Kizárólag a tartalékosok operatív állományát, vagyis azokat az önkénteseket, szerződéses, valamint korábban mozgósított katonákat hívjuk be, akik részt vettek a kelet-ukrajnai terrorellenes hadműveletekben (ATO), illetve az Egyesített Erők Műveletében – reagált hétfői ungvári sajtótájékoztatóján Bohdan Cseremiszkij ezredes azokra az egy nappal korábbi állítólagos álhírekre, melyek szerint Ung-vidékről hétfő reggelre a hadkiegészítő parancsnokságra berendeltek minden 20 és 60 év közötti hadkötelest. A Kárpátaljai Megyei Hadkiegészítő Parancsnokság vezetője kiemelte, nincs sem hadiállapot, sem pedig mozgósítás a megyében, viszont különleges jogrendi időszakot vezettek be, amelynek keretében 200 operatív tartalékost hívnak be a megyéből, akik 15-20 napos kiképzésen vesznek részt.
Jaroszlav Halasz, a megyei közigazgatás alelnöke bevezetőjében utalt arra, hogy vasárnap számos ungvári járási polgármester fordult hozzájuk azzal, hogy valaki vagy valakik a hadkiegészítő parancsnokság munkatársának kiadva magukat azzal hívták fel őket, hogy hétfő 9 órára (kijevi idő) rendeljenek be minden hadköteles férfit a parancsnokságra. Halasz kiemelte, az eset pánikot keltett a lakosság körében. A hadkiegészítő parancsnokság még este elhatárolódott ettől és cáfolta, hogy tőlük eredt volna ez a kezdeményezés.
Már vizsgálják, honnan indult a rémhír, az sem zárható ki, hogy a nem baráti országok titkosszolgálatai állnak az egész hátterében.
Bohdan Cseremiszkij a félreértések elkerülése érdekében felolvasta a hadiállapotról szóló, az elnök által hozott rendeletet, kiemelve, hogy az intézkedés 10 megyére korlátozódik, s Kárpátalja nem tartozik ezek közé. Kihangsúlyozta, az Ukrajna függetlenségét és állami szuverenitását biztosító lépések célja a harckészültségre, egy esetleges fegyveres agresszióra való felkészülés.
– A hadiállapot alatt az elnök elrendelhet részleges vagy teljes mozgósítást, amennyiben ezt indokolják a nemzetbiztonsági érdekek. Jelenleg erről nincs szó – hangsúlyozta az ezredes. –
Kárpátalján nincs hadiállapot, ugyanakkor a lakosságnak fel kell készülnie egy esetleges agresszióra.
Jelenleg mindez elsősorban és kizárólag tartalékosok operatív állományát érinti. Ami abban nyilvánul meg, hogy a legfelső politikai és katonai vezetés döntése értelmében, soron kívüli kiképzést tartanak a szóban forgó tartalékosoknak. Cseremiszkij hozzátette, Kárpátaljáról 200 operatív tartalékost hívnak be, akik 15-20 napos kiképzésen vesznek részt. Az érintetteket december 3–4-én vezénylik a kiképzőközpontokba. Elsősorban a harckocsizókat és a tüzéreket érinti a behívás, akikből hiány mutatkozik a hadseregben.
Az ezredes tisztázta pontosan azt is, kik tartoznak a tartalékosok operatív állományba és milyen kötelezettségeik vannak. Az állomány tagjai azok önkéntesek, szerződéses, valamint korábban mozgósított katonák, akik részt vettek a kelet-ukrajnai terrorellenes hadműveletekben (ATO), vagy az Egyesített Erők Műveletében. Ők kötelesek megjelenni a lakhely szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokságon, amennyiben rendkívüli intézkedéseket vezetnek be.
Jaroszlav Halasz hozzátette, Kárpátalján 5000 ATO-t megjárt katona van.
Petro Marko ezredes, a megyei hadkiegészítő parancsnokság helyettes parancsnoka azt fejtette ki, milyen szankciókkal jár, ha valaki az operatív állomány tagjaként nem tesz eleget állampolgári kötelességének.
A behívás nem önkéntes alapon történik.
A mindenkori minimálbér 70-szerese a bírság vagy 6 hónap elzárással jár, ha valaki kibújik ez alól a kötelezettség alól.
Jurij Kosztyuk, a megyei hadkiegészítő parancsnokság anyagi kérdésekben illetékes munkatársa kitért arra, hogy az állam szociális garanciákat vállal a tartalékosokért. A kiképzés alatt a munkáltató köteles fenntartani számukra a munkahelyüket és kifizetni nekik a mindenkori minimálbért. Plusz juttatásokat is kapnak az államtól, ami rangtól és beosztástól függően napi 12 és 24 hrivnya között mozog, ehhez párosulnak még különböző juttatások 260 és 3600 hrivnya közötti összegben.
Lapunk kérdésére, miszerint olyan hírek is terjednek a legnagyobb közösségi oldalon, hogy a határátkelőn „fogdossák” a had- és sorköteles korú férfiakat, Bohdan Cseremiszkij azt válaszolta, ilyen nincs, ez is csak kacsa.
– Senkit nem korlátozunk a szabad mozgásában,
ez amúgy is kontraproduktív lenne, nem célunk még nagyobb pánik keltése – húzta alá. Azt javasolta, amennyiben valakinek kételye merül fel, hogy jogosan járnak-e el vele szemben, hívja a megyei hadkiegészítő parancsnokság forróvonalát. A bejelentéseket az éjjel-nappal hívható +38-066-902-40-64-es számon fogadják.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.