Hogyan változtatja meg az éttermi szokásokat a koronavírus?│KISZó-szempont

Az ukrán kormány a hétfői rendkívüli ülésen május 22-ig meghosszabbította a május 11-én lejáró karantént úgy, hogy egyben könnyít a korlátozásokon. Kinyithatnak többek között a szabadtéri kávézók és az éttermi teraszok. A kabinet döntésében, minden valószínűség szerint közrejátszott, hogy a krízishelyzettől egyik leginkább sújtott ágazat a vendéglátás. A jelek szerint a betegség terjedése lassul, de még nem múlt el a járványveszély. Hogyan sikerül talpra állniuk a kárpátaljai vendéglősöknek, és miképpen változtatja meg az éttermi szokásokat a koronavírus? – kérdezte a KISZó Pásztornyicki László Ung-vidéki étteremtulajdonost.

– Az országos karantén március 12-i bevezetésével egyik napról a másikra szűnt meg a vendéglátás. Hogyan fogadta a hétfői bejelentést?

– A korlátozások lazítását sokan várták már, mi sem vagyunk kivételek ez alól. Bizakodással tekintünk előre, ugyanakkor tisztába vagyunk azzal is, hogy komoly nehézségekkel kell még szembenéznünk, ugyanakkor abban reménykedünk, hogy a nehezén már túl vagyunk. Mi a korlátozások bevezetését követően teljesen bezártuk a szürtei éttermünket. Nehéz döntést kellett meghoznom, de a vendégeink, az alkalmazottak és a családom egészsége most a legfontosabb. Az étterem családi vállalkozásban működik, a szüleim a pizzázó mögött laknak, őket is szerettük volna megóvni.

Május elsején nyitottuk meg újra, kizárólag elvitelre dolgozunk.

Ennek az alkalmazottak is nagyon örültek, hisz ők a pörgéshez vannak hozzászokva, tétlenséget többen is nehezen viselték.

– Működő ötletnek tűnik a bajba jutott éttermek számára az elvitel, vagy házhoz szállítás.

– Az előttünk álló nemzetközi minták szerint ma Európában a házhoz szállítás a legbiztonságosabb és még néhány napig az egyetlen megoldás. Törzsvendégeink már nagyon várták az újranyitást, ami nagy öröm a számunkra. Nem volt könnyi az újrakezdés, de úgy érzem megbirkóztunk a feladattal, pozitív visszajelzéseket kaptunk. De ez csak egy átmeneti, vészmegoldás, hogy minimalizáljuk a bezárásból fakadó súlyos bevételkiesést.

Jó hír az éttermek, kávézók, cukrászdák, büfék és presszók számára, hogy május 11-től kerthelyiségeikben, teraszaikon fogadhatják a vendégeget.

Mi is gőzerővel készülünk már erre, bár a szabadtéri vendéglátás ki van téve az időjárás szeszélyeinek.

– Minden ugyanúgy lesz majd, mint a járvány előtt?

– A világjárvány nagy valószínűséggel olyan változásokat is hozhat majd az éttermek életébe, amelyek egy része visszafordíthatatlan, vagy legalábbis nagyon hosszú távúak lesznek. A koronavírus-járvány megelőzése érdekében fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniai szabályok szigorú betartására, folyamatosan követni és alkalmazni kell a járványvédelmi intézkedéseket. A vendéglátóhelyeken az eddig is ismert élelmiszerbiztonsági szabályok betartására fokozott figyelmet kell fordítani. A konyhán eddig is szigorú előírások voltak, a szakácsaink kesztyűben, sapkában dolgoztak. Valószínű a pincéreknek maszkot kellesz viselniük, de ez legyen a legnagyobb problémánk.

Egyfajta távolságtartást hozhat az éttermekben a járvány.

Ennek okán még inkább nyitunk a catering és party szolgáltatások felé, a családi rendezvényeken, állófogadásokon és összejöveteleken. Igyekszünk alkalmazkodni a kialakult helyzethez.

– Sok cég villámgyorsan bővíti ki a tevékenységi körét, hogy igazodjon az új piachoz. Vannak új elképzelések mivel?

– A karantén alatt rengeteg szabadidőnk volt, így elkezdtünk kísérletezni a kenyérsütéssel. Azt tervezzük, hogy a jövőben saját pékárut kínálunk majd az ételeinkhez.

– A koronavírus számtalan esküvő terveit írta át, mikorra várható a tömegrendezvényekre vonatkozó tilalom feloldása?

– Már egy esküvői foglalást át kellett tennünk májusról augusztusra. Mi, vendéglősök abban bízunk, hogy nyár közepétől a születésnapokat, keresztelőket és a kisebb létszámú esküvőket is engedélyezik majd.

– Számíthatnak valamilyen járulékkedvezményre a járványból fakadó jövedelem kiesés miatt?

– Nemrég egyeztettem a könyvelőnkkel, aki azt mondta, hogy egy adónem alól felmentést kaptunk, de ez csak a karantén időszakára vonatkozik. De mi annak örülünk, hogy engednek minket dolgozni, az évek alatt kiderült, hogy igazából

csak magunkra számíthatunk.

– Mit tartogat a jövő a kárpátaljai vendéglátás számára?

– Egy biztos, rengeteg kihívást. Kárpátalján már szinte megszoktuk, hogy időről időre beüt a ménkű. Ha nem a gazdasági válság, akkor a kelet-ukrajnai háború teszi be az ajtót a turizmusnak és ezzel a vendéglátásnak. Eddig mindegyikből talpra álltunk, azon vagyunk, hogy most sem legyen másképp.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó