A nyugdíjreform életbe lépésével több változás is történt a nyugdíjazás rendjében. A megyei Nyugdíjalap munkatársai igyekeznek elmagyarázni, mi vár a majdani idős emberekre. A Kárpáti Igaz Szó megkeresésére Natalija Mihalina sajtóreferens ad választ a legfontosabb kérdésekre.
– Milyen nyugdíjra számíthatnak azok, akik elveszítették eltartójukat?
– Az idevágó törvény értelmében az eltartó elvesztése esetén nyugellátmányra jogosultak az óvodások, iskolások, egyetemi hallgatók, kadétok (kivéve a belügyminisztérium és az állami tűzoltóság katonai-oktatási intézményeinek kadétjait), a gyakornokok, akik nappali iskolákban, szakiskolákban, felsőfokú intézményekben tanulnak (abban az időszakban is, míg esetleg intézményt váltanak, ám a kihagyás nem haladhatja meg a 4 hónapot), addig míg be nem fejezik tanulmányaikat, de maximum 23 éves korukig. Az árvák akkor is jogosultak nyugellátmányra 23 éves korukig, ha nem tanulnak.
– Hogyan érinti a nyugdíjreform azokat a hölgyeket, akik 55 éves korukban, korkedvezménnyel vonultak nyugdíjba?
– 2015. január 1-ig azok a hölgyek élhettek a korkedvezményes nyugdíj lehetőségével, akik 30 év munkaviszonnyal rendelkeztek és elbocsátották őket. Ebben az esetben havi járandóságuk a le nem dolgozott hónapokkal arányosan csökkent, s ez így maradt életük végéig (kivéve, ha a hölgy lemondott a korkedvezményes nyugdíjazásról és folytatta a munkát). A nyugdíjtörvény értelmében tavaly október 1-től a csökkentett nyugdíjat addig kapja a korkedvezménnyel nyugalmazott, míg el nem éri a hölgyek számára megállapított nyugdíjkorhatárt. Ezután áttekintik a járandóságát, melyet nem csökkenthetnek, s melynek összege nem lehet alacsonyabb a munkaképességüket elveszített személyek számára megállapított létminimumnál (ez jelenleg 1373 hrivnya).
– Megmaradt-e a korkedvezményes nyugdíjazás – 55 éves korban – lehetősége azon hölgyek számára, akik 30 éves munkaviszonnyal rendelkeznek és egészségi állapotuk vagy létszámleépítés miatt vonulhattak korábban pihenőre?
– Sajnos nem, megszüntették e kedvezményt. Viszont 2028-tól akinek 40 évnyi munkaviszonya lesz, függetlenül attól, hány éves, megkapja nyugellátmányát.
– Kivel és hogyan lehet szerződést kötni a nyugdíjazáshoz szükséges évek megvásárlásáról?
– A hiányzó éveket valóban meg lehet vásárolni. 2018 januárjától egy ilyen hónap 1408 hrivnya. A Nyugdíjalap meghatározza, mely hónapok hiányoznak, s a befizetésükről szóló szerződést az illetékes fiskális szolgálattal kell megkötni.
– A nyugellátmány megállapítása után áttekintik-e annak összegét, amennyiben a nyugdíjas tovább dolgozik?
– Igen, a Nyugdíjalap minden év április 1-jén automatikusan újraszámfejti azoknak a nyugdíjasoknak az ellátmányát, akik ezen év március 1-én jogosultak erre.
– Mi lesz azokkal, akik elérik a nyugdíjkorhatárt, de minimális munkaviszony hiányában nem lesznek jogosultak az ellátmányra?
– A Nyugdíjtörvény Kiegészítések fejezete 5. részének értelmében 2018. január 1. és 2020. december 31. között azoknak, akik elérik a nyugdíjkorhatárt (a hölgyek az 58 év 6 hónapot, az 59 évet vagy az 59 év 6 hónapot), de nem rendelkeznek a szükséges munkaviszonnyal, csak 15 évvel, ideiglenes szociális segélyt folyósítanak. Ezt a szociális osztály számolja fel és addig utalja, míg az illető nem válik jogosulttá az öregségi nyugdíjra. A segély összegét az adott személy anyagi helyzetének és havi átlagjövedelmének figyelembevételével állapítják meg a Miniszteri Kabinet által meghatározott rendben.
A KISZó Online már korábban közölte a nyugdíjas kisokos kérdezz-felelek 1. és 2. részét, amibe szintén érdemes beleolvasni.
Magyar Tímea