Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink a háború kitörése óta részesültek-e humanitárius segélyben? Reakciógombos válaszadóink 27,7 százaléka kapott már valamilyen támogatást. A többség, 72,3 százalék jelezte azt, hogy az elmúlt 11 hónapban nem jutott el hozzá semmilyen felajánlás.
Bujdosó Ivett
2022 decemberében készült felmérés szerint február 24 óta csaknem 13,6 millió ukrán részesült humanitárius segélyben – adta hírül az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős ukrán minisztérium.
„Jelenleg 700 humanitárius szervezet tevékenykedik az országban, köztük nemzetközi ügynökségek, valamint helyi civil szervezetek és jótékonysági alapítványok.
Ezek száma most 5-ször több, mint 10 hónappal ezelőtt. A humanitárius szervezetek fő feladata továbbra is az élelmiszerek, valamint az alapvető szükségletek és megélhetési eszközök biztosítása” – közölte a minisztérium.
Hozzáteszik, hogy a háború kezdete óta az ENSZ tagszervezetei és partnerei már több mint 3 milliárd dollár értékben nyújtottak humanitárius segítséget Ukrajnának. A támogatás egyharmada készpénz formájában került átadásra, így több mint 5 millió ukrán részesült pénzügyi segélyben.
A nevetlenfalui Kiss Edina elmondta, a háború kitörése óta nem kapott humanitárius segélyt.
– Nem is igényeltem, ugyanis nem látom értelmét. Egyszer kaptunk a gyermekek számára ételt és pelenkát, mindezt az egyháztól. Úgy vélem, kapják inkább azok a rászorulók a segélyt, akiknek tényleg nagy szükségük van rá. Úgy látom, leginkább ugyanazokhoz kerül a segítség. Sokan élnek rosszabb sorban, oda kellene eljuttatni a támogatásokat. Tartós élelmiszerre, konzervre és tüzelőanyagra lenne a legnagyobb szükség – fejtette ki a nevetlenfalui nő.
Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai-kárpátaljai kirendeltségének vezetője lapunknak elmondta, folyamatosan juttatnak élelmiszercsomagot és higiéniai termékeket a kárpátaljai menekültszállásokra.
– Már több mint 1,3 millió kilogramm segélyszállítmányt fogadtunk és küldtünk tovább célirányosan. A háború kitörése óta többek között Harkivba, Odesszába és a harcok sújtotta területekre szállítjuk a humanitárius segélyeket. Összességében elmondható, hogy az adományok 15 százaléka, mintegy 196 ezer kilogramm maradt Kárpátalján, ám azt is a vidékünkre áttelepülni kényszerült belső menekültek megsegítésére fordítjuk – magyarázta Gerevich János. – November végén szervezetünk az elsők között vitt sürgősségi segélyt a felszabadított Herszonba. Az azonnal fogyasztható élelmiszerekből, ivóvízből és tisztasági termékekből álló 30 tonnás, két kamionnyi segélyszállítmány elérte a frontvonalon fekvő város nélkülözőit.
Mint megtudtuk, március óta összesen 97 kamionnyi szállítmány érkezett Ukrajnába, melyek 15 százaléka élelmiszert,
emellett számtalan hűtőszekrényt, mosógépet, más berendezéseket, gyermekétkeztetési és -ellátási termékeket, illetve higiéniai cikkeket tartalmazott.
– A háború kitörésekor az Ökumenikus Segélyszervezet a határátkelőhelyeken kezdte meg humanitárius munkáját. A külföldre menekülők fordulhattak hozzánk segítségért az asztélyi ellenőrző pont közelében, ahol melegedő sátrat, illetve mobil mellékhelyiségeket állítottunk fel. Később az Ökumenikus Segélyszervezet Kijevben és Lembergben is nyitott irodát, így ők koordinálják az Ukrajna keleti és déli régióiba szánt segélyek célba juttatását. A mi feladatunk a Kárpátaljára áttelepült menekültek segítése. Korábban 220, hivatalosan nyilvántartott menekültszállás munkáját támogattuk. Számuk azóta jelentősen csökkent, a fennmaradó 120 egység ellátását azonban továbbra is segítjük – fejtette ki a kirendeltség-vezető.
A háború folyamán több helyi intézmény is felkereste az Ökumenikus Segélyszervezetet, amely nem maradt közömbös irányukba.
– Legutóbb a munkácsi megyei gyermekkórházba juttattunk el két mikrobusznyi adományt, melyek élelmiszert és higiéniai cikkeket tartalmaztak. Emellett az áramhiány okozta kellemetlenségek enyhítésére a Beregszászi 13. Sz. Óvoda és a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum részére vittünk áramfejlesztőket. Generátorokat vittünk Nagyszőlősre, ahol 200 férőhelyes menekültszállás épül, illetve Korláthelmecre, ahol az óvoda felújításának befejezése zajlik – mondta.
Az Ökumenikus Segélyszervezet továbbra is támogatja az egyedül maradt kárpátaljai nyugdíjasokat és a szociálisan hátrányos helyzetű családokat.
– Nemrég 650, élelmiszerből és higiéniai cikkekből álló csomagot vittünk házhoz, melyben a beregszászi városi szociális központ volt a segítségünkre. Tervben van brikett vásárlása is, mellyel 230 rászoruló család fűtési gondjain enyhítünk – magyarázta Gerevich János. – Sajnos sokakhoz nem jutunk el, ám partnerszervezeteink többsége igyekezett nagyobb hangsúlyt fektetni az itthon maradt rászorulókra. Szeretnénk felmérni, hány rászoruló család él Kárpátalja-szerte, hogy a későbbiekben nekik is segíteni tudjunk.
Előző heti KISZó-kérdésünk:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.