Az internet/okostelefon-függőség egyre nagyobb méreteket ölt. De már nemcsak a fiatal korosztályt fenyegeti, egyre több szülő, időskorú ember találja hasznosnak és egyben szórakoztatónak az alkalmazásokat, amelyek olykor a rabjukká teszik. A fiataloknak vajon ciki, ha anyu és apu is fent van a világhálón vagy sem?
Csirikusz Beáta visszafogott, nem kell tartania attól, hogy megszólnák a közösségi oldalra feltöltött képei miatt. Eddig még semmilyen negatív visszajelzést nem kapott ezt illetően.
– Előfordult, hogy a szüleid leellenőrizték, kivel beszélgetsz?
– Nem igazán, viszont édesanyám és a tesóm néha megkérdezi, hogy épp kivel chat-elek. Én ki szoktam kérni anyukám véleményét, például egy képről, hogy melyiket tegyem fel – jegyzi meg a huszonkét éves tiszabökényi fiatal. – Az, hogy a tizenéves korosztály mit enged meg magának az interneten, szerintem a neveléstől is függ. Függetlenül attól, hogy a szülei fent vannak-e a neten vagy sem, akad olyan gyerek, akit nem érdekel, mit szólnak majd az általa közzétett tartalomhoz. Természetesen van olyan is, akit ez befolyásol és az ő „jelenlétük” hatására visszafogottabban viselkedik a világhálón. Az én szüleim kb. fél éve regisztráltak be a legnagyobb közösségi oldalra. Elsősorban üzenetváltás miatt használják az okostelefonjukon. Apukám Budapesten dolgozik és így egyszerűbb a beszélgetés. Más felületet nem is igényelnek. Az édesapám 47 éves, anyukám három évvel fiatalabb, de az elsajátítás nem volt nehéz számukra. Egyszer mutattam meg nekik, utána egyedül is elboldogultak vele.
– Neked mi köti le leginkább a figyelmed?
– A facebookon úgy 6 éve, míg az instagramon csak kb. 8 hónapja vagyok felhasználó. Értelemszerűen az előbbit többet is használom. Mostanában nagyon sok Igét olvasok ott, valamint a főzés iránt is érdeklődöm. Rengeteg recept van fent videó formájában, amelyek segítenek az adott étel elkészítésében. Gyakran átfutom a horoszkópot és a híreket. Nyilván képeket is nézegetek ruhákról a „rendelős oldalakon”, ismerősök fotóit, esküvői képeit, meg sok más egyebet.
– A környezetedben sok idősebb ember van fent az interneten, illetve használ okostelefont?
– Igen, szinte mindenki. Szomszédok, rokonok. Szerintem ez teljesen normális, mivel sokan külföldön dolgoznak vagy áttelepültek és a technikának köszönhetően sokkal könnyebben tudják tartani a kapcsolatot.
Kovács Gábor míg a facebookot mindennap használja, az instagram és twitter fiókjába szinte be sem lép. Ha otthon van, akár 7-8 órát is internetezéssel tölt.
– A face a kapcsolattartás miatt fontos – meséli a húszéves, Tiszaásványban élő főiskolás srác. – Ott majdnem tíz éve vagyok fent. A sulival kapcsolatos tudnivalókat is oda posztolják. Persze az ismerőseim fotói is érdekelnek, meg azoknak az oldalaknak a frissítései, amiket követek. A hobbim a rajz, ezért leginkább művészeket, tetoválókat vagy ilyen jellegű kárpátaljai csoportokat nézegetek. Na és persze a vicces oldalaket, mint Tibi atya és a többi.
– Mi az, ami már picit zavaró a szüleid internethasználati szokásaiban?
– Anyukám 2010 körül csatlakozott, és a mai napig szinte csak ezt csinálja – meséli nevetve, majd hozzáteszi: a szülei ötvenes éveik elején járnak. – A játékok és a közben megismert emberek rabul ejtették őt. Úgy igazán nem zavar semmi, mert akkor szólnék nekik, hogy ezt vagy azt ne csinálják. Anyukámmal előfordul, hogy elragadtatja magát az ismerősökkel és belemélyül a chat-elésbe. Az arab/indiai/pakisztáni stb. emberek megszállták a facebookját. Már komolyabb baráti kapcsolatokat is kialakított egyes emberekkel. Kicsit szíven is ütötte ez. Eleinte csak üzeneteket váltott néhányukkal, de vannak rámenősebbek, akik a játékokon keresztül társkeresőzni próbálnak, és képeket küldözgetnek… Kicsit fura, hogy így beleéli magát. Hiszen nem találkozik azokkal az emberekkel, a játékok is csak játékok, nem kell túl komolyan venni, nem múlik rajta semmi. Apukámnak tavaly csináltunk fiókot, de csak hogy ne lógjon ki a sorból. Ő tényleg be sem lép. Inkább Youtube-ozni szokott. Ott számtalan ötletet talál a mezőgazdaság fejlesztéséhez. Sokat dolgozik a szabadban, oda nem viszi magával az okostelefont, nehogy betörjön a kijelző, vagy a kezével összekoszolja.
Biró Dóra az instagramot biztonságosabbnak tartja, a facebookot csak üzenetváltásra használja. Utóbbinak 12 éves kora óta felhasználója.
– A FB-ot elsősorban az iskolai segédanyagaim elérhetősége miatt követem nyomon. Olykor vásárolok is ott vagy híreket olvasok – magyarázza a tizennyolc éves badalói lány. – A szüleim kizárólag ide vannak beregisztrálva 1-2 éve, főleg azért, hogy megkönnyítsük a kapcsolattartást.
– A szüleid a negyvenes éveikben járnak. Nehezen tanulták meg az internet használatát?
– Igen, eléggé. Többször meg kellett mutatni a bejelentkezést, emellett az üzenetírás is gondot okozott eleinte, de már sikerült megtanulniuk. Amióta van okostelefonjuk, azóta napi 3-4 órát is böngészgetnek a közösségi oldalon.
– Hogyan reagáltál, amikor ők is felkerültek a világhálóra?
– Én csináltam mindkettőjüknek, hogy könnyebben el tudjam érni őket. Anyuval többet beszélek, ő általában hangüzeneteket küld. Nem gond, hogy ők is látják a netes „tevékenységemet”. Csak az zavar néha, hogy anyukám gyakran oszt meg képeket, és általában az enyéimet is.
Simon Rita