Mintegy 1500 kárpátaljai fiatal fordult meg a Rákóczi Szövetség nyári táboraiban │KISZó-háttér

Augusztus közepén közel 300 magyar egyetemista érkezett Sátoraljaújhelyre a Rákóczi Szövetség diáktáborába. Az 1989 óta megrendezésre kerülő táborba nemcsak a Kárpát-medencéből, hanem a tengerentúlról is számtalan fiatal gyűlt össze. Többek között Ausztráliából, Brazíliából, az USA-ból és Argentínából is érkeztek érdeklődők. A rendezvény lehetőséget teremt arra, hogy a magyar egyetemisták közéleti, tudományos és gazdasági előadások során együtt gondolkozzanak a magyarság és Közép-Európa helyzetéről, jövőjéről.

Varga Brigitta (Sátoraljaújhely – Ungvár)

Az Összmagyar Egyetemista Tábor megnyitójára ellátogatott Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, aki köszöntőjében kiemelte: a szövetség munkájának hála Rákóczi neve ma is képes megszólítani a fiatalokat.

– Az 1989-es megalakuláskor az elsődleges cél a felvidéki fiatalok megsegítése volt. Azóta a szövetség feladatköre jelentősen bővült, s ma már az ország legfontosabb magyar nemzetpolitikai civil szervezetévé vált.

A magyar kormány támogatásával olyan programokat sikerült életre hívni, melyek révén nemcsak a Kárpát-medence, hanem a világ magyarságát hozzuk össze. Azt mondják, nem vagyunk olyan sokan, hogy bárki bárkiről lemondjon. A nemzeti összetartozás, amit az elmúlt 30 évben megerősítettünk, a Rákóczi Szövetség által szervezett programok révén ma még erősebb lesz – fogalmazott a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke elmondta, a magyar külpolitikának az elmúlt 100 esztendőben volt egy rendkívül fontos és nehéz feladata, mégpedig az, hogy a külhoni magyarság érdekeit hatékonyan képviselje.

– Mi nem területekben, hanem közösségekben, s azok identitásának megőrzésében gondolkodunk. Azért lépünk fel a külhoni magyarok jogainak védelme érdekében, mert úgy gondoljuk, hosszú távon Közép-Európában a stabilitást az szolgálja, ha a kisebbségek jogai biztosítottak.

A magyar külpolitika számára az elmúlt 30 évben kulcsfontosságú kérdés volt, hogy megerősítsük a nemzet egységét, és összehangolt politikai fellépést tegyünk lehetővé az anyaország és a külhoni magyarok legitim politikai szervezetei között.

Ebbe a tevékenységbe a Rákóczi Szövetség szervesen illeszkedik. A szövetség az elmúlt 30 évben együtt fejlődött a magyar nemzetpolitikával.

Németh Zsolt kiemelte, a háborús időkben nagyon fontos, hogy Magyarországnak átlátható és mindenki számára értelmezhető ukrajnai politikája legyen.

– A humanitárius politikánkban az egyensúly fenntartását tekintjük a legfontosabbnak, így segítve az ott élő magyarokat és ukránokat egyaránt. A Kárpátaljára juttatott adományból nemcsak a magyarokat támogatjuk, az a térségbe érkező menekültek ellátását is szolgálja. Bízunk abban, hogy így sokkal nagyobb esélye van a kárpátaljai magyarságnak a megmaradásra és az újrakezdésre. Ha csak fele létszámmal, de fennmaradnak intézményeink, magyarul tanulhatnak gyermekeink, templomainkban magyarul imádkozhatnak híveink, addig az újrakezdésnek a lehetősége is adott lesz.

A legfontosabb, hogy tartsanak ki az otthonmaradottak és ne adják fel a hazatérés reményét azok, akik eljöttek – fogalmazott az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

A hét további programját nemzetpolitikai, gazdasági, tudományos előadások színesítették, kirándulások, kulturális és szórakoztató rendezvények tették változatossá. A résztvevők ellátogattak Sárospatakra, ahol sárkányhajóban evezhettek, továbbá felkeresték Borsiban a Rákóczi-kastélyt.

Az előadók között volt többek között Fülöp Attila, a Belügyminisztérium államtitkára, Fritsch László, az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója, Benedek Fülöp, az OTP Bank elnöki főtanácsadója, Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, Kollár Lajos, a Professzorok Batthyány Körének elnöke, Kavecsánszki Ádám, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnök-főigazgatója.

A nyári egyetem megkezdése előtt 500, 8-14 év közötti diák fejezte be táborozását a szövetség anyanyelvi táborában.

Az év utolsó táborában augusztus 21. és 26. között 500 általános iskolás diák vesz részt a szórványból és a diaszpórából a Rákóczi Szövetség idei utolsó nyári táborában Sátoraljaújhelyen. Az ungvári magyar főkonzulátus közreműködésének köszönhetően Sátoraljaújhelyen pihenhetnek a kárpátaljai 128-as dandárban szolgáló katonák gyermekei.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnökének tájékoztatása szerint a nyár folyamán mintegy hatezer magyar fiatal fordul meg a központban.

– Közülük félezren érkeztek a tengerentúlról és körülbelül 1500 főre tehető a kárpátaljai diákok száma. Utóbbiak számát jelentősen növelte, hogy a háborús helyzet miatt most rendhagyó módon Sátoraljaújhelyen került megrendezésre a tiszapéterfalvai népzene- és néptánctábor, melyen 400 ifjonc vett részt. Bízunk abban, hogy hazatérve a résztvevők majd elmondják, azért lehettek itt, mert szüleik magyar iskolába íratták őket. Ez pedig majd megerősítés lehet a közösség többi tagjának afelől, hogy ezt a nyelvet és kultúrát érdemes megőrizni.

A szövetség elnöke elmondta, a háború az ő munkájukat is jelentősen befolyásolta.

– Azok a tavaszi programok, melyeket Kárpátalján valósítottunk volna meg, mint például a március 15-i és június 4-i diákutaztatási program – melyek keretében több száz kárpátaljai magyar utazott volna Magyarországra, az anyaországiak pedig Kárpátaljára –, idén háttérbe szorultak.

A Covid előtt 5-6 ezer ember fordult meg Kárpátalján, akik jelentős része panziókban, valamint falusi turizmus helyein szállt meg, támogatva ezzel a magyarlakta települések gazdasági életét is. Reményeink szerint szeptemberben kezdetét veszi az iskola, és azoknak a gyermekeknek, akik odahaza kezdik meg tanulmányaikat, sikerül majd átadnunk egy jó minőségű iskolatáskát és egy jelképes ösztöndíjat elismerésünk jeléül, hogy magyar iskolát választottak.

Csáky Csongor háláját fejezte ki azoknak a kárpátaljai fiataloknak, akik részt vesznek a szövetség munkájában.

– Márciusban több mint 3 hónapra közel száz kelet-ukrajnai édesanyát fogadtunk be gyermekeikkel együtt.

Az ő ellátásuk biztosításában, a kapcsolattartásban segédkeztek. Nyáron hétről hétre megrendezésre kerülnek táboraink, melyekbe szintén nagyon sok segítőre van szükségünk. A szervezők és segítők között is nagy számban vannak olyan kárpátaljaiak, akik korábban még táborozóként voltak jelen, most pedig egyetemistaként és fiatal felnőttként visszatérnek és segítik munkánkat – fogalmazott a Rákóczi Szövetség elnöke.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó