A környezet szennyezettségét világszerte sok intézmény, köztük számos kutatóintézet vizsgálja. E munka egyik fellegvára a veszprémi Pannon Egyetem Radiokémiai és Radioökológiai Intézete, ahol jelentős környezeti kutatások folynak. Eredményeiket világszerte ismerik. Az említett intézet rendszeresen szervez konferenciákat a témában, melyekre a világ minden tájáról érkeznek kutatók.
A napokban Veszprémben immár hatodszor rendezték meg a Földi Radioaktív Izotópok a Környezetben Nemzetközi Környezetvédelmi Konferenciát, amelyre ezúttal is sok országból érkeztek kutatók. Az intézettel tíz éve tartó együttműködésnek köszönhetően most öt ungvári tudós kapott meghívást erre a rangos fórumra, amelyen tudósaink három előadást tartottak. Ezek témája felölelte a radon mérését a környezetben, közte a vízben, az építőanyagokban stb., a természetes radioizotópok hatását a természetre, a kapott eredmények összehasonlítását az európai normákkal.
Az Ukrajnát és régiónk tudományos életét képviselő csoport tagja volt Volodimir Maszljuk osztályvezető, e sorok írója, Tarics Zoltán tudományos főmunkatárs, Ihor Pilipcsinec kutatómérnök, valamint Ivan Potoki, aki a JABIL cégnél a környezetvédelmi kérdésekért felel, az EFKI-ben pedig kandidátusi értekezését írja. Tudósaink az előadásokat angol nyelven tartották. Az előadók zömének, köztük az ungváriaknak is, sok kérdést tettek fel a hallgatók. Kutatóink többször találkoztak Kovács Tiborral, az egyetem említett intézetének igazgatójával, a konferencia elnökével. Ezeken a megbeszéléseken a további közös kutatásokról és pályázatokról esett szó.
Oleg Parlag,
az Ungvári EFKI Fotonukleáris Folyamatok Osztályának tudományos főmunkatársa,
a fizika és matematikai tudományok kandidátusa
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.