A Munkácsi kistérségben történt magyarellenes inzultusok, valamint a magyarországi sajtóban megjelenő, a kárpátaljai magyarság aggasztó helyzetét leíró cikkek miatt sajtónyilvános találkozóra hívta az itteni magyarságszervezetek képviselőit Viktor Mikita katonai kormányzó és Volodimir Csubirko, a megyei tanács elnöke.
A megbeszélésen Petei Judit, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) megyei képviselője felolvasta azt a nyilatkozatot, amit a két helyi magyarságszervezet és a Beregszászi járási, valamint kistérségi önkormányzatok fogalmaztak meg Volodimir Zelenszkij államfőnek címezve. Ebben felszólítják az ország első emberét, tegyen lépéseket annak érdekében, hogy állítsák le az oroszbarát, s ezáltal az agresszor kezére játszó Viktor Baloga és fia, Munkács polgármestere, Andrij Baloga „ámokfutását” a régióban. A nyilatkozatban többek között szó esik a közelmúltban a Munkácsi kistérség területén történt magyarellenes kirohanásokról, ahol a kistérség vezetőjének jogtalan utasítására magyar nemzeti szimbólumokat, magyar nyelvű feliratokat távolíttattak el a zömében magyarlakta települések intézményeiről, és több oktatási intézmény magyar nemzetiségű vezetőjét is elmozdították tisztségéből, indokolatlanul. A helyi magyarság ebben, a térség egységének fenyegetettségét látja, amit egyes politikusok figyelemfelkeltés céljából provokálnak. Az e féle cselekedetek Ukrajna nemzetközi szinten történő hitelvesztéséhez is vezethetnek – hangzott el az indítványban.
Orosz Ildikó megyei képviselő, a Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség (KMPSZ) vezetője szorgalmazta, hogy térjenek vissza a korábbi regionális nyelvhasználat lehetőségéhez, s az érintett önkormányzatok fogadjanak el erre vonatkozó határozati javaslatokat.
Barta József, a KMKSZ alelnöke emlékeztetett, hogy a nemrég elfogadott új kisebbségi törvény még nem lépett hatályba, ennél fogva az 1992-es jogszabály a mérvadó, ami szabadon biztosítja a kisebbségek nemzeti szimbólumainak és a kétnyelvű feliratoknak a használatát. Ebből kiindulva egyértelműen jogfosztó az a gyakorlat, aminek az elmúlt időszakban vagyunk a tanúi a Munkácsi kistérségben. Az ügyben a kulturális szövetség jogi lépéseket is tett.
Pákh Imre: A munkácsi turulszobor eltávolítása provokáció és uszítás
Rezes József, a Kárpátaljai Magyar Önkormányzatok Társulásának (KHÖT) ügyvezetője megengedhetetlennek nevezte, hogy bárki is nemzetiségi viszályt szítson Kárpátalján. Emlékeztetett arra az áldozatvállalásra, amit az itt élő magyar közösség tagjai is tesznek ebben a háborúban. Elkeseredetten jegyezte meg, hogy egyesek még ezekben a nehéz, feszült időkben is a politikai haszonszerzést tekintik előbbre valónak, mintsem az egységfront megteremtését. Bízik abban, hogy a megye destabilizálására törekvőkkel szemben a legmagasabb szinteken is felemelik hangjukat.
Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke higgadtságra, kellő körültekintésre hívta fel minden érintett figyelmét, ártalmasnak nevezve a hisztériakeltést.
Viktor Mikita megyevezető a Munkácsi kistérségben történteket szándékos provokációnak nevezte, elismerve, hogy az alkalmas a megye destabilizálására. Idézzük a kormányzó további szavait: „A kárpátaljai magyar közösség maximális támogatást, mindennemű segítséget és megértést megkap az ukrán államtól, valamint a megyei végrehajtó hatalom részéről”.
Kritikával illette a magyarországi médiában megjelenő tudósításokat, melyek azt sugallják, hogy a kárpátaljai magyarokat negatív megkülönböztetés és hátrány éri nemzeti hovatartozásuk miatt. Megfogalmazása szerint nem engedhető meg, hogy az ukrajnai magyarok ügyét manipulációra használják az ország külső és belső ellenségei. A Kárpátalján élő magyarokról így fogalmazott: „Ők Ukrajna teljes értékű állampolgárai, s elválaszthatatlan, integrált részét képezik az ukrán társadalomnak”.
A Munkácsi kistérségben észlelhető, Viktor Balogáéktól eredő magyarellenes történéséket – Volodimir Csubirkóval egyetértésben – szándékos provokációnak minősítette, az ott történtekre a jogvédő hatóságoknak reagálniuk kell, húzta alá.
Az ügy friss fejleményeként értékelhető a Balogáék médiájában megjelent reakció. Ebben magyarpártisággal vádolják Viktor Mikitát.
Utánajártunk! Ezzel indokolták a munkácsi magyar iskola igazgatójának menesztését
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.