Az anyanyelvi műveltség fejlesztése érdekében Kárpátalján is számos kezdeményezés történt az elmúlt időszakban. Számunkra, kisebbségben élők számára fontos anyanyelvünk megőrzése, helyes használata. A nyelvi kultúráltság színvonalát kitűnően jelzi a helyesírás milyensége. Ez alapműveltségünk fontos része.
A Simonyi Zsigmond helyesírási versenyt az ELTE Bölcsésztudományi Karán 1997-től rendezik meg. Kárpátalján 2000-től vannak elődöntők. Immár 16 éve, hogy az Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Filológiai Tanszéke bekapcsolódott a Simonyi Zsigmondról elnevezett helyesírási verseny szervezésébe.
Kárpátalján a verseny három fordulóból áll. Az iskolai forduló arra szolgál, hogy eldöntse: ki képviselje az adott intézményt a járási döntőn. Járási fordulók vannak a Beregszászi, az Ungvári, a Munkácsi, a Nagyszőlősi, Técsői járás magyar tannyelvű iskolái számára. Az elődöntőkön mintegy 300 diák indul. A verseny e fázisának megszervezésében a járási módszerészek segítkeznek, kiknek áldozatos munkája nagymértékben hozzájárul a sikerhez. A megyei fordulóra osztályonként 2–2 tanuló jut tovább. Az 5–8. osztályosok körében megrendezett vetélkedő-sorozat végső állomása a Kárpát-medencei megmérettetés, melyet a hagyományoknak megfelelően idén is az ELTE Bölcsésztudományi Karán rendeztek meg. Megyénkből nyolc tanuló és három kísérő tanár utazott a döntőre.
A helyesírási verseny jubileumi, Kárpát-medencei döntőjét dr. Horváth Krisztina dékánhelyettes nyitotta meg a Gólyavárban, ahol az Arany Okleveleket is átadták. 2018-ban Arany Oklevelet kapott Kovács Erzsébet, az Oroszi Általános Iskola magyar nyelv- és irodalomtanára, akinek már négy diákja vett részt a budapesti döntőn.
Amíg a diákok évfolyamonként más-más helyszínen helyesírási feladatlapot töltöttek ki és tollbamondást írtak, a felnőtt résztvevők számára szakmai konferenciát szerveztek. Ebéd után a Nemzeti Múzeumba látogattak el a résztvevők, majd négy óra után díjkiosztó ünnepség volt.
Nagy örömünkre szolgált, hogy Lenyó Barbara, az Oroszi Általános Iskola hetedik osztályos tanulója a saját korcsoportjában negyedik helyezést ért el. Markó Kamilla, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium tanulója és Borcsik Zsanett, a Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola diákja különdíjban részesült.
Minden évben igyekszünk gondoskodni kulturális programokról is. A délutáni és esti órákban a kárpátaljai csapat tagjai megtekinthették a budai várat, az Országházat, a Mátyás-templomot, az Országos Széchényi Könyvtárt, az esti fényekben pompázó Duna-parton tettek sétát. A gyermeknapon a Városligetbe látogattunk, ahol számtalan szórakozási lehetőség közül válogathattak tanulók és felnőttek egyaránt.
Ezúton szeretnénk kifejezni hálánkat a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézetnek (KMMI) és a Kosino Thermál vezetőjének, hogy nagylelkű adományukkal biztosították a versenyre utazó csapat számára a szükséges anyagiakat. Nagy örömünkre szolgál az a tény, hogy Kárpátalján még vannak emberek, akiknek fontos a felnövekvő generáció tudásának kamatoztatása, s az, hogy a fiatalok mindezt önfeledten, anyagi problémák nélkül tehessék. Végül, de nem utolsó sorban szeretnék köszönetet mondani a versenyben részt vevő tanulók felkészítő tanárainak, s a tisztelt szülőknek, akik minden áldozatot meghoztak a siker érdekében.
Nagy Natália,
az UNE Magyar Filológiai Tanszékének docense