Újabb trópusi betegség hordozója tűnt fel keleti és nyugati szomszédságunkban

A krími-kongó vérzéses lázat terjesztő kullancsfaj áttelelésére találtak bizonyítékokat

A kullancsfajok okozta veszélyek legtöbbjét már kénytelen jól ismerni a kárpátaljai erdőjáró, hiszen a Lyme-kór és a vírusos agyhártyagyulladás régóta jelen lévő veszélyek. Idén azonban a Kárpát-medencében egy új kullancsfaj is megjelent, mely nagyságrendekkel komolyabb  veszélyt jelenthet mint az eddig megismert rizikófaktorok. A Lyme-kór ugyanis jól gyógyítható és csak a legritkább esetekben okoz maradandó egészségkárosodást, agyhártyagyulladás ellen meg kiváló vakcinák vannak (persze beadásuknál kötelező figyelembe venni, hogy az télen történjen, mikor nincs esély az immunitás kialakulása során felülfertőződésre) melyek gyakorlatilag 100 százalékos védettséget biztosítanak.

Nemrégiben viszont a budapesti Margit-szigeten élő sünök parazitológiai vizsgálatai során került elő a Hyalomma marginatum nevezetű afrikai kullancsfaj egyik fejlődésben lévő példánya. E szép latin névvel megáldott vérszívó pedig arról nevezetes, hogy a krími-kongói vérzéses láz egyik terjesztője. Az afrikai „migránskullancs” előfordulása Magyarországon a tavaszi időszakban nem is lenne nagy hír, hiszen a fajt a hazatérő vándormadarak rendszeresen behurcolják a Kárpát-medencébe, viszont a fejlődési stádiuma arra vall, hogy

ez az élősködő már honos születésű, vagyis az enyhe telek lehetővé tették a populáció hidegebb hónapokban való túlélését, és egy helyi populáció kialakulását.

A kullancs által terjesztett krími-kongói vérzéses lázról pedig eddig úgy tudni, hogy 2001-ben a Balkánon már halálos áldozatokat is szedett. A WHO 2001- es, pristinai jelentése szerit mintegy 30 előfordulása volt a kórnak Koszovó területén, és 4 személy bizonyítottan a krími-kongói vérzéses lázban halálozott el. Magát a betegséget leggyakrabban a nairobii juhvírus, a Dugbee-vírus és a CHHF-vírus okozza. Legsúlyosabb lefolyása a CHHF törzs által okozott megbetegedésnek van, a fertőzöttek 30 százaléka is meghalhat, ami általában a tünetek megjelenését követő második héten következik be. A vérzéses láz bágyadtsággal, étvágyvesztéssel, ingerlékenységgel, fejfájással, súlyos végtag fájdalmakkal jelentkezik. Súlyos esetekben ez véres széklet ürítésével, vérhányással és bevérzett bőr felületek megjelenésével kombinálódik.

A betegség – ahogy az elnevezéséből is kiderül – Ukrajna területén is ismert. A Krím-félsziget nyugati régiójában – ami köztudomásúan az őszi-téli madárvonulás egyik fő útvonala – több előfordulását is megerősítették. Ugyanakkor az alapvető elővigyázatossági rendszabályok betartásával, a kullancsriasztó szerek használatával és a bőrfelületek rendszeres ellenőrzésével a fertőződés jó eséllyel elkerülhető.

Matúz István

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó