A szülőföldön maradt nélkülözők támogatói │ KISZó-interjú

A Szent Panteleimon Karitász Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet a helyiek megsegítését tűzte ki célul.

Az ínséges időkben sem hagyja magára a Kárpátalján maradt nélkülözőket a Szent Panteleimon Karitász közössége. Szkoropádszky Péter, a jótékonysági szervezet elnöke lapunk megkeresésére elmondta, az elsők között igazodtak a megváltozott körülményekhez, és csatlakoztak a menekültek megsegítését célzó kezdeményezésekhez.

Bujdosó Ivett

– Az első napokban a Kisszelmenc–Nagyszelmenc ukrán–szlovák határátkelő közelében élő civilek kezdték meg az országot gyalogosan elhagyni készülők sorban állásának megkönnyítését. Meleg teát, szendvicset osztottak a hosszú órákon át ott rostokolók számára. Ehhez a kezdeményezéshez társultunk mi is a környező településeken lévő görögkatolikus egyházközségeink akkor rendelkezésre álló eszközeivel: párnákat, takarókat gyűjtöttünk, élelmiszereket vittünk a helyszínre – mondta Péter atya.
A kezdeti segítségnyújtást követő együttgondolkodás további adományozási projektek elindítását eredményezte.

– Felmerült a gondolat, hogy a többi határátkelőn is hasonló helyzetben várakozhatnak a menekülők. Ezért megcéloztuk az Ungvár–Felsőnémeti és a Kisberezna–Ublja ukrán–szlovák, illetve a Kárpátalján működő ukrán–magyar határátkelőket.

Sajnos igazunk lett, mindenütt hosszú kocsisorok és több száz gyalogos várakozott a kilépésre. A Karitász önkéntesei lehetőségeikhez mérten igyekeztek elviselhetőbbé tenni a sorbanállást – fejtette ki a jótékonysági szervezet elnöke. – Felmértük görögkatolikus intézményeink befogadóképességét, magyarországi és szlovákiai partnerszervezeteink közreműködésével pedig biztosítottuk az odaérkezők ellátását.

Mint megtudtuk, a menekülteket a határ másik oldaláról is segítik.

– Az első nagyobb támogatást a szlovákiai magyar görögkatolikusoktól kaptuk, akik azóta is rendszeresen juttatnak át a menekültek ellátásához szükséges eszközöket. A mi dolgunk, hogy könnyebbé tegyük a szülőföldön tartózkodásuk utolsó óráit.

Mellénk álltak a magyarországi görögkatolikusok is, akik rendszeresen juttatnak el hozzánk élelmiszert.

Sajnos a humanitárius segélyek, tárgyi adományok áthozatala bonyodalmas. Félelem alakult ki az anyaországi és európai támogatókban, így önerőből kell megoldanunk az adományok határon történő átszállítását. Gyakorlatilag minden napra jut egy fuvar, ám ehhez egyre nehezebb járművet és sofőrt találni. Erre nagyon kevés a kapacitásunk – magyarázta Péter atya. – Ilyen helyzetben a legcélszerűbb és legjobban felhasználható jótékonysági forma a pénzadomány.

A Szent Panteleimon Karitász Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet a menekültek megsegítése mellett ingyenkonyhát működtet.

– Az ingyenkonyha négy helyszínen – Sislócon, Batáron, Salánkon és Csepén – szolgálja ki a rászorulókat.

Továbbiak beüzemelése is tervben van, ugyanis elsődleges célunk a helyi nehéz sorsú hívek, egyedül maradt idősek ellátása. Emellett még a háború kitörése előtt elindítottuk a Szent Simeon és Anna programunkat, melynek keretében – vallási hovatartozástól függetlenül – adatbázist hoztunk létre az egyedülálló, rászoruló idősekről. Számukra kerestünk külföldi támogatót, aki évi szinten 180 eurót ad egy-egy kiválasztottnak. Ezek a projektjeink sem szünetelnek, sőt, a későbbiekben bővíteni szeretnénk azokat – fejtette ki Szkoropádszky Péter.

Aktuális háborús élő hírfolyamunkat itt találja:

Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó