James Powell meghökkentő, ám a valóságot hűen tükröző idézetét választottam a Föld napja alkalmából írt cikkem címéül. Becslések szerint ma több Lego-figura létezik a Földön, mint valódi ember (és mind túlél majd minket). Napjaink egyik legégetőbb és legaktuálisabb problémája a környezetszennyezés. Antal Éva, a zero waste mozgalom első magyarországi képviselője nemrég olyan kísérletet végzett, melyben 8 hónap folyamán párjával befőttesüvegbe gyűjtötték a háztartási szemetet.
– 4 évvel ezelőtt klímaszorongás fogott el. Kétségbeesetten kerestem, mit tehetek a környezetemért. Ekkor láttam egy videót Loren Singertől, aki 5 évig 1 befőttes üvegbe gyűjtötte minden szemetét. Ezt nagyon kézzelfogható eredménynek tartottam. Vicces egyébként, mert az egyetem textilszakán én magam is használtam a zero waste (hulladékmentes) kifejezést, mint hulladékmentes gyártástechnológiai folyamatot. Magának a mozgalomnak a kitalálója, Bea Johsnon pedig rávetítette ezt egy olyan életformára, amiben minimalizált a pazarlás és a szeméttermelés, és ez nagyon megtetszett – meséli az ökotudatos.
– A környezettudatosság, mint ahogy a nevében is benne van, tudatos cselekvés a környezetünk megóvása érdekében, végső soron magunkért tesszük, vagy nem tesszük… Téged mi motivál?
– Engem az, hogy ha a jövőben lesznek gyermekeim és megkérdezik tőlem, tettem-e a környezetemért, akkor azt tudjam mondani, hogy igen, én tettem.
– Hogyan menthetjük meg az ökoszisztémát?
– Ez nagyon összetett folyamat. Fontos, hogy fejlesszük az oktatást, mert nemcsak a jelenlegi problémákra kell megoldást találnunk, hanem a jövőbeliekre is. Nagyon fontos a tájékozottság, mert minél informáltabb az ember, annál hajlamosabb megkérdőjelezni dolgokat. Végül pedig, hogy napirenden tartsuk a témát: ez nem környezetvédelem, hanem végső soron embervédelem.
Fontos tehát, hogy nekünk embereknek, mekkora az a bizonyos ökológiai lábnyomunk, melyet az oly csodásan megalkotott világunkban hagyunk. A klímaváltozás ügyében nem a „megoldásra” kell várnunk. Egész sor változtatást kell végrehajtanunk, mindenkinek a lehetőségei szerint.
Erre buzdít a 20 éves csapi lány, Dzsurinec Alexandra is, a környezettudatosság szempontjából aki ellátott minket hasznos, hétköznapi tippekkel.
– Amennyiben lehetséges, fontos a szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás is, mert a növényi alapú szemét rendkívül káros anyagokat bocsát ki. Törekedjünk a húsfogyasztásunk csökkentésére, egyetemistaként takarékoskodjunk például a papírral. Ha kávézni megyünk, igyunk helyben és ne vigyük el italunkat, ha pedig vásárolunk, vigyünk magunkkal vászontáskát vagy hátizsákot. Sokszor egyébként a környezettudatos praktikák, sokkal gazdaságosabbak, mint szennyező alternatíváik. Fontos megértenünk, hogy ezek a szokások beépíthetők életünkbe, csupán el kell engednünk régi berögzültségeinket.
Dobán Vivien,
a KISZó médiatanfolyamának résztvevője
Photo by Anna Shvets from Pexels
Nézzék meg a Föld napja alkalmából készített KISZó-videót: