A Covid sem számít, továbbra is csak úgy dől haza a vendégmunkások pénze.
Továbbra is dől a pénz Ukrajnába a külföldön dolgozó vendégmunkásoktól. Az idei esztendő első felében 2020 azonos időszakához képest 15,9 százalékkal nőtt a hazautalt valuta összege, s az 6,21 milliárd dollárt tett ki.
Ötször több pénz érkezett az országba a nemzetközi pénzküldő alkalmazásokon keresztül, mint amennyit innen folyósítottak az ország határain túlra. A legnagyobb összegben az Egyesült Államokból, Izraelből és Olaszországból utaltak, innen pedig a legtöbb pénz célállomása Oroszország, Grúzia és Törökország volt. További érdekesség, hogy a legtöbb utalás a fővárosba, valamint Dnyipropetrovszk és Lemberg megyébe fut be, ami alapján arra lehet következtetni, hogy e régiókból vágnak bele a legtöbben a külföldi munkavállalásba. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy ez a 6,2 milliárd dollár a nemzeti bank által is ellenőrzött csatornákon érkezett, de szintén hatalmas összeg lehet az, amit más, alternatív, nem hivatalos úton küldenek haza a vendégmunkások.
A központi pénzintézet prognózisa szerint az idei teljes összeg mintegy 11 százalékkal múlhatja felül a tavalyit. Akkor 12,1 milliárd dollárnak megfelelő valutát juttattak haza a vendégmunkások.
Az állami statisztikai hivatal adatai szerint 2015 óta legalább 3 millió ukrán vándorolhatott el a hat legnépszerűbb célország egyikébe. A legtöbben Lengyelországba, Olaszországba és Csehországba mennek, továbbra is népszerű Németország és Spanyolország, újabban Lettország és Litvánia is kedvelt lett, de a két ország közötti konfliktus ellenére a mai napig jelentős számú ukrán keresi meg a kenyérrevalót a szomszédos Oroszországban, ami 2014 előtt még a legkedveltebb célállomás volt. Az EU-ba leginkább gépjárművezetőket, kamionsofőröket, csomagolókat és rakodómunkásokat várnak.
Az elegendő munkáskéz hiányában a következő években az európai országokban jelentősen megnő az ukrajnai munkaerő iránti igény, vélekednek a munkaközvetítéssel foglalkozó ügynökségeknél. Ott úgy látják, hogy a tavaly kirobbant koronavírus-járvány ellenére sem csökkent a munkások elvándorlása, bár több országban, azon belül Németországban is, csökkent a legálisan elhelyezkedők száma, az ottani rendkívül szigorú korlátozások bevezetése miatt. Az illegálisan munkát vállalók száma azonban a járvány közepette sem csökkent.
Szakemberek szerint Európában munkaerőhiány észlelhető, ezáltal valószínűsíthető, hogy a következő években erős konkurenciaharc alakul ki a jó szakemberek iránt. Lengyelország máris könnyítéseket vezetett be az ukrajnai vendégmunkások számára.
Az ukrán gazdaságra évek óta nagy hatással van a vendégmunkások által hazaküldött valuta mennyisége is, ami tavaly ugye 12,1 milliárd USD volt, előtte pedig rekordösszeget, 12,9 milliárd dollárnak megfelelő valutát továbbítottak haza.
Ha hozzávesszük a más csatornákon ide jutó pénzeket is, elmondható, a hazai kereslet ma már elképzelhetetlen a vendégmunkások jövedelme nélkül. Ezért is vált ki sokakban jogos ellenkezést, hogy a kormány időről időre felveti, megkellene adóztatni a külföldön szerzett jövedelmeket. Amelyik család valamelyik tagja az ország határain túl él és dolgozik, azok a háztartások már most sem részesülnek például az állami rezsitámogatásból.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.