Egymillióan éheznek Kelet-Ukrajnában

A kelet-ukrajnai Luhanszk megyei elektromos művek leállította az áramszolgáltatást annak a vízszivattyú-állomásnak, amely javarészt a szakadár luhanszki területet látja el ivóvízzel. Az UNIAN jelentése szerint a vízellátás leállítása érinti a mintegy félmillió lakosú Luhanszk városát is.

A megyei elektromos művek közlése szerint a Popasznai csatornából vizet kinyerő szivattyúállomás 90 százalékban a szakadár területet látja el vízzel. Az önkényesen kikiáltott Luhanszki Népköztársaság azonban 2015 nyara óta folyamatosan halmozza tartozását az energetikai vállalat felé. Az adósság mostanra elérte a 173 millió hrivnyát.

A társaság a Facebookon nyilvánosságra hozott közleményében kitért arra, hogy csak tavaly decemberben a szivattyúállomás 8,8 millió hrivnya értékben fogyasztott áramot, viszont csak mintegy négymillió hrivnyát fizetett ki eddig. A tavalyi év egészét tekintve több mint 95 millió hrivnya árú energiát fogyasztott el, azonban a vállalatnak a Luhanszk megyei fogyasztók ennek alig több mint a felét, azaz 52,5 millió hrivnyát fizettek ki.

A közlemény szerint a halmozódó kinnlevőség kompenzálására Luhanszk megye kijevi vezetés alá tartozó része és a Nemzetközi Vöröskereszt is nyújtott támogatást, de ezek az összegek nem fedezték a vállalat veszteségeit. A helyzet mostanra már a megye egészének áramellátását sodorja veszélybe, ami még e télen súlyos humanitárius katasztrófát okozhat a térségben – indokolta döntését a vállalat.

A szakadár területeken nemcsak a szolgáltatások területén adódnak nehézségek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) képviselői az ENSZ Biztonsági Tanácsának készített jelentéséből az derül ki, hogy a szeparatisták által ellenőrzött régióban mintegy 1,2 millió ember komoly élelmezési problémákkal néz szembe nap mint nap. A jelentésből, melyben tizenhat ország háborúval sújtott térségének adatait dolgozták fel, kiderül, hogy az ott élők több mint negyede az alapvető élelmiszerekhez is csak nagy nehézségek árán jut hozzá. Jemenben 17 millió, Dél-Szudánban 4,8 millió, Szíriában 6,5 millió, Libanonban 1,9 millió, a Közép-Afrikai Köztársaságban 1,1 millió, Afganisztánban 7,6 millió, Szomáliában 3,1 millió ember éhezik. De ez még nem jelenti azt, hogy máshol ne lenne rossz a helyzet. Például a Kongói Demokratikus Köztársaságban a lakosság 11 százalékának helyzete válságos vagy annál rosszabb, és 7,7 millióan néznek szembe súlyos éhezéssel. Szudánban 3,8 millóan, Irakban 3,2 millióan és a Csád-tó térségében 2,9 millióan élnek válságos körülmények között.
Ami közös volt mind a 16 jelentés által felmért országban, az a fegyveres konfliktus jelenléte. A háborús helyzet súlyosbodása a legfőbb oka annak, hogy évtizedek javuló tendenciája után újra emelkedett az éhezők száma. A 2017-es jelentés szerint 815 millióan küzdenek éhezéssel földünkön – köztük 489 milló ember él háborús övezetben – idézi a nemzetközi szervezetek megállapítását a Tőzsdefórum.

A FAO felmérése szerint, ha a világon egy év alatt keletkezett, fel nem használt vagy kidobott élelmiszert egy halomba raknánk, egy hatalmas, 1,3 milliárd tonnás hegy tornyosulna előttünk. Ez az emberi fogyasztásra előállított élelmiszerek harmada.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó