Augusztus 30-án, a megyeszékhelyen a Segítek (Ja dopomozsu) menhelyen nyitotta meg kapuit az első innovatív oktatási tér, melyet a háború miatt ideiglenesen áttelepült gyerekek részére hoztak létre. A projekt megvalósításában jelentős szerepet játszott a KárpátHáz civil szervezet és külföldi mecénás partnere, a The Fred R Sacher Alapítvány. Itt a kisiskolások jelenléti oktatásban részesülhetnek, valamint az online órákba is becsatlakozhatnak – tájékoztatott lapunk ukrán nyelvű kiadása, a KISZo.news.
A háború első napjaiban Ungváron hozták létre a Segítek menedéket a belső menekültek megsegítésére. Az egyik kereskedelmi cég tulajdonában álló négyemeletes irodaházat a háború elől menekülők lakóhelyévé alakították át. Jelenleg 178-an élnek ott, köztük 48 kiskorú. Számukra hozták létre és nyitották meg az oktatási teret.
A harkivi Krisztina 14 éves lányával és 7 éves fiával költözött Kárpátaljára. Visszaemlékezve az első hónapokra, elmondta, a gyerekek az ágyon ülve tanultak, most azonban kényelmesebb körülmények között szívhatják magukba a tudást, koncentrálhatnak a feladataikra.
Tetyana Adamcsuk, a menhely társalapítója azok közé tartozik, akik a háború kitörése óta segítik a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereket.
„A háború első napjaiban azon gondolkodtunk, hogyan biztosítsunk lakhatást a hozzánk érkezőknek, hogyan elégítsük ki alapvető szükségleteiket. Később tovább gondoltuk ezt, így a gyerekek oktatási, illetve szórakozási lehetőségei feltételeinek megteremtésére fokuszáltunk. Az oktatási térben önkéntesek, pedagógusok, pszichológusok foglalkoznak majd a tanulókkal” – fejtette ki Tetyana Adamcsuk.
Az oktatási tér létrehozásában közreműködő Jevhen Luksa, a Jadro civil szervezet igazgatótanácsának vezetője elmondta, a projekt valójában együttműködés és közös kezdeményezés eredménye.
„Mindez nem jöhetett volna létre a Segítek menhely, a KárpátHáz civil szervezet, a The Fred R Sacher Alapítvány és a Jadro civil szervezet nélkül. Sőt, sikerült mecénásokat találni. Ezáltal létrehoztunk egy programot, amely megkönnyíti a Kárpátaljára érkezett belső menekültek alkalmazkodását” – magyarázta Jevhen Luksa.
Hozzátette, a projekt 100 ezer hrivnyás keretéből telekommunikációs eszközöket vásároltak, kényelmes belső teret alakítottak ki, illetve internetkapcsolatot létesítettek.
Mint kiderült, a felújítást és a légkondicionálást önkéntesek hozzájárulásaiból biztosították, a beköltözött menekültek pedig érzelmes rajzokkal díszítették a falakat.
A Kárpátaljai Református Egyházkerület is csatlakozott a projekthez, és iskolapadokat biztosítottak az osztályba.
A szintén a kezdetektől fogva a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek megsegítésén munkálkodó KárpátHáz képviseletében Rezes József kiemelte, fontos a bajba jutottak támogatása, felkarolása.
„Őszintén lenyűgözött az oktatási tér, és nagyon örülök, hogy mi is részt vehettünk a létrehozásában. A lebonyolítók felbecsülhetetlen munkát végeztek, amit kevesen köszönnek meg, ám ami az oktatási teret illeti, mindenekelőtt a gyerekek számára rendkívül szükséges. Mi, felnőttek mindent megteszünk azért, hogy segítsük őket ebben a mindenki számára nehéz időszakban” – fogalmazott Rezes József.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.