Végighallgatva a Kárpátaljai Megyei Tanács legutóbbi ülését, a tudósítóban a következő megállapítás fogalmazódott meg: vidékünk nem igazán számíthat Kijev segítségére. Sőt, folyamatosan a központi önkény ellen kell küzdeni…
A megyei képviselőtestület csütörtöki, 12. ülésszakának első plenáris ülésén 12 beadványt fogalmaztak meg Kijevnek címezve. Ezek, szinte mind, olyan problémát vetnek fel, aminek a kulcsa a kijevi illetékesek kezében van, de ott nem sietnek a megoldással, inkább magára hagyják régiónkat a gondokkal.
Hennagyij Moszkal megyevezető nagyon találóan fogalmazta meg, hogy miközben elapadtak az ukrajnai klórszállítmányok, és ő sietve Magyarországtól kért és kapott segítséget, egyesek azonnal ráakasztották a szeparatista jelzőt.
Már nem először. Hasonló történt a vakcinák esetében is. Emlékezhetünk, a megbízott egészségügyi miniszter azt a blődséget találta mondani, hogy a méregdrága magyar felajánlás csempészáru…
Moszkal nem kertelt, kijelentette: ha már Kijevben nem tudnak segíteni a kárpátaljaiak gondján, inkább hagyják, hogy mi magunk oldjuk azt meg, s legalább ne nehezítsék. A klórprobléma kapcsán elhangzott még, hogy a Dnyipro-Azot ugyan kapacitásának tizedével visszaállította a termelést, de a klór ára várhatóan ötszörösére nő. Ez kihat a vízszolgáltatásra is: számítások szerint Ungváron már rövid időn belül 34 hrivnya lesz egy köbméter víz ára.
A kormánynak, a parlamentnek vagy éppen az államfőnek címzett levelek sorában ott van még az Ukrán Vasút kálváriája, amely pénzhiányra hivatkozva nem tud tehervagonokat biztosítani a kárpátaljai aszfaltgyáraknak szükséges kőzúzalék szállításához. Miközben a vasúti teherszállítás világszerte jövedelmező üzletág, Ukrajnában arra sem futja, hogy üzemanyagot biztosítsanak a mozdonyoknak. Moszkal szerint Heorhij Kirpa óta nem volt hozzáértő, rátermett vezetője az Ukrzaliznicának…
A kárpátaljai nyugdíjasok ügyében is beadvány született, hiszen vidékünkön ezrek nem jutottak hozzá legutóbbi illetményükhöz, amire a kilencvenes évek óta nem volt példa. A nyugdíjalapnál már a nyár derekára elfogyott a pénz, a büdzséből kell kipótolni, de mint tudjuk, ott is hatalmas a mínusz.
A fővárosban a Tisza árvízvédelmi program finanszírozásáról is elfeledkeztek, pedig a tavaly decemberi árvíz még élénken él mindenki emlékezetében. A vámbevételek túlteljesítéséből adódó visszautalás ugyancsak várat magára, pedig elviekben az a bűnrossz úthálózat fejlesztésére menne.
A kárpátaljai képviselők a dühös és elkeseredett külföldi rendszámú autósok ügyében is léptek. Az első olvasatban elfogadott jogszabály ugyanis nem oldja meg az érintettek problémáját, ezért azt javasolják a parlamentnek, hogy a vámtarifát az autó értékének 10 százalékában szabják meg, mert különben az ilyen kocsitulajdonosok túlnyomó része képtelen lesz legalizálni a járművét, és továbbra is a határon fogja duzzasztani a sorokat, szítani a feszültséget.
Dunda György
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.