Lehet-e 2021 a befektetések éve? │KISZó-háttér

A bizonytalanság az egyik a legfőbb akadály.

A koronavírus-járvány okozta gazdasági megrázkódtatás évének is nevezhető a 2020-as esztendő. A szakemberek egy része azonban már inkább előre tekint. Azt elemzik, mit hozhat a 2021-es év, illetve hogyan érhető el értékelhető eredmény.

Csuha Ivett

Anna Derevjanko, az Európai Üzleti Szövetség ügyvezető igazgatója, valamint Szerhij Civkacs, a Jukrejninveszt ügyvezető igazgatója különböző szemszögből vizsgálja az új év lehetőségeit. Véleményük összevetésével igyekszünk tisztábban tekinteni a jövőbe.

Anna Derevjanko nem mond újat, amikor megállapítja, annak, hogy a 2020-ban romlottak a befektetési lehetőségek, a legfőbb oka nem a világjárvány, hanem az országban uralkodó bizonytalanság volt, amit a gyenge igazságszolgáltatás, a korrupciós helyzet és a szürkegazdaság térnyerése idézett elő.

Ártott az ország megítélésének az adózási politika gyakori és indokolatlan változtatása, az Alkotmánybíróság körül kialakult huzavona, a Nemzetközi Valutaalappal folytatott együttműködés megtorpanása, a vámhatóságba és egyéb ellenőrző szervekbe, valamint az igazságszolgáltatásba vetett hit elvesztése.

Természetesen a koronavírus-járvány is közrejátszott. A COVID-19 megjelenése mellett a kormány reakciói is hagytak kívánnivalót maguk után. A gazdaság résztvevői azt kifogásolják, hogy a szigorítások nagy része sokszor inkább kapkodást és meggondolatlanságot mutatott, hiszen az elmúlt időszakot az egyik napról a másikra hozott döntések jellemezték.
Az optimisták azonban még bíznak abban, hogy a parlament, az elnök és a kormány levonja a következtetéseket, és a vezetés rájön, a legfőbb dolga a gazdasági fellendülés biztosítása. Ez azonban nem megy komoly befektetések nélkül. Az invesztor pedig csak akkor hozza a pénzét az országba, ha azt biztonsággal tudja forgatni.

Derevjanko szerint végre kell hajtani az igazságszolgáltatás reformját, visszaszorítani az oligarchák hatalmát, igazi harcot folytatni a korrupció ellen, megzabolázni a rendvédelmi szervek féktelen beavatkozását az üzleti életbe.

Nem folytatódhat a párthűségi alapon történő személyek vezető pozícióba helyezése, valódi szakembereket kell alkalmazni a vezetés minden szintjén. Szerhij Civkacs véleménye szerint új lendületet hoz a befektetések terén a december 17-én elfogadott törvény, amely megteremti az invesztíciók állami védelmét.

A törvény a befektetések támogatását irányozza elő. Az adópolitika és a vámszabályok változtatásával lehetőség nyílik az állam által kiépített infrastrukturális fejlesztések igénybevételére. Ez azt jelenti, hogy

a befektetett összeg 30 százalékáig az állam költségén vezethetik az objektumhoz az utat, a vizet, az áramot.

A befektető akár ingyen juthat a szükséges földterülethez is.
Fontos részlete a törvénynek, hogy alkalmat ad a kedvezmények felhasználására a kis- és közepes vállalkozásoknak is. A feldolgozó ipar, a bányászat, a hulladékgazdálkodás, a közlekedés, a szállítmányozás, a mezőgazdaság, de még az egészségügy, a sport és a turizmus is a kedvezményezettek közé sorolható.

Új dinamikát kap az állami és a magántőke közös befektetése, hosszú távú működtetése.

A szakemberek tehát reménykednek, hogy 2021 mégiscsak meghozza a fellendülést.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó