A NATO új harccsoportokat telepít Bulgária, Románia és Szlovákia mellett Magyarországra is, hogy megerősítse a szövetség keleti régiójának védelmét – közölte a NATO főtitkára Brüsszelben, a 30 államot tömörítő, brüsszeli székhelyű észak-atlanti szervezet csütörtökre tervezett rendkívüli csúcstalálkozóját megelőzően.
Jens Stoltenberg tájékoztatóján közölte, hogy a NATO keleti felének megerősítésére a biztonsági környezet megváltozása miatt van szükség. A szárazföldi, légi és tengeri harccsoportok telepítése Oroszország ukrajnai inváziójára adott azonnali válaszintézkedést jelent. Stoltenberg közölte továbbá, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videókapcsolaton keresztül részt vesz a mai rendkívüli NATO-csúcstalálkozón.
Közben üzent az észak-atlanti tanácsnak az orosz diplomácia vezetője: „A NATO-békefenntartók Ukrajnába vezénylése közvetlen összeütközéshez vezethet Oroszország és a szövetség között” – jelentette ki Szergej Lavrov.
„Lengyel kollégáink már bejelentették, hogy közeledik a NATO-csúcs, és békefenntartókat kell küldeni Ukrajnába. Remélem, értik, miről van szó. Ez a legközvetlenebb összeütközés lesz Oroszország és a NATO fegyveres erői között, amelyet mindenki nemcsak hogy el akart kerülni, de azt hangoztatta, hogy elvileg soha nem történhet meg” – jelentette ki vészjóslóan Lavrov.
Elmondta, nehezen haladnak az orosz és az ukrán delegáció közötti tárgyalások, ennek oka szerinte az, hogy Kijev folyamatosan változtatja álláspontját. „Úgy tűnik, hogy a lehető leghosszabb ideig akarnak bennünket a hadműveletek állapotában tartani” – tette hozzá. Mint mondta, Moszkva nem ellenzi a nyugati közvetítést, de hangsúlyozta, hogy Oroszország világosan meghúzta a „vörös vonalait”.
Az ukrán tárgyalódelegáció tagjai pedig rendre éppen az orosz küldöttséget hibáztatják, amiért egy helyben topognak a béketárgyalások.
Szerdai háborús élő hírfolyamunkat itt találja:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül