Ujvári Lilivel (22), a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem másodéves hallgatójával Balatonszemesen találkoztam. Karnagynak készül, és maga is számos kórusban énekel, júliusban egy dél-franciaországi kórusversenyre utazott. Korábban én is több külföldi kórustalálkozón vehettem részt, így nagy érdeklődéssel hallgattam beszámolóját.
„Tanárom, Jobbágy Valér Liszt-díjas karnagy felkért, hogy csatlakozzam kórusához, a pécsi Schola Cantorum Sopianensis énekkarhoz. A társulat a dél-franciaországi Bandolban megrendezett Provance-i Nemzetközi Kórusversenyen vett részt, rajtam kívül még négy kisegítő énekkari tag segítette a huszonöt tagú együttest.
Nagy izgalommal vártuk a majd’ másfélezer kilométeres utat. Az első nap Velence mellett, egy kempingben foglaltunk szállást, de bemehettünk rövid időre a lagúnák városába. A rendelkezésünkre álló két-három óra természetesen nem volt elég a nagy múltú város megismerésére, így a Szent Márk teret és környékét néztük meg alaposabban.
Másnap hajnalban folytattuk utunkat, s július 5-én érkeztünk Bandolba, a nyolcvanezer lakosú tengerparti településre. Nagyon hangulatos üdülőhely, ami feltűnt nekünk először, az a rengeteg körforgalom volt. A sétálóutcák, a sok virág, a középkori vár viszont emlékezetes marad. Egy fesztivál keretein belül rendezték a kórusversenyt, idén először. Nemcsak a versenyen mutathattuk be tudásunkat, a környező kisvárosokban és falvakban is felléptünk.
Igen széles repertoárral készültünk a megmérettetésre. A magyar darabok közül kiemelném Csemiczky Miklós Missa „Terra tremuit” című miséjét, amit a zeneszerző a Palestrina kórusnak, Jobbágy tanár úr hetvenedik születésnapjára ajánlott fel. A nyolctételes mű ősbemutatója két éve volt a Pécsi Bazilika és Székesegyházban. Szintén felcsendült Csemiczky a Pater noster című műve, nagyon szép kis darab. A magyar romantika korából Liszt Ferenc Ave maris stella című művét választotta vezetőnk. Orbán Györgytől a shakespeare-i ihletésű, szintén Mesterünk születésnapjára ajánlott Fancy, valamint a József Attila nyomán komponált Mint mellékdal című opusszal álltunk színpadra. Az itáliai mesterek alkotásai közül Palestrina Canite tuba című műve Joel próféta könyvén alapszik: „Fújjátok meg a harsonát a Sionon”.
A kórustalálkozó nagyon jó hangulatban telt, a világ számos országából érkeztek együttesek, a résztvevő énekesek száma meghaladta az ezret. Különösen a megnyitó légköre volt felejthetetlen, többek között lengyel, olasz, indonéz kórusok művészetét ismerhettük meg. A közönség minket is lelkesen fogadott, s szép sikert értünk el.”
Egy kis ízelítőt tettem a végére, a YouTube csatornán is elérhető a már említett Palestrina mű:
Csermák Zoltán