Ukrajnában az idén sem válik jobbá az élet, derül ki a 2018-as állami költségvetés legfontosabb számai alapján.
A kijevi parlamenthez még szeptember közepén benyújtott, de csak decemberben megszavazott büdzsé 913,6 milliárd hrivnya (33,8 milliárd dollár) bevétellel és 988,6 milliárd hrivnyás (36,6 milliárd dollár) kiadással kalkulál. 81,8 milliárdos (3,02 milliárd dollár) deficit mellett az ország legfontosabb pénzügyi dokumentuma 3 százalékos GDP-növekedést, 9 százalékos inflációt és 9,6 százalékos reálbér-növekedést rögzít. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ez azonban aligha lesz így, merthogy Ukrajnában a valós számok rendre felülírják, és negatív irányba tolják a kormány és a jegybank várakozásait.
A munkanélküliségi rátát 9,1 százalékra becsülik, ez az egyetlen mutató, amit feltételezhetően tartani is tudnak, legfőképp azért, mert már most is legalább 7 millió ukrán dolgozik külföldön, s a vízummentesség bevezetése óta számuk egyre csak növekszik. 2018 januárjától a mostani 3200-ról 3723 hrivnyára nőtt a minimálbér, ez azt jelenti, hogy minimum nettó háromezret vihet haza az, aki legálisan dolgozik és teljes állásra van bejelentve. Az év végéig ez az összeg elérheti a 4100 hrivnyát is. A dollárhoz viszonyított éves középárfolyam pedig 29,3 hrivnya lesz.
A költségvetésnek vannak nyertesei és vesztesei. Előbbi kategóriába sorolhatók például a tanárok. A tavalyi 50 százalékos bérnövekedés után újabb 25 százalékkal kapnak majd többet idén. Rekordösszeg, 47 milliárd (1,7 milliárd USA-dollár) jut az úthálózat korszerűsítésére, már az idei 32 milliárdos tétel is minden korábbinál nagyobb volt, ám az ukrajnai utak állapotát ismerve nincs az a pénz, ami soknak tűnhet. Az más kérdés, hogy miként használják fel, mert mint tudjuk, errefelé bevált szokás esőben, sőt, újabban már hóesésben is aszfaltozni…
2018-tól vámmentessé tették az elektromos autók behozatalát, s nem emelik az alkoholos italok jövedéki adóját sem. Az elmúlt évek folyamatos emelései miatt zsugorodott a legális szeszpiac, csökkentek a költségvetés bevételei, miközben becslések szerint 60 százalékosra duzzadt a feketepiac. A cigaretta adója ellenben tovább nő.
A költségvetés elfogadói saját magukkal nem fukarkodtak, a létminimum 12-szeresében állapították meg bérezésüket. 1,09 milliárd hrivnya jut az államfő hivatalára, tíz év alatt a tízszeresére nőtt az elnöki hivatal eltartására fordítandó összeg, s mára a teljes költségvetés 0,11 százaléka megy el Porosenkóék eltartására.
Dunda György
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.