A szakadár Donecki Népköztársaság „népi tanácsa” Denisz Pusilin „parlamenti” elnököt nevezte ki ideiglenes vezetőnek az augusztus 31-én pokolgépes merényletben meghalt Olekszandr Zaharcsenko helyére – jelentette egybehangzóan az UNIAN ukrán és a DAN donecki szakadár hírügynökség. A pravda.ua a két szakadár „köztársaságban” tartandó „előrehozott választásokkal” kapcsolatos brüsszeli álláspontot ismertette.
A merénylet napján Dmitro Trapeznyikov „miniszterelnök-helyettes” vette kezébe átmenetileg a „köztársaság” vezetését.
Az új vezető, Pusilin kinevezéséről szóló dokumentumot a sajtójelentés szerint a szakadár kelet-ukrajnai terület „parlamenti” képviselőinek többsége támogatta.
Pusilin kinevezésének hírére a Zaharcsenko környezetéhez tartozók közül többen elutaztak Moszkvába, köztük két tanácsadója és Olekszandr Tyimofejev, a donecki kormány bevételi forrásokért felelős minisztere is, aki ott volt a merényletkor a donecki kávéházban, de sérülésekkel túlélte a robbanást – írta az UNIAN.
A DAN később arról adott hírt, hogy Tyimofejevet helyi vállalatok tulajdonának törvénytelen megszerzésével gyanúsítják. Több közlekedési vállalat és a Kolosz D agrárcég vezetője azzal vádolta meg a minisztert, hogy
kisajátította a cégvagyon egy részét, utóbbi közlése szerint 850 millió rubel értékben. Sajtóértesülések szerint a donecki „ügyészség” utasítást kapott, hogy gyűjtse össze a Tyimofejevvel szembeni panaszokat és kompromittáló anyagokat.
A donecki „parlament” előrehozott választásokat írt ki november 11-re, amelyen új törvényhozási képviselőket és új vezetőt választanak a „népköztársaság” élére.
A „kormány” tagjainak státusa is megváltozott, mostantól a választásokig ügyvivőként töltik be tisztségüket.
A DAN ismertetése szerint Pusilin 1981-ben született a Doneck megyei Makijivkában. 2014-ben lett „parlamenti” képviselő a szakadár „népköztársaságban” november 2-án megrendezett „választások” nyomán. A „parlament” elnöki tisztét 2015. szeptember 11. óta töltötte be. Emellett 2014. november 9-e óta ő képviseli a „Donecki Népköztársaságot” a kelet-ukrajnai válság békés megoldására létrehozott háromoldalú – Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló – összekötő csoporttal Minszkben folytatott tárgyalásokon, továbbá az Orosz Központ nevű intézmény vezetőjeként a „Donecki Népköztársaság” és az Oroszországi Föderáció integrációjának kérdéseivel foglalkozik.
A pravda.ua a témával kapcsolatban utal arra, hogy a két szakadár területen a tervek szerint 2018. november 11-én tartanak általános választásokat.
Az Európai Unió már jelezte, nem ismeri el a voksolás eredményét. Maja Kocijančič, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének sajtófelelőse nyilatkozatban közölte, hogy a választások ellent mondanak a minszki megállapodásokban rögzített alapelveknek. A dokumentum megerősíti: az Európai Unió teljes mértékben támogatja Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és a nemzetközileg elfogadott határokon belüli területi egységét. Brüsszel álláspontja szerint csak a minszki folyamat biztosíthatja a donbászi konfliktus békés rendezését. A nyilatkozat minden érintettet felszólít, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, mely akadályozza a megállapodásokban foglaltak megvalósítását.
„Bízunk abban, hogy ezen a téren Oroszország élni fog azzal a befolyással, mellyel a szeparatisták körében rendelkezik” – áll a közleményben.
Az Ukrán Külügyminisztérium felkérte nemzetközi partnereit, hogy a választások megakadályozása érdekében fokozzák az Oroszországra gyakorolt nyomást – tájékoztat a pravda.ua.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.