Az egri várkapitányra emlékeztek Szerednyén

Temérdek kézműves-foglalkozás, kulináris kavalkád és színes kulturális program várta azokat, akik vasárnap kilátogattak Szerednyére az ötödik Dobó-napra. Az Ung-vidéki település, a várkapitány szülőhelye második alkalommal adott otthont a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet által tartott hagyományőrző fesztiválnak. Az esemény társszervezői a Császlóci, illetve Szerednyei Polgármesteri Hivatal volt.

A település központjában felállított színpadon kora délutántól Ung-vidéki népzenei és népművészeti csoportok mutatkoztak be. De délelőtt is akadt bőven program- a gyerekek kézműveskedhettek, több, a hétköznapokból már kikopott mesterségben is kipróbálhatták magukat. Volt hímzés, horgolás, fafaragás, harisnyavirág- és rongybabakészítés, nemezelés, csuhéfonás, üveg- és pólófestés, gyöngyfűzés, valamint hennatetováló és arcfestő sátor is. A mai világban, amikor az okostelefon gyakorlatilag ki nem esik a gyerekek kezéből, jó volt látni, hogy ha csak fél-egy órára is, de ecsetet, horgolótűt vagy épp vésőt vesznek a kezükbe. Bármennyire hihetetlenül hangzik, a kézműves foglalkozások sokkal jobban érdekelték a gyerekeket, mint a fesztivál helyszínén felállított körhinta és ugrálóvár. Sokan játszottak a helyben készített népi játékokkal.

Az ízek és szolgáltatások utcáján a felnőtteket magyaros ízekkel: sültekkel, sajtokkal, kürtös kaláccsal, lekváros derelyével várták, az ínyencek különleges pálinkákat és borokat is kóstolhattak. A szerednyei borászok mellett munkácsi járási és Bereg-vidéki termelők is elhozták legjobb boraikat.

A hivatalos program Dobó István egri várvédőkhöz intézett hazafias beszédének, fogadalmának magyar és ukrán nyelvű felolvasásával vette kezdetét.

– A fa addig nő, ameddig a gyökerei megtartják. Fontosak a gyökerek, ugyanis ezekből tudunk erőt meríteni. Azért tartjuk meg ezt a rendezvényt, mert Dobó Istvánról példát vehetünk.

A várkapitány nemcsak Eger várát és Magyarországot, hanem a kereszténységet és egész Európát védte. A történelemkönyvekből tudjuk, hogy a várvédők között nemcsak magyarok voltak, hanem a térségben élő népek – szlovákok, ruszinok és cigányok – is kivették a részüket a törökök elleni harcból. Emlékezni kell rá, és át kell adni az utódoknak, hogy Dobóhoz hasonlóan mi is meg tudjuk védeni azt, ami a miénk. Nem akarunk mástól elvenni, de ami a miénk az maradjon a miénk – hangsúlyozta, ünnepi beszédében Orosz Ildikó, a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet elnöke.

Bege Krisztina, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulja felolvasta Dobó István imáját és megosztotta az iskolában szerzett személyes kötődéseit a Dobó kultuszhoz.

Emerih Krickij, Szerednye polgármestere kiemelte, Dobó István jelentős alakja Magyarország és a település történetének. Ugyanakkor óriási szégyennek nevezte, hogy a mai generáció túlnyomó többsége keveset tud az egri várvédők hős parancsnokáról.

– Ez óriási hiba. Ismernünk kell a történelmünket, hogy ne kövessük el ismét az egyszer már elszenvedett hibákat – hangsúlyozta a polgármester.

A szónoklatokat követően az Ungvári járás műkedvelő együttesei vették birtokukba a színpadot. Magyar, szlovák, román és ukrán népzenét, illetve néptáncokat adtak elő. A programot a munkácsi Rusznaki ruszin folklóregyüttes koncertje zárta.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó