Mit tehet a családon belüli erőszak szenvedő alanya?

„A kománém több éve szenved a férje erőszakos viselkedése miatt. Amikor ugyanis iszik, kezet emel rá. Nem meri feljelenteni a párját, mert attól fél, ha az megtudja, még durvább lesz vele. Mit lehetne tenni, hogyan lehetne segíteni rajta?” – kérdezi levelében O. Sréber ungvári olvasónk.

Levelét a megyei igazságügyi főosztályhoz továbbította a KISZó. A témát érintő kérdésekre Pavlo Petrenko igazságügyi miniszter válaszolt.

– Először is arra biztatnék minden hölgyet, hogy ne hallgasson, ne tűrjön. A tapasztalatok ugyanis arról tanúskodnak, hogy a megtorlás nélküli agressszor egyre jobban felbátorodik és idővel egyre veszélyesebbé válik. Nálunk az elmúlt évtizedekben úgy alakult a hölgyek mentalitása, hogy igyekeztek eltitkolni az otthoni gondokat, mondván, ha az ura veri, azt jelenti, szereti. Emiatt, elsősorban a gyerekek, az asszonyok több generáción át kénytelenek voltak eltűrni a fizikai bántalmazást, a családon belüli erőszakot.

Tavaly 110 ezer esetről érkezett bejelentés a rendőrséghez, viszont magától a szenvedő alanytól ennek csupán 15 százaléka.

Így csak megsaccolni tudjuk, évente valójában hányan szenvednek el ilyen jellegű atrocitást: a szakemberek szerint több mint 600 ezer az érintettek száma.

– Szigorítottak-e a házon belüli agresszor büntetésén, s mire számíthat az, akiről kiderül, hogy bántalmazza családtagjait?

– A családon belüli erőszak megelőzését célzó új törvény részletesen kitér az erőszak valamennyi – fizikai, szexuális, morális és gazdasági – formájára. Ezenkívül módosítások történtek a büntetőtörvénykönyvben is, melyek értelmében minden erőszakos megnyilvánulás – jellegétől függetlenül – büntetőjogi felelősségrevonással jár.

Amennyiben az elkövető tette adminisztratív jogsértésnek minősül, első alkalommal 170-340 hrivnya bírsággal sújtható, 30-40 óra társadalmi munkára vagy hétnapi elzárásra ítélhető.

Amennyiben egy éven belül újabb törvénysértést követ el, a bírság összege 680 hrivnyára emelkedik, ezenkívül 60 nap társadalmi munkára, öt évnyi szabadságkorlátozásra vagy két év szabadságvesztére ítélik.

– Hol kérhet segítséget, kaphat menedéket az erőszak szenvedő alanya?

– Az érintettek a körzeti rendőrhöz, az áldozatokat támogató különféle szolgálatokhoz, a gyermekvédelmisekhez fordulhatnak vagy élhetnek az igazságügyi főosztály égisze alatt működő ingyenes jogsegélyszervezet ügyvédeinek szolgáltatásaival. Már a feljelentés idején nyilvántartásba vehető az agresszor, akivel szemben korlátozó intézkedéseket vezetnek be, s kötelezhetik rá, hogy részt vegyen egy rehabilitációs programban. Ennek során eltilthatják családtagjaitól, nem tartózkodhat egy légtérben korábban bántalmazott családtagjaival, hat hónapig nem léphet velük semmilyen kapcsolatba. Amennyiben valakinek bármilyen kérdése merül fel a témával kapcsolatban, a 0(800) 213-103-as telefonszámon hívja fel az ingyenes jogvédő szolgálatunkat, ahol további segítséget kaphat.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó