Magyarországi szakemberek tartottak elméleti és gyakorlati foglalkozásokat a múlt héten Ungváron és Szerednyén, utánpótlásban tevékenykedő kárpátaljai edzők számára.
A továbbképzés első részében Tajti József, a Kárpát-medencei Akadémiai Rendszer magyar szakmai igazgatója tartott előadást arról a korosztályos képzési módszerről, amelyet több magyarországi és határon túli akadémián már sikerrel alkalmaznak. Ezt követően, a kisvárdai szakemberek számoltak be gyakorlati tapasztalataikról. Délután bemutató edzések zajlottak a szerednyei stadion műfüves pályáján. A több mint 30 szakember az Ungvári Sportiskola két korosztályos csapatának edzését nézte meg. Az ezt követő konzultáción az edzéssel kapcsolatos tapasztalatok kerültek terítékre.
„Elégedett vagyok az edzők hozzáállásával, mindenki nagyon figyelmesen hallgatott. Abban bízom, hogy rövid időn belül a látogatásunk meghozza a várt eredményt. Tudomásom van arról, hogy a múltban számos neves játékost adott Kárpátalja a labdarúgásnak, ma viszont változtatni kell a módszereken. A legfontosabb a megfelelő sportinfrastruktúra, jó minőségű futballpályákra és kisegítő eszközökre van szükség… Ígéretes fiatalokat láttam, akikből megfelelő munkával tehetséges labdarúgók válhatnak” – nyilatkozta Tajti József a Munkácsi FC labdarúgó akadémia holnapjának.
Magyar Zoltán, a magyar válogatott korábbi technikai igazgatója, aki szintén részt vett a továbbképzésen, úgy nyilatkozott hogy ez egy gyümölcsöző együttműködés első lépései.
„Terveink között szerepel négy nagyméretű műfüves pálya építése – egy az ungvári Avangard-stadionban, kettő Szerednyén, egy pedig a munkácsi járási Dercenben, utóbbi a Munkácsi FC Labdarúgó Akadémia kirendeltségeként fog működni” – fogalmazott Magyar Zoltán.
A Tajti név egyébként jól cseng a magyar labdarúgásban: Tajti József édesapja, idősebb Tajti József 1966 és 1973 között a Honvédban futballozott, majd edzőként dolgozott többek között a Videotonnál, korosztályos válogatottaknál, a Dunaferrnél és a BVSC-nél is. Ifj. Tajti József a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia korábbi szakmai igazgatója volt, ám mikor fia, Tajti Mátyás 2014-ben a felcsúti utánpótlásműhelyből a Barcelonához igazolt, apja követte Spanyolországba a tinédzsert, aki azóta már a Málaga B csapatának a tagja.
Tajti tavaly novemberben az m4 sportnak azt nyilatkozta, hogy a magyar gyerekek már az akadémia kezdetén behozhatatlan hátrányban vannak a külföldi játékosokkal szemben. Ennek okát abban látja, hogy az egyébként hasznos Bozsik-program csak a tömegesítés szerepét tölti be, a tehetséggondozást már nem valósítja meg, és kiderül az is, milyen módszerekkel küszöbölhető ki eredményesen a magyar labdarúgás két legnagyobb gyengéje, a lassúság és a mentalitás.
Tajti József módszerét a Székelyföld Labdarúgó Akadémián, Kisvárdán és a Videotonnál is eredményesen alkalmazzák.
Szabó Sándor