Az e-sport világában nem számít, ki vagy

A különböző elektronikai cikkek életünk szerves részét képezik. De kinek jut eszébe vajon a sport, ha a számítógépes játékokról beszélünk? Az igazat megvallva, egyre több embernek, pláne a fiatalok körében. Az e-sport világában nem számít a súlyod, a külsőd, a termeted, csak az, mit tudsz egy adott szinten kihozni magadból.

A videójátékok profi szinten való űzésének a 80–90-es években tették le az alapjait. Annak ellenére, hogy sokan értelmetlennek tartják, hatalmas üzlet, mely rengeteg pénzt és időt emészt fel. A világszerte ismert e-sport fogalmát Kárpátalján még nem annyira ismerik, ám a fiatalok már szinte kivétel nélkül hallottak róla.

Ráti Ákos nemrég kapta meg a diplomáját az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézete diákjaként fizikából. Reméli, hogy egy sikeres felvételi után folytathatja tanulmányait és megszerzi a mesterdiplomát is. Emellett egy mérnöki vagy programozói diplomát is szeretne a jövőben.

A kisdobronyi srác elmondása szerint már kicsi kora óta játszik. Szerette elütni az időt a szülei által vezetett Lan Klubban. Ahogy az évek teltek, mindig újabb típusú játékokkal ismerkedett meg, kereste bennük a kihívást és tudta, hogy csak úgy érhet el újabb eredményeket, ha mindig nehezebb szinteket választ.

– Az internet térhódításának köszönhetően új lehetőség adódott. Egy olyan univerzum tárult elém, ahol mindig voltak kihívások, lehetett és most is lehet újat tanulni, fejleszteni képességeinket. Sportszerűen csak kevés ideig foglalkoztam a játékokkal, de az élményt és a sikereket soha nem fogom elfelejteni – teszi hozzá Ákos.

‒ Milyen eredményeid születtek?

‒ Online közegben, ami interneten való részvételt jelentene, többször vettem részt kisebb versenyeken és mindegyik eltérő eredményt szült, mivel ott nagy volt a szórás az emberek ügyességét illetően. Helyileg, vagyis Offline rendezvényre egyszer jutottam le Vácra, ami szintén érdekes eredményt hozott, mivel ott gyűlt össze Magyarország legjobbjainak nagy része. Az én akkori profil játékom, amiben próbáltam jobb lenni, a Counter Strike:Global Offensive (röviden CS:GO) volt. Ebben próbáltam remekelni és így visszagondolva is volt bennem potenciál, csak nem adatott komolyabb lehetőség arra, hogy ezt megpróbáljam. Mivel kissé a tanulmányaim kárára ment, felhagytam azzal, hogy komolyabban foglalkozzak vele. Viszont a mai napig játszom hobbi szinten.

‒ Hogyan zajlik egy ilyen verseny?

‒ Vannak Online és Offline megmérettetések. Az elsőhöz internetre, a másodikhoz személyes jelenlétre van szükség. Előfordul ezek keveréke is, hogy egy Online versenyt egy Offline döntő követ. Ezeken egyénileg és csoportokban is részt lehet venni. Úgy kell elképzelni, mint a fociban a világbajnokságot. Regionális összecsapásokon derül ki, hogy az adott területen ki a legjobb, akik tovább folytathatják a mérkőzést.

‒ Melyek a legnépszerűbb játékok?

‒ Aki e-sportolónak vallja magát egy bizonyos játékon belül, az leginkább csak azzal az egy dologgal foglalkozik. Például a magyarországi Kiss ,,Vizicsacsi,, Tamási az e-sport karrierjét a Star Carfttal kezdte, viszont a mai nap a League of Legends egyik kiemelkedő játékosaként ismert és Európa egyik legjobb gamerjének számít. Mivel minden olyan számítógépes játékban, amiben van kompetitív szint, annak van olyan művelője, aki ezzel kel és ezzel fekszik. Típusától függően pedig teljesen eltérő, akár még országokra is lebontva. Hasonló Amerika és Európa szembenállása az amerikai futball és európai futball esetében. A számítógépes játék világában rengeteg lehetőség van, hogy e-sportoló legyen valaki, de annak nagy követelményei vannak. Senki nem szerzett még olimpiai aranyat anélkül, hogy az ideje nagy részét az adott sportágra áldozta volna és ugyanezt megismételni mégannyi erőfeszítést igényel.

‒ Lehet-e tanulni ezekből a játékokból?

‒ Az egész a kognitív tudásról szól, amit nem tud elvenni egyik játékos a másiktól. Továbbá a kognitív gondolkodásnak a csúcson járatásáról huzamosabb ideig, ami azt jelenti, hogy bármilyen változásra a lehető legjobb megoldást találjuk és azt a lehető legjobban tudjuk kivitelezni. A profi játékosok körében bármilyen késlekedés a vesztüket jelentheti és ez a határ a másodperc tört részére redukálódik, aminek legfelső határa 20-22 század másodpercnél kezdődik. Viszont ezeket a készségeket is meg kell tanulni átültetni a mindennapi életbe.

‒ Más sportágakban is kipróbáltad magad?

‒ Körülbelül 15-16 éves korom óta foglalkozom komolyabban testépítéssel, aminek elkezdése azon a motiváción alapult, hogy saját bevallásom szerint túlsúlyos voltam a töméntelen mennyiségű ételfogyasztástól, és nem a túlzásba vitt játéktól. Ezt megelőzően is foglalkoztam röplabdával és európai futballal.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó