Megszokott, hogy manapság egyre kreatívabbak az emberek minden területen, így a vállalkozások terén is. A Dercenben élő Bíró Krisztián nem akármiben vállalkozik: olyan pálinkákat készít, ami kuriózum vidékünkön. Gyakorlatilag mindenből képes papramorgót csinálni. Kisgyermek korában folyton a nagyapja mellett „lábatlankodott”, aki borkészítéssel foglalkozott. Később már segédkezett a pincében. Tetszett neki a dolog, ám inkább mégis a pálinkakészítés érdekelte.
– Elhatároztam, hogy kökényt szedek, és megpróbálok pálinkát csinálni belőle. Nos, elkészült a kökénypálinka, az ismerőseim dicsérték, hogy ilyen jót még nem ittak. Ez meghozta a kedvem ahhoz, hogy folytassam, amit elkezdtem. Megkérdeztem az ismerőseimet, milyen gyümölcsből készült pálinkát szeretnének. Természetesen nekem is sok ötletem volt. Mára közel száz fajta itókát készítek, van köztük hagyományos, egzotikus, egyedi és különleges. A legújabbak a málna, az áfonya és a birsalma. Vidékünkön mintegy két éve nem jó a birsalma termés, ezért azt Moldáviából és Herszonból hoztuk. Gyógynövényekből is készül pálinka, illetve különböző gyökerekből, például gyömbérből, és vannak kőágyon érlelt italaim is.
– További tervei?
– Folyamatosan születnek újabb és újabb elképzeléseim. Nemrégiben Görögországban nagyon finom gyümölcsborokat kóstoltam, és már jött is a gyümölcsborkészítés ötlete. Az áfonya, szamóca, málna, mandarin, citrom, ribizli és gránátalma immár két éve tölgyfahordókban érlelődik. A pálinkák mellett most már ezek is terítékre kerülnek a munkácsi várban lévő Rákóczi-pincében. A fokuk nem erős, hogy a hölgyek is élvezhessék az ital ízét. De maradok a pálinkakészítésnél, újabban kisméretű pálinkafőzőn bemutatót is tartok arról, hogyan készül a finom nedű.
– Ön szerint milyen ételhez milyen ital illik?
– A jó étel nem csúszik jó ital nélkül, főleg a zsíros fogások. A húsokhoz leginkább a barack-, a körte- és a feketeribizli- pálinka dukál, és a málna is jó utóízt biztosít. A halból készült ételekhez inkább a gyógynövényekből készült pálinkákat tudom ajánlani, ide tartozik a menta, amely azért különleges, mert megmarad az eredeti natúr színe, amit csak nagyon nagy szakértelemmel lehet elérni. A desszertekhez is kínálunk italt. Én egy finom torta után fahéjas szeder-, kivi-, vagy homoktövis-pálinkát töltenék.
– Melyik a legkülönlegesebb?
– Számomra mind különleges, mindnek megvan a sajátos ízvilága. De ha mégis meg kell említenem valamelyiket, akkor én a sárgadinnyéből készültet emelném ki, ugyanis 1000 liter nedűből csupán 20 liter tiszta pálinkát kapunk. Tehát nagyon költséges az előállítása. Ám azok, akik értékelik ezt, nem sajnálják érte a pénzt. Talán ennél is különlegesebbnek számít a lódarázspálinka. Ez tulajdonképpen a japán szaké megfelelője. A vegyes pálinka 38 féle gyümölcsből készül. Az egzotikus gyümölcsökhöz tartozik a kókusz, ebből 25 darab kell egy fél literhez, hogy érződjön az íze. De említhetném a vanília, marakuja, papaya, mangó, mandarin, narancs ízű italokat is.
Bíró Krisztián elárulta, ebben a szakmában nincs pihenés, télen is van mit csinálni. Most például citromból, mandarinból, narancsból, grépfrútból és gránátalmából dolgozik. A fiatal szakember folyamatosan képzi magát, különböző konferenciákra, előadásokra jár, hogy tapasztalatot szerezzen és adjon, és lassan már a kisfiával is megismerteti a tudományt.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.