Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt minden korábbinál mélyebb és hosszabb energiaválság alakulhat ki, amelynek következő, nyári szakaszában üzemanyaghiány sújthatja Európát – prognosztizálta a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője.
Fatih Birol a Der Spiegel című német hírmagazinnak adott interjúban rámutatott, hogy Oroszország az Ukrajna elleni támadásig a globális energiarendszer meghatározó szereplője, az első számú kőolaj- és földgázexportőr, és az egyik legnagyobb szénexportőr volt.
Ezért míg a hetvenes és a nyolcvanas évek energiaválságai egyedül a kőolajról szóltak, az Ukrajna elleni orosz támadás következtében „egyszerre van olajválság, gázválság és villamosenergia-válság”, így ez a krízis sokkal súlyosabb, mint az eddigiek, és valószínűleg hosszabb ideig is tart majd – fejtette ki a párizsi székhelyű kormányközi szervezet ügyvezető igazgatója.
Kiemelte, hogy a nyár az utazás, autózás legfőbb szezonja Európában és másutt, így emelkedik az üzemanyag iránti kereslet, ami a válságos környezetben ellátási zavarokhoz vezethet. Mint mondta, benzinből, dízelből és kerozinból is hiány keletkezhet, méghozzá főleg Európában.
Európában ugyanis nem csupán a nyersolajimporttól, hanem a feldolgozott olajtermékek behozatalától is függ az ellátás – tette hozzá Fatih Birol, rámutatva, hogy több exportőr, köztük Kína kiviteli korlátozásokat vezetett be a hazai fogyasztók védelmére.
Ukrajnában már a prognosztizált még nagyobb ellátási hiány nélkül is válságos volt az elmúlt hetekben az üzemanyaghelyzet. Alig lehetett benzint és gázolajat kapni. A helyzet csak azután rendeződött némileg, hogy az állam feloldotta a hatósági árszabályozást, ez drasztikus áremeléshez vezetett, de már lehet tankolni. Mára Kárpátalján drágább az üzemanyag, mint a szomszédos Magyarországon, ahol a külföldiek viszont nem tankolhatnak kedvezményes áron.
KISZó-videó: Milyen hatással van az üzemanyagválság vidékünkre?
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.