Tochka store – Ahol a kereslet és a kínálat találkozik

Bővítenék és modernizálnák a kárpátaljai piacot

Kovács Gergely innovatív kezdeményezésbe fogott, az a célja, hogy Kárpátalján fellendítse az e-kereskedelmet.

A nagymuzsalyi fiatal célja, hogy a helyi kereslet és kínálat amolyan Marshall-kereszt révén találkozzon, és a piac egyensúlyba kerüljön. Ennek érdekében létrehozott egy online webshop rendszert, ahol lehetőséget biztosít a helyi eladók termékbemutatására, illetve segít a vásárlóknak megtalálni azt, amit keresnek, helyben.

„Az, amit keresünk, olykor közelebb van, mint gondolnánk! Miért van az, hogy ha rákeresünk valamire, akkor legelőször egy kijevi vagy lembergi oldal jön ki, nem pedig egy kárpátaljai üzleté? Ezen szeretnénk változtatni” – szögezte le Gergő.

A huszonhárom éves fiú itthon szeretne érvényesülni. A Debreceni Egyetem Műszaki Karán tanult, ott került kapcsolatba a programozással is. A karantén ideje alatt elérkezettnek látta az időt, hogy ismerősei segítségével befejezze a régóta tervezett projektjét.

– Mi is ez a tochka.store?

– Egy webáruház. Az alapgondolat az e-kereskedelem fellendítése Kárpátalján. Nálunk ez még gyerekcipőben jár, van ugyan egy-két nagyobb adok-veszek csoport a közösségi oldalon, de nagyjából ennyiben ki is merül. Ezek igaz nagy sikerrel zajlanak, mert egyszerű és bárki használhatja, viszont megvannak a hátrányai.

Ez a webáruház hasonlóan egyszerű lenne, ám jóval hatékonyabb.

– Érdekes elképzelés.

– Elsősorban a családomnak szerettem volna segíteni azzal, hogy készítek egy webshopot, ahol árusíthatják a paprikánkat. Ebből jött az ötlet, hogy kiterjesztem másokra is, létrehoztam ezt a webshop rendszert, ahová beregisztrálhatnak az eladók, létrehozva ezzel a saját „tocskájukat”. Ezt a szót mifelénk mindenki ismeri és használja, tudják, hogy azt az eladási pontot, lerakatot jelenti, ahol az áru található.

– Mire lesz jó ez a „tocska”?

– Ezeket a pontokat, miután létrehozták és feltöltötték áruval, felkereshetik a vevők, és válogathatnak a termékek között. Az oldal használata gördülékeny, ugyanúgy működik, mint az összes többi, ismert webáruház. A keresés egyszerű, de a kínálat helyi termékekre korlátozódik. Ha a keresőmezőbe beírják például a paprika szót, akkor kijön az összes olyan kárpátaljai hely/tochka, ahol kapható. (Legalábbis azok, amelyek beregisztráltak a tochka.store-ra.) A vásárló kosárba gyűjtheti azt, amit meg szeretne venni, majd jelzi a vásárlási szándékát, megrendeli és megkapja. A Tochka store-ra a helyi eladókat várjuk. Ez jó lehetőség arra, hogy megjelenjenek a virtuális térben, tudomást szerezzenek róluk a vevők szélesebb körben is. Nem utolsó sorban a vásárlók is nagyobb kínálat közül válogathatnának online.

Egy gyűjtőoldal, ami az eladóknak is hasznos és a vevőknek is segít.

– Ingyenes?

– Lassan kiforrja magát a dolog, egyelőre úgy néz ki, hogy termékszámtól tenném függővé a havidíjat. Mindenképpen azt akarom, hogy a kisebb kereskedők gond nélkül megjelenhessenek az oldalon. Viszont a nagyobb „halak”, akik már sokkal több terméket töltenének fel, némileg anyagilag is terhelve lennének. De így is jól járnának, mert sokkal átláthatóbb lenne, hogy mit árusítanak, és az emberek talán épp náluk találnák meg azt, amit kerestek.

Aki ingyenesen regisztrál, egy tochkával rendelkezhet, és limitált számú terméket tölthet fel az oldalra.

A nagyobb vállalkozás, amely több pontot akar regisztrálni, és több terméket akar feltölteni, egy fix havidíj ellenében teheti meg ezt. A fenntartáshoz szükséges összeget elő kell valahonnan teremteni, ugyanis marketingköltségek mindig lesznek, illetve a tárhely sem ingyenes. Viszont maga a weboldal munkahelyet is biztosíthatna néhány embernek, mivel a fenntartására, illetve a tocskák létrehozására, formálására, a tartalomgyártásra további emberek szükségesek, akik a későbbiekben velünk dolgozhatnának.

– Mikor indulnátok be?

– Jelenleg a premarketing résznél járunk: azon dolgozunk, hogy a regisztrálók oldalait népszerűvé és elismertté tegyük, elérjük azt, hogy a helyi keresések helyi találatokat generáljanak. Munkamegosztás révén többen is aktívan dolgozunk a csapatban. Jómagam ötletgazdaként a programozás, tervezés, tartalomfeltöltés, hirdetéskezelés és számos egyéb szakmai feladat megvalósításán dolgozom. A részletek finomítását, illetve a menedzselést jóbarátom, Pólin Lénárd segíti. Most zajlik a regisztráció, a pontok létrehozása. Közzétettünk egy ismertetővideót is, amelyben elmondom, hogyan lehet regisztrálni és mit érdemes tudni a webáruházról (tochka.store).

 

– Gondolod, lenne rá igény? Be tudnátok vonni az e-kereskedelembe az ittenieket?

– Azt látom, hogy a gazdaságélénkítő pályázatok révén az emberek számára kicsit kinyílt a világ, a saját területükön jobban szétnéztek, képbe kerültek az ukrajnai helyzettel, megtanultak keresni. Ez fontos lépés, szerintem a későbbiekben is nyitottak lesznek a keresésre. Arról nem is beszélve, hogy már mindenki az interneten „csüng”, amit csak lehet, ott intéz. Ez az e-kereskedelmi „robbanás” talán egy olyan lavinát indítana el nálunk, ami akár befektetőket is csalogathatna a szülőföldünkre. A kárpátaljai termékek méltán híresek, minőségesek, van mire büszkének lennünk. Termeljünk sajátot, vegyünk hazait!

Simon Rita

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó