Öt férfit és két nőt vádolnak bűnszövetkezetben való részvétellel.
Pavlo Nikoljuk bandavezér 2008-ban már állt bíróság előtt, akkor 13 év börtönbüntetésre ítélték pénzhamisításért. Most ismét a taláros testület dönt a sorsáról, ez alkalommal többek között külföldi munkavállalók zsarolásával vádolják. A „luhanszki brigád” néven elhíresült csoport ügyében Csehországban hoznak ítéletet.
Oleksza Livinszkij újságíró beszámolója szerint a napokban a brünni városi bíróság megkezdte a bűnözői csoport ügyének elbírálását.
Egyes hírforrásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy öt férfit és két nőt vádolnak maffiastruktúrában való részvétellel. A férfiakat zsarolás, a nőket pedig bűncselekmény során szerzett bevétel legalizálása miatt vonják felelősségre.
Tereza Pasekova ügyész elmondása szerint a visszaeső Pavlo Nikoljuk vezette csoport védelmet kínált az ukrán származású vállalkozóknak, ennek fejében a közös alapba kellett bizonyos összeget befizetniük. Alapvetően havonta 5-10 ezer cseh korona értékben szedtek védelmi pénzt, elutasítás esetén vagyonuk elrablásával és családtagjaik bántalmazásával fenyegették a vállalkozókat.
Nikoljuk barátnőjét, Szimona Nojlingerovát (aki egyedüli cseh a vádlottak között) és a másik vádlott, Oleg Kalasnyik feleségét, Valentina Kalasnyikovát pénzmosással gyanúsítják.
A felsoroltak mellett Nikoljukot méregbirtoklással és illegális fegyvervásárlással vádolják. A bérelt raktár átvizsgálása során a rendőrök egy palackot találtak, mely három kilogramm higanyt tartalmazott, mellette két automata fegyver volt. A vádirat 16 ügyre terjed ki. Eszerint a csoport 2007 és 2021 között ukrán származású üzletemberektől követelt pénzt „védelemért” cserébe. Néhányan közülük nem voltak hajlandóak engedelmeskedni, és figyelmen kívül hagyták a fenyegetéseket. Mások azonban összesen 2 millió 570 ezer koronát utaltak a vádlott nők számlájára vagy személyesen adták át a készpénzt a csoport tagjainak.
A feltételezett elkövetők felváltva vallottak, köztük Nikoljuk és Kalasnyik is. Mindketten tagadják bűnösségüket, azt állítják, hogy senkitől semmit nem követeltek.
A befutott összegeket kölcsönbe vagy közvetítői szolgáltatásaik kifizetéseként kapták. Kalasnyik azt is közölte, hogy a rendőrség kényszerítette a vallomástételre.
A per a szervezett bűnözés elleni ügynökség tavaly októberi razziáját követte. Ezután a dél-morvaországi rendőrség hét embert vett őrizetbe a Brigád fedőnevű akció során. A házkutatás során több millió korona készpénzt és lőfegyvert találtak.
A rendfenntartók beszámolója szerint több éve követik ezt a bűnözői csoportot. A bandavezért már hét éve őrizetbe vették hamisítás, valamint bőr- és aranytermékek illegális kereskedelmének gyanúja miatt, de bizonyítékok hiányában elengedték.
Ekkor a rendőrség a csehországi Prágában, Brünnben és Teplicében vett őrizetbe 15 személyt, köztük Ukrajna, Csehország, Szlovákia és más országok állampolgárait.
Fegyvereik, hamis okmányaik voltak, több ezer dollár valódi és hamis bankjegyet tartottak maguknál. A hamisítványok minősége olyan magas volt, hogy azokat bárhol – a pénzváltókban, sőt a bankokban is – elfogadták.
A rendfenntartók szerint a „luhanszki brigád” az egyik legerősebb külföldi bűnözői csoport Csehországban. Az országban akkoriban több ilyen csoport működött, amelyek szerepeltek a cseh biztonsági szolgálat jelentéseiben. Különféle bűncselekményeket követtek el, fő tevékenységük a zsarolás, az embercsempészet és az okirat-hamisítás volt. A rendőrség megpróbálta felszámolni ezeket a csoportokat, a gyanúsítottakat elítélték és kitoloncolták, de a „brigádok” tovább működtek…