2017 – ahogy mi láttuk…

Az év eleje a számvetések és visszaemlékezések időszaka. Nincs ez másképp a sportban sem. Mitől felejthetetlen az elmúlt év kárpátaljai sportélete? Ahány szurkoló, annyi válasz. Összeállításunkban – immáron hagyományosan – azokra az eseményekre, emlékezetes pillanatokra, diadalokra, no és kudarcokra gondolunk vissza, amelyek vélhetően legtöbbünk listáján szerepelnek. 2017, ahogy mi láttuk…

 

„Újrajátszották” a ’92-es ukrán–magyart

Kétséget kizáróan az elmúlt év legnagyobb volumenű kárpátaljai sporteseménye a ’92-es Ukrajna–Magyarország barátságos mérkőzés újrajátszása volt. Köztudott, hogy negyedszázada – pontosan 1992. április 29-én – Ungváron a magyar labdarúgó-válogatott ellen játszotta első hivatalos nemzetközi mérkőzését Ukrajna. Azóta ez a nap az ukrán labdarúgás napja. Lapunk elsőként szellőztette meg a hírt, hogy két és fél évtizeddel később az Avangard-stadionban ismét összecsap a két akkori válogatott, bár a történelmi meccs szereplői közül már csak öt ukrán és négy magyar labdarúgó öltött ismét nemzetiszínű mezt. Az esemény presztízsét jól jelzi, hogy magángéppel Ungvárra érkezett Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke, aki a meccs előtt ukrán kollégájával, Andrij Pavelkóval kétnyelvű emléktáblát avatott a stadion bejáratánál a 25 évvel korábbi meccs tiszteletére. A hazai gárda 3–1-es győzelemmel visszavágott az 1992-es vereségért. Az ukránok góljait Andrij Vorobej, Ivan Hecko és Oleg Szobuckij szerezte, a mérkőzés hajrájában Fehér Csaba jól helyezett szabadrúgásgóljával szépített a magyar csapat, mondhatni fordított forgatókönyv valósult meg, hisz két és fél évtizeddel ezelőtt pont az ellenkezőjét mutatta az eredményjelző tábla. Bár ezúttal nem voltak 13 ezren a lelátókon, de ahogy 25 éve, most is előkerültek a magyar lobogók és olyan érzés volt, mintha csak hazai pályán játszana a magyar csapat. A meccset követő fogadáson a két szövetség vezetői megállapodtak abban, hogy nem egyszeri alkalom volt a két öregfiúk-válogatott mérkőzése, így októberben Budapesten ismét összecsapott a két válogatott, és akárcsak májusban, ezúttal is 3–1-re az ukránok nyertek.

Továbbra sincs utódja a Hoverlának

Az Ungvári Hoverla 2016-os megszűnése, vagy inkább csődje óta nem sikerült újjáéleszteni a profi labdarúgást vidékünkön, amire évtizedekig nem volt példa. A Hoverla hattyúdala igencsak elhúzódott. A klub utolsó évadát focinak még a legnagyobb jóindulattal sem lehet nevezni. A 2015/2016-os idényben az Ung-parti egylet tartozásai és az átigazolási tilalom miatt szinte csak kölcsönjátékosok szerepeltek a gárdában. Ennek hatása a mai napig érezhető, részben köze van ahhoz, hogy a 2016/2017-es idény után a 2017/2018-as szezonban sem indult kárpátaljai gárda sem az ukrán élvonalban, sem pedig a másodosztályban, bár a megyei amatőr bajnokságban szereplő csapatok közül négy is az osztályváltás gondolatával kacérkodott. Az Ungvári FC, a Minaji FC, a Munkácsi FC és a Nagyszőlősi FC is a profivá válást tűzte ki célul a 2017-es évre, ám négyből csak egy, a Minaj lépte meg ezt azzal, hogy a megyei pontvadászattal párhuzamosan elindultak az országos amatőr bajnokságban. Utóbbi gyakorlatilag az előszobája az országos másodosztálynak. A Minaji FC tíz forduló után öt győzelemmel, három döntetlennel és egy vereséggel a harmadik helyen áll a bajnoki tabellán. Két pont a hátránya a 20 pontos Lemberg megyei Rocsin mögött, a listavezető ODEK Orzsiv 21 ponttal vezeti a tabellát.

Harmadszor is második

A hároméves aranykorszakot hároméves ezüstkor követte, miután a 2016/2017-es idényben zsinórban harmadszor végzett a második helyen az Ungvári Kárpáti az ukrán élvonalbeli női kézilabda-bajnokságban. Már két körrel a rájátszás vége előtt biztossá vált, hogy a Lembergi Halicsanka szerzi meg – zsinórban harmadszor – a bajnoki címet. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a Dnyiprjanka végzett. Az Ung-parti gárda a Challenge-kupában (a legkisebb európai versenysorozatban) ezúttal a nyolcaddöntőig menetelt, a svájci LK Zuk állította meg őket. A nyári szünet alatt jelentős változások történtek a keretben, több meghatározó játékos is távozott. A korábbi évekhez hasonlóan Borisz Petrovszkij vezetőedző ezúttal is fiatalításba kezdett, ahogy tette ezt eddig minden éven, az Ungvári Sportiskola növendékeivel próbálta pótolni az üres posztokat. A klub anyagi nehézségek miatt nem indult el nemzetközi kupában, így az ungváriak csak a hazai porondra koncentrálhattak. A hatcsapatos bajnokság őszi idényében 14 mérkőzés után 10 győzelem mellett 1 döntetlen és 3 vereség a mérlege a Kárpátinak. A bajnoki tabellát a 28 pontot szerzett százszázalékos címvédő Halicsanka vezeti a 21 pontos Kárpáti és 13 ponttal harmadik Dnyiprjanka előtt.

Új bajnokot avattak a megyei bajnokságban

Ha röviden kellene összefoglalni, akkor azt lehetne mondani, hogy valamelyest javult a színvonal, de ebből sokat levon, hogy tovább zsugorodott a megyei labdarúgó-bajnokság élvonala. Az egykor 16-18 csapatos bajnokság 2017-es idénye rekord kevés – 2016-ban még 14 gárda vetélkedett –, 10 csapat részvételével zajlott. A korábbi évekhez hasonlóan ismét három csapat dominál, a Minaji FC, a Szerednyei FC és a Nagyszőlősi FC egymás között döntötte el a bajnoki címet. Az izgalmas és majdhogynem az utolsó fordulóig kiélezett pontvadászatot a bajnokságban mindössze második éve szereplő Minaji FC nyerte. A Szerednyei FC végzett a második helyen, a sokáig bajnokesélyes Nagyszőlősi FC lett a harmadik. A címvédő Ungvári FC csak az ötödik lett, a Huszti Obolony és a Dolhai Borzsava zárt a kieső helyen. A bajnoki cím mellett a Minaji FC zsebelte be a Megyei és a Szuperkupát, a Téli Kupa Nagyszőlősre került.

Míg az élvonalban tíz, addig a másodosztály két csoportjában összesen 24 csapat küzdött a bajnoki címért. A másodosztály Nyugati csoportjában nem sikerült a címvédés a Koncházai Vitéznek, idén a második hellyel kellett beérniük, miután a bajnokság hajrájában a Borhalom állva hagyta az Ung-vidékieket és megszerezte története első bajnoki címét, a bronzérem Alsókerepecre került. A Keleti csoportban már korábban eldőlt az aranyérem sorsa, a Kőrösmezői Hoverla négy fordulóval a befejezés előtt behozhatatlan előnyre tett szert. Gánya a második, a Dombói Kárpáti a harmadik helyen zárta a pontvadászatot. A Viski FC hullámzó teljesítményt nyújtva végül a 6. helyen zárta a sorozatot. A Kőrösmezői Hoverla lett a megyei másodosztály abszolút bajnoka, miután a Nagyszőlősön rendezett szuperdöntőben 4–1-re legyőzték Borhalom csapatát.

A vidéki futball hanyatlása

Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei szezonban is folyamatosan nyomon követtük és időről időre beszámoltunk vidékünk magyarlakta – Ungvári, Munkácsi, Beregszászi és Nagyszőlősi – járásainak futballéletéről. Ami közös, mindenhol tovább csökkent a csapatok száma, például Ung-vidéken a korábbi évekkel ellentétben már csak egy osztályban folyt a küzdelem, Beregben és Ugocsában sokáig még az is kérdéses volt, hogy lesz-e egyáltalán pontvadászat. Az elvándorlás és a gazdasági nehézségek mellett leginkább azért, mert tavaly év elejétől lépett életbe a megyei labdarúgó szövetség által hozott szabály, amelynek értelmében az a játékos, aki külföldi bajnokságban szerepel, párhuzamosan nem játszhat kárpátaljai csapatban. A Beregszászi járásban végül eltekintettek ennek merev alkalmazásától, ugyanis gyakorlatilag minden második futballista a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei bajnokságban szereplő csapatokhoz jár át futballozni. Ami az eredményeket illeti, az Ungvári járásban Nagyláz megvédte bajnoki címét, Unggesztenyés (Linci) a második, Ókemence a harmadik helyen végzett. A Munkácsi járásban is jelentősen csökkent a csapatok száma, mindössze hét egylet között dől el a bajnoki cím sorsa. Sajnos nincs köztük magyarok lakta település. A Latorca-völgyi pontvadászatban Nagylucska, Felsőkerepec, Szánfalva a sorrend. A Beregszászi járásban a Beregszászi Csillag megvédte bajnoki címét, a második helyen Nagybégány zárt, nem kis meglépetésre Zápszony szerezte meg a bronzérmet. Ugocsában tavasszal mindössze 4 gárda nyújtotta be nevezését a 2017-es idényre. A szövetség ultimátumot adott, mégpedig, hogy minimum hat gárdával indít bajnokságot. Nyárra meglett a létszám és kezdetét vette a csonka pontvadászat, amelyet Fancsika csapata nyert meg, Tiszakeresztúr csak rosszabb gólaránnyal szorult a második helyre, Magyarkomját lett a harmadik.

Érmek a szorítóból

A munkácsi Márton Róbert ezüstérmes lett a Kropivnickijben rendezett férfi ökölvívó országos bajnokság 22 éven aluli korosztályában. A 91 kilogrammosok mezőnyében induló Latorca-parti öklöző óriási balszerencséjére az elődöntőben fejsérülést szenvedett, így a fináléra nem tudott kiállni. A szabályok értelmében a harkivi bokszoló technikai győzelemmel lett aranyérmes, míg Róbert ezüstéremmel vigasztalódott. Bár nem úgy sikerült a szereplés, ahogy azt a munkácsi bokszoló szerette volna, ennek ellenére kimagasló teljesítményét az ukrán szövetség egy behívóval díjazta az ukrán válogatottba.

Sikerek a páston

Ezüstérmet nyert az ungvári ifj. Anatolij Herejjel felálló ukrán férfi párbajtőrcsapat a grúziai vívó Európa-bajnokságon, Tbilisziben. A válogatott egyetlen tussal kapott ki az oroszoktól, de a tavalyi bronzéremhez képest a második hely mindenképp előrelépés. Herej pályafutása negyedik Eb-érmét szerezte. A tavalyi év termése további két dobogós helyezés a Világkupa sorozatban, Vancouverben ezüst-, Heidenheimben bronzérmes lett az ukrán válogatott. Pjongcsangi kvótaszerzés Jól indult a 2017-es év a snowboardos Csundák-Dancsa Annamária számára, ugyanis februárban ezüstérmet szerzett az Almatiban zajló 28. Téli Universiadé női paralel óriás-műlesiklás versenyszámában. A sportoló harmadszor állt rajthoz a főiskolások és egyetemisták világjátékán. A snowboardos 2011-ben Törökországban szintén ezüstérmes lett. Márciusban megvédte bajnoki címét a Bukovelben rendezett országos bajnokságon. A 2010-es vancouveri olimpián tizenhatodik, a 2014-es szocsi téli ötkarikás játékokon huszonegyedik Annamária megszerezte a kvótát a két hét múlva kezdődő pjongcsangi téli olimpiára. A kőrösmezői alpesi síző, Ivan Kovbasznyuk is tagja az ukrán küldöttségnek, számára ez lesz az első ilyen világesemény.

Újabb taggal bővült az égi csapat

Sajnos 2017-ben a gyászból is kijutott vidékünk sporttársadalmának. Életének 72. évében tragikus hirtelenséggel elhunyt Varga Ferenc egykori kiváló labdarúgó, játékvezető, a női labdarúgás kárpátaljai alapítója és motorja, a megyei válogatott edzője és a szakág elnöke. Az egykori pengés labdarúgó, később játékvezető egész életét a labdarúgásnak szentelte. Sok éven át a Kárpátaljai Megyei Labdarúgó Szövetség női bizottságának volt az elnöke. Idős kora ellenére szinte az utolsó pillanatig edzette a megyei női labdarúgó-válogatottat, igazgatta a megyei sportiskola női szakosztályát. A megyei szövetség megfigyelőjeként mérkőzések sokaságán felügyelte a játék tisztaságát. Lapunk számtalan alkalommal szponzorálta Feri bácsi nőnapi tornáit. Gyakran szólalt meg szakértőként sportrovatunk hasábjain.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó
Sport Közzétette:

Post Author: KISZó