Egy hangulatos kerti parti… Nincs is annál kellemesebb időtöltés. Még csábítóbb, ha művészin megalkotott környezetben történik… Igen, a díszkertek tervezése, kialakítása, a növények összehangolása művészet. Nemcsak vallja, meg is teremti ezt a jánosi születésű, immár Beregdédán élő Petrás Gábor és kis csapata.
– A középiskola befejezése után a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kertészmérnöki szakára jelentkeztem, amit sikeresen be is fejeztem. Egy ideig az osztálytársammal, barátommal tevékenykedtünk ebben a szakmában, de a sors teljesen más vizekre vitt. Két hónappal ezelőttig, tizenöt éven át a vendéglátóiparban dolgoztam, de a kertszépítésekkel tulajdonképpen sosem hagytam fel. Most pedig már egyértelműen ebben a szakmában látom a jövőt – kezdte beszélgetésünket Gábor.
– Ha ránézünk egy tujákkal, örökzöldekkel díszített, ezer színű virágtól pompázó zöld pázsitos kertre, a látvány varázsa mellett talán az is felötlik bennünk, milyen sok munka van a szép látvány mögött. Mennyi időbe kerül egy ilyen szépséget létrehozni?
– Ez sok mindentől függ. Ha „csak” újra kell éleszteni egy kertet, az területtől függően 4-5 napot vesz igénybe. De
egy frissen telepített kertnek évek kellenek, hogy úgy nézzen ki, ahogy azt a gazda megálmodta.
A napokban egy család hívott, hogy tegyük rendbe az elhanyagolt portát. A munkát a fák és a bokrok nyírásával kezdjük, eltávolítjuk az elhalt növénymaradványokat, hogy a többi lélegzethez jusson. A sziklakertekben kicseréljük a kavicsot, a fakérget, majd a pázsitfű felfrissítésére kerül sor. Napok múltán az udvar újjáéled. Ha végeztünk, azt tanácsoljuk a gazdának, hogy nagyobb gondot fordítson a gyepre, ugyanis az, ha nem locsolják, hamar kiszárad, és nem árt, ha néha kap egy kis műtrágyát is. A fákat rovar- és gombaölő szerekkel kell lepermetezni. Egyébként a teljes frissítésre évente legalább kétszer – ősszel és tavasszal – van szükség.
– Ha egy új telek betelepítésére kérik fel önöket, saját ötletek alapján készítik el a díszkertet, vagy a tulajdonos elképzelései szerint?
– Egyre nagyobb igény van a díszkertekre.
Ha a helyszínre érkezünk, már látjuk, mit hová ültetnénk majd, de természetesen a megrendelő igénye a fontosabb.
Viszont olyan is akadt, hogy teljes mértékben ránk bízzák a kivitelezést. A hagyományos tuja mellett elterjedt a trópusi smaragdtuja, és a gömbtuja, megannyi fenyőfajta, többféle növény közül lehet választani, a sziklakertbe vérborbolya, kecskerágó, cserjés pimpó, levendula, kúszó madárbirs, évelő növények kerülnek, de helyet kaphat a törpefenyő, hamisciprus, sőt, aki igényli, egy-egy gyümölcsfát is be lehet csempészni a díszkertbe. A díszkert lényege mindig a szépség. Hogy a fák, cserjék és sövények, a zöld pázsit és a színes virágok olyan elegye alkossa, ami harmóniát teremt. Ez pedig a tudatos tervezésnek köszönhető, valamint a nyugalmat és békét sugárzó részleteknek. Egy aprólékosan, művészi igénnyel megalkotott kert végül olyan hellyé válik, ahol nem csak testileg, de lelkileg is garantált a feltöltődés.
Hegedűs Csilla