Épp egy éve a következőkről számolt be a Kárpáti Igaz Szó: „Az évszázad eddigi leghidegebb januárjával köszöntött be vidékünkre az új esztendő. Január nyolcadikáról kilencedikére virradó éjszaka volt a leghidegebb, amikor Ungváron -20 fokot mértek, de a megye más vidékein is ennek közelében voltak az értékek. A fagy a nappali órákban sem engedett szorításából.”
Régiónkban szokatlan, hogy ilyen huzamos ideig kitartson a cudar időjárás, jegyezte meg akkor a megyei meteorológiai központ egyik munkatársa. Hasonló zimankós január legutóbb a múlt század hatvanas éveiben volt. 1961-ben például Ungváron -24 Celsius-fokot mértek. A rendkívüli helyzet miatt megyeszerte 45 melegedősátrat állítottak fel. A körülményeket súlyosbította a viharos erejű szél, ami miatt méteres hótorlaszok is képződtek az utakon, tájékoztatott Andrij Zolotarjov, a megyei meteorológiai központ szakembere.
Az idén is jelentősen eltértek a hőmérsékleti értékek a sokéves átlagtól. Mostanáig nem a fagyok riogattak. A szokatlanul meleg jót tett a háztartásoknak, mivel alacsonyabbak a fűtésszámlák. A mezőgazdaság számára azonban napról napra több veszélyt rejt magában a januári tavasz. Ha ugyanis még több napig maradt volna az évszakhoz képest enyhe idő, az megváltoztatná a növények normális életritmusát.
Mintha az állatvilágban is felborult volna a rend. Esténként hatalmas vadlúdcsapatokat látni áthúzni vidékünk felett. Vajon miért most és hova repülnek ezek a szárnyasok? Potyis Lajos ornitológus szerint ezek a vadludak nyáron általában nem nálunk költenek, hanem tőlünk északra, valahol a sarkkör közelében. Ott viszont nagyon zord a tél és nincs táplálék, így nekik a mi mostani telünk egész enyhének számít, azért jönnek a Kárpát-medencébe. Tavasszal indulnak vissza költeni. Ilyenkor estefelé nem vándorlásban vannak, hanem éjszakázni mennek, vagy etetőhelyet keresnek valamely közeli tavon.
Novák András kertészmérnök szerint a melegrekordokat hozó január eleji időjárás a legtöbb növényre még nincs negatív hatással, hiszen a természet ilyenkor javában „alszik”, a szőlők és a gyümölcsfák is úgynevezett mélynyugalmi fázisban vannak. Bár a kiskertekben sok helyen szirmot bontott a hóvirág, és más dísznövényeken is duzzadnak a rügyek, általánosságban elmondható, hogy a növénykultúrákat többnyire még nem zökkentette ki mélynyugalmi állapotukból az eddig jellemző meleg idő.
Az igazi veszélyt az jelenthetné, ha rövid idő alatt nagy hőingadozások következnének be. Mint arról a meteorológiai központ szakembere beszámolt, bár korai volna eltemetni a telet, nagy hőmérséklet-változásoktól nem kell tartani. Január második felében helyreáll a természet rendje, s az évszaknak megfelelően alakul az időjárás. Legalábbis a hosszú távú előrejelzés szerint. Februárt inkább a mínuszok fogják jellemezni. És még némi hótakaróra is van remény…
Balogh Csaba