Békés együttélés háború idején – Hogy kerüljük el a konfliktusokat?

A háború borzalmai elől menekülők jószándékú idegen embereknél, rokonoknál kapnak ideiglenes szállást. Ám a sok ember együttéléséből békeidőben is számos feszültség keletkezik, ami jelen helyzetben az idegileg egyébként is kimerült, félelemmel teli, elkeseredett, otthonát elhagyni kénytelen személyeknél hatványozottabban jelentkezik. Hogyan boldogulhatunk, miként kerülhetjük el a konfliktusokat háború idején, ha sokan élünk egy fedél alatt? Az erre vonatkozó tanácsokat Irina Tacsina pszichológus osztotta meg a Pszichológiai segítség elnevezésű Telegram csoportban.

Magyar Tímea

– A testi épségünk és lelki békénk megtartása érdekében ezekben a bizonytalansággal teli időkben intuitív módon keressük a kapcsolatot családunkkal, barátainkkal, ismerősökkel vagy akár idegenekkel.

Minden nehézség ellenére, amelyekkel szembesülünk, amikor nagy számú ember kénytelen egy légtérben összezárva élni, csoportba verődve védettebbnek érezzük magunkat.

Ezért jönnek össze a rokonok, ismerősök. Van azonban öt fontos szabály, amelyek betartásával könnyebbé tehetjük az óhatatlanul is kialakuló konfliktusok az együttélés során:

  1. Törődés. Igyekezzünk megkönnyíteni mások életét. A másokkal való törődés, másokról gondoskodás, kezelését gyerekekről, idősekről, gyengékről – feloldják a felesleges szorongást, ingerültséget, szervezettebbé és hatékonyabbá tesznek bennünket. Ha mindenki megpróbál valamit tenni a környezetében lévőkért, azzal megelőzi a konfliktusokat és a félreértéseket.
  2.  Napirend. Próbáljunk meg olyan napirendet kialakítani, amely mindenkinek megfelel. Jó, ha mindenki közös, egyeztetett időbeosztás szerint él.
  3.  Személyes tér. Fontos, hogy minden lakónak legyen, ha kicsi is, de saját személyes tere: külön szoba, külön ágy vagy egy külön sarok. Ez az a hely, ahová szükség esetén elvonulhat, ha egyedüllétre vágyik. Ekkor az illetőt békén kell hagyni.
  4.  Segítsünk azzal, amihez a legjobban értünk. Amikor mindenki felajánlja a segítségét az együttélőknek, akkor tegyük azt, amihez a legjobban értünk. Valaki főz, valaki bevásárol, valaki takarít, valaki gondoskodik a gyerekekről.
  5.  Nézzük el egymás hibáit. Mindannyian tökéletlenek vagyunk, mindenkinek vannak hibái. Ezekben a vészterhes, mindenki számára embert próbáló időkben bocsássunk meg egymásnak, ne kritizáljuk egymást. Ne hangoztassuk mások gyengeségeit és negatív vonásait. Ehelyett vegyük észre mindazt a pozitívumot, melyek körülöttünk vannak, emeljük ki a jót, és gyakran dicsérjük egymást, javasolja a szakember.

    Élő háborús hírfolyamunkat is elolvashatja:

    https://kiszo.net/2022/03/20/elo-25-nap-hetfotol-tavoktatas-kezdodik-a-karpataljai-iskolakban/

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó