszterelnök-helyettesen volt érezhető érdemi kompromisszumkeresési készség, s most ugye egy helycserével ő lett a külügyi tárca vezetője, ami talán apró bizakodásra adhat okot. Az államtitkár álláspontja szerint várjuk meg a március végén esedékes külügyminiszteri és miniszterelnök-helyettesi találkozókat, ahol újra kísérletet fognak tenni a vitás kérdések tisztázására. Ezeken az egyeztetéseken Budapest nyilván szóba hozza az egyetlen magyar többségű járás megtartásának ügyét is.