Minden év június 10-én ünneplik a Kézművesség Világnapját egyre több ország részvételével. 2017-ben csatlakozott az Egyesült Királyság, Észtország, Magyarország és Ukrajna (a krími tatárok kézművesei révén). A kézművesség mintha reneszánszát élné. Vajon mi ösztönözi az embereket e hagyomány ápolására vidékünkön? Kik és miért vásárolnak kézműves termékeket manapság? – kérdezte a KISZó Ötvös Idát, a Viski Falusi Zöld Turizmus Civil Szervezet elnökét
– Milyen népszerűségnek örvend a kézművesség napjainkban Kárpátalján?
– Igen felkapott lett az ágazat. A fellendülés a Kárpátaljai Magyar Népművészeti és Hagyományőrző Egyesület tevékenységének, illetve a Hagyományok Háza Hálózat felkarolásának is köszönhető. A Tiszapéterfalván és Visken megrendezett népzenei és néptánctáborok keretein belül kézműves foglalkozásokat is tartanak, ahol a fiatalok könnyen elsajátíthatják az alapokat. Visken tizennyolcadikán indul ez a tábor, a kézműves oktatás a tájházban lesz. Szemmel látható, hogy hova tovább, az emberek egyre jobban értékelik a kézzel készített dolgokat.
– Minek van a legnagyobb keletje?
– A szövésnek nagy hírneve van és a fajátékok is fogynak. Egyre több szülő vesz természetes anyagból készült játékokat, háttérbe szorítva a műanyagot, ami köztudottan káros. Rengeteg vendég érkezik hozzánk, főleg Magyarországról, nem győzzük készíttetni a házi szőtteseket. A csuhéból készült ajándéktárgyaink pedig különlegességnek számítanak. Ezeket csak itt készítik. A környék fiatalasszonyai egy kis biztatásnak köszönhetően elkezdtek szőni, varrni, horgolni, így van, aki továbbvigye az eddig csak idősek által művelt hagyományokat. Ezt otthon is csinálhatják, és plusz jövedelmet biztosít. A településen elindult folyamat eredményesnek bizonyul, mivel látják, hogy van jövője. A jól működő falusi turizmusnak köszönhetően van, aki megvásárolja tőlük. Úgy is segítünk az értékesítésben, hogy a tájházban kiállítjuk a termékeket.
– Hogyan lehet a kézművességet ötvözni a modern technológiával?
– Van lehetőség erre, viszont nincs akkora értéke. Két fiatalasszony nemrég nyert az Egán Ede pályázatán egy hímzőgépet. Mesebeli dolgokat tudnak előállítani vele, mégsem az igazi. Ez nem felel meg annak, aki a valódi, kézzel készített dolgok szerelmese. Tizenöt fiatalasszony vizsgázott nemrég a turisztikai tanács jóvoltálból és szerzett vendéglátóipari képesítést. Örömünkre szolgált, hogy kitartottak, és ezzel foglalkoznak. Nálunk jelenleg nincs gond az utánpótlással.
Simon Rita