Áldjon vagy verjen sors keze:/ Itt élned, halnod kell – a Szózat jelzésértékű, ugyancsak aktuális üzenetet hordozó soraival zárult az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézet (UMOTI) diplomaosztó ünnepsége.
Idén első felvonásban a Magyar Filológia, illetve Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszék huszonöt diákja kapta kézhez a mesterképzés elvégzését igazoló oklevelet. A másfél éves időszakot lezáró eseményen Imre Gyula, az UMOTI tanulmányi és nevelési igazgatóhelyettese köszöntötte a vendégeket. Elsőként Dr. Miroszlava Lengyel szólt a diákokhoz. Az Ungvári Nemzeti Egyetem rektorhelyettese hangsúlyozta: a tanulás egész életünkben folytatódik, fontos, hogy folyamatosan fejlesszük önmagunkat. Az intézet igazgatója, dr. Spenik Sándor meggyőződését fejezte ki, hogy kiváló szaktudású és jó embereket neveltek a diákokból, akik a későbbiekben is helyt fognak állni. Mint azt lapunknak később elmondta: pozitív tendencia figyelhető meg, tavaly húsz diákkal többet vettek fel, mint amennyit kibocsátottak. Az igazgató emléklappal mondott köszönetet Béres Attilának, az ungvári Szent Gellért Római Katolikus Szakkollégium vezetőjének azért, hogy a diákoknak ha kell, bármikor szállást biztosítanak.
A mérföldkőnek számító eseményen Kuti László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első beosztott konzulja megjegyezte: nagy bátorság kell ahhoz, hogy ma, amikor felhők gyülekeznek a kárpátaljai magyar közösség felett, valaki vállalja magyarságát, kultúráját. Ennek a folytatásához kívánt sok sikert a fiataloknak.
Rezes József, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás Nemzetiségi és Vallásügyi Főosztályának vezetője és Braun Éva, a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet magyar nyelv és irodalom szakos módszerésze is aláhúzta: a végzősök megmaradásunk zálogai, a diákokon múlik anyanyelvünk megtartása, a helyes és szép beszéd ápolása.
Az intézmény tanszékvezetőinek képviseletében dr. Zékány Krisztina tartott ünnepi beszédet. A Magyar Filológiai Tanszék vezetője kalkuttai Teréz anya életbölcsességeit helyezte a diákok szívére.
A frissdiplomások kurátorai közül dr. Hulpa Diána fogalmazott meg néhány útravaló gondolatot. A végzős diákok nevében pedig a két vörösdiplomás hallgató, Simon Rita és Gorzó Katalin mondott köszönetet.
A rektori rendelet felolvasása és a diplomák átadása előtt dr. Zubánics László intézett néhány szót az egybegyűltekhez. A nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó igazgatóhelyettes rámutatott: számos fiatal dolgozik végzettsége szerint, s próbálja betömni a kárpátaljai oktatás hajóján keletkezett léket.
Ezt igazolja többek között Csákány Roland történelem szakos hallgató, aki már munkába is állt a Ráti Általános Iskolában. A pályakezdő örömét fejezte ki, hogy tanulmányait magyarul végezhette a Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszéken. Reméli, amellett, hogy továbbra is itthon fog dolgozni, sikerül felvételt nyernie a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolájába is.
A rendezvényen fellépett a Rapszódia népi hangszeres együttes, a Rózsa Népdalegyüttes, a téglási kultúrház Csalogány Asszonykórusa, a Pergettyű citerazenekar, valamint az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola Csüllő tánccsoportja.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.